×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Świąteczne przygotowania razem z dziećmi

Świąteczne przygotowania razem z dziećmi

Autor: Katarzyna Masłowska
20 gru 2017 12:00

Dzieci uwielbiają święta! Zwłaszcza choinkę, prezenty, śnieg za oknem i oczekiwanie na Świętego Mikołaja w dniu Wigilii. Nieopisaną frajdą jest dla nich dekorowanie domu czy malowanie bombek, a może być także… pomoc w przedświątecznym gotowaniu. Czy to możliwe?

Jak włączyć nasze pociechy w przygotowania, jednocześnie zapewniając im zabawę i satysfakcję ze wspólnego gotowania?

Dziecko w kuchni – pomysły na wspólne spędzenie czasu

Podczas świątecznych przygotowań z reguły mamy ręce pełne roboty. Sprzątanie czy gotowanie (szczególnie, jeśli ma pojawić się u nas cała rodzina) to zadania, które potrafią zająć sporo czasu. Co jeśli dodatkowo, w naszym domu są małe dzieci, na które trzeba przecież stale mieć oko? Dobrze, jeśli postaramy się zaangażować je w świąteczne rytuały. Nasze pociechy zdecydowanie bardziej poczują i zapamiętają klimat Bożego Narodzenia, jeśli pozwolimy im pomóc w przygotowaniach.

Ważnym i radosnym elementem jest np. świąteczne dekorowanie domu – szczególnie jeśli pokusimy się o własnoręcznie wykonane ozdoby! W czasie kiedy my przygotowujemy świąteczne potrawy, nasze dzieci mogą przebywać razem z nami w kuchni i zajmować się malowaniem bombek czy wycinaniem papierowych łańcuchów i pakowaniem prezentów przy kuchennym stole. W ten sposób zapewnimy im angażującą i bezpieczną zabawę, a dzieci będą w zasięgu naszego wzroku.

A może okaże się, że w przyrządzaniu jedzenia też będą chciały nam pomóc? Wspólne, rodzinne gotowanie niesie ze sobą naprawdę wiele korzyści. Spójrzmy na współpracującego z marką Hotpoint Jamiego Olivera – jest ojcem piątki dzieci, a przy tym wybitnym szefem kuchni, który świetnie radzi sobie z łączeniem tych dwóch rzeczy i zawsze znajduje dla swoich dzieci jakieś kulinarne zajęcie. Istnieje naprawdę wiele sposobów, by nawet najmłodsi członkowie naszej rodziny mogli poczuć się potrzebni w kuchni. Co zatem radzi Jamie?

Jak dzieci mogą nam pomóc?

Przygotowanie świątecznych potraw i wypieków może być zdecydowanie przyjemniejsze, jeśli zaangażujemy w nie naszych małych pomocników. Oczywiście zadania, które im powierzymy należy dostosować do ich wieku i umiejętności. Najmłodsi z pewnością świetnie odnajdą się w mieszaniu sałatek czy szykowaniu kremów do ciast (przynoszenie i łączenie składników, wbijanie jajek). Wielką frajdą może być dla nich także wycinanie świątecznych pierników w przeróżnych kształtach za pomocą specjalnych foremek.

Z kolei starsze dzieci mogą pomóc w krojeniu warzyw (używając np. bezpiecznego, plastikowego noża) czy zagniataniu ciasta. Z pewnością wsparcie dodatkowych par rąk przyda się także przy lepieniu pierogów na Wigilię. Wałkowanie ciasta, wkładanie farszu – to zajęcia, które chociaż na kilka chwil zainteresują nasze dzieci. Oczywiście po kilkunastu minutach mogą stracić swój pierwotny zapał, ale na pewno poczują się wyjątkowo wiedząc, że pomogły mamie czy babci.

Pamiętajmy, że jeśli przypadkiem w wyniku wspólnej pracy coś nam nie wyjdzie to nie powinniśmy się tym przejmować. Najważniejsze to docenić zaangażowanie i chęć pomocy, a z pewnością uśmiech na twarzy zadowolonego dziecka zrekompensuje ewentualne kulinarne niepowodzenia.

Kto jeszcze może się okazać świątecznym pomocnikiem?

W okresie okołoświątecznym naszym nieocenionym wsparciem mogą stać się także… sprzęty AGD. Pamiętajmy, że nowoczesne i wielofunkcyjne urządzenia to naprawdę duża pomoc w świątecznym gotowaniu. Dzięki nim w prosty sposób przygotujemy nasze ulubione dania.

Wiele potraw kuchni polskiej np. wigilijna zupa grzybowa czy barszcz wymagają gotowania na tzw. „wolnym ogniu”. Utrzymywanie stałej temperatury (poniżej 100°C) staje się wtedy kluczowe, by zupa nie wykipiała, ani nie przypaliła się od spodu. Jeśli nie mamy czasu na jej ciągłe doglądanie – warto wiedzieć, że istnieją sprzęty, które nam w tym pomogą.

Zobacz także: Kuchnia na święta - pieczemy i dekorujemy kruche babeczki

Niektóre płyty indukcyjne wyposażone są w program Simmering, który kontroluje proces przygotowywania posiłku (np. płyta Hotpoint KIU 642 FB). Można go uruchomić po zagotowaniu potrawy, a temperatura minimalnego wrzenia będzie się utrzymywała automatycznie. Z kolei podczas przygotowywania polewy do ciast i innych słodkich wypieków, warto wypróbować funkcję Melting, która przydaje się do roztopienia czekolady, czy masła. Jeśli w efekcie naszych przedświątecznych przygotowań „przesadzimy” z ilością dań lub po prostu zgromadzimy zapasy to zawsze możemy je zamrozić. W tym celu, szczególnie przed świętami, gdy gotujemy naprawdę dużo, warto mieć lodówkę z pojemnym i funkcjonalnym zamrażalnikiem.

Pamiętajmy, że Święta Bożego Narodzenia to radosny czas, w którym cała rodzina może okazać sobie jeszcze więcej troski i uwagi. Warto więc wykorzystać każdą chwilę, która pozwoli nam wspólnie spędzić czas – choćby w trakcie lepienia pierogów czy zdobienia pierników.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także