PARTNER PORTALU
Naczynia na potrawy wigilijne

Naczynia na potrawy wigilijne

Autor: Urszula Tatur
18 gru 2016 12:46

Wszyscy z utęsknieniem czekamy na nadchodzące Boże Narodzenie, by znowu choć przez chwilę poczuć się dzieckiem niecierpliwie wypatrującym pierwszej gwiazdki i z wypiekami na twarzy rozpakowującym prezenty. Wszyscy z utęsknieniem czekamy na nadchodzące Boże Narodzenie, by znowu choć przez chwilę poczuć się dzieckiem niecierpliwie wypatrującym pierwszej gwiazdki i z wypiekami na twarzy rozpakowującym prezenty.

Aby z radością celebrować wspólne chwile z bliskimi, ciesząc się czystym, pięknie udekorowanym domem i stołem pełnym smakowitych potraw, nie unikniemy pewnego wysiłku związanego z przygotowaniami do Świąt. Wystarczy jednak dobrze zaplanować wszystkie niezbędne czynności, zaangażować w nie domowników, a prace te zaczną sprawiać nam przyjemność i posłużą zacieśnianiu rodzinnych więzi. Czas poświęcony na gotowanie, smażenie, czy pieczenie w szczególny sposób przywołuje smaki i zapachy dzieciństwa. To na Wigilię często przyrządzamy dania według dawnych receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Nierzadko są to potrawy, które jadamy tylko ten jeden raz w roku, a to, czy na stole zagoszczą barszczyk, grzybowa, kluski z makiem, makówki, czy raczej kutia wiele mówi o korzeniach naszej rodziny.

Właściwe zorganizowanie pracy sprawi, że wykonamy ją z łatwością. Warto zacząć od przygotowania wszystkich niezbędnych naczyń, akcesoriów i składników. Świąteczne gotowanie może być dobrą okazją do pozbycia się starych, wysłużonych sprzętów, czy obtłuczonych garnków i zastąpienia ich nowymi, które usprawnią i umilą kuchenną krzątaninę. Wszyscy specjaliści jednogłośnie potwierdzają, że najlepsze garnki to te wykonane z wysokogatunkowej stali nierdzewnej. Szczególnie praktyczne są garnki z dopasowaną szklaną pokrywką, pozwalającą na podgląd zawartości i zoptymalizowanie czasu gotowania.

Przydatna może też okazać się miarka na wewnętrznej ściance. Podejmując decyzję o zakupie, warto zwrócić uwagę, by naczynie miało poręczne antypoślizgowe uchwyty, nadawało się do wszystkich rodzajów kuchenek i mycia w zmywarce. Niezbędne będą też patelnie różnej wielkości. Do przygotowania na przykład zasmażki przyda się pokryta nieprzywieralną powłoką, niewielka patelnia aluminiowa, która jest solidna, trwała, a przy tym szybko i równomiernie się nagrzewa. Podczas kolacji wigilijnej, zupę najlepiej podać w niewielkich naczyniach – przecież musimy skosztować jeszcze 11 innych potraw! Możemy użyć na przykład bulionówek z bezbarwnego szkła, które podczas przygotowań do wieczerzy wykorzystamy także jako praktyczne miseczki do segregowania składników dań.

Niezastąpione okażą się też pojemniki w różnych rozmiarach przeznaczone do przechowywania rozmaitych kuchennych produktów i przypraw. Najlepiej sprawdzą się te z przezroczystego szkła, dzięki czemu natychmiast zorientujemy się, co zawierają. Wiele czasu i sił zaoszczędzimy, zaopatrując się w szereg przydatnych gadżetów, jak solidna wyciskarka do czosnku, czy młynek do bakalii. Dzięki nim unikniemy także niepotrzebnego bałaganu i zabrudzeń.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także