Walentynki na słodko - przepis na kultowy deser

Walentynki na słodko - przepis na kultowy deser

Autor: Dobrzemieszkaj.pl
13 lut 2020 12:32

Romantyczna kolacja we dwoje jest świetną okazją do przygotowania czegoś specjalnego – pysznego, a jednocześnie niebanalnego. Jednak nie jest to dobry czas na ryzykowne eksperymenty w kuchennym zaciszu.

Czym byłby romantyczny, walentynkowy wieczór bez czegoś słodkiego? Pomysłów na niewytrawną część kolacji jest wiele. Zaawansowani wielbiciele gotowania mogą zdecydować się miłosną odsłonę kultowej bezy Pavlova – z dodatkiem malin, jagód, porzeczek i kremem z bitej śmietany. 

Walentynkowa Pavlova - przepisna urządzenie Thermomix® (TM6, TM5) 

Przygotowanie: Pavlova 1.  Rozgrzać piekarnik do temp.180°C. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia, na środku arkusza papieru narysować ołówkiem okrąg (śr. 20-22 cm), odstawić. 2.  Na pokrywie naczynia miksującego postawić miskę, odważyć do niej cukier puder, odstawić. 3.  Założyć motylek. Do czystego i suchego naczynia miksującego wlać białka, dodać sól, ubijać bez założonej miarki 2 min/obr. 3.5 lub do uzyskania konsystencji sztywnej piany. 4.  Ubijać bez założonej miarki 6-7 min/obr. 3, w tym czasie przez otwór w pokrywie naczynia miksującego podczas pracy TM stopniowo dodawać odważony wcześniej cukier (patrz wskazówka). 5.  Dodać skrobię i ocet, ubijać bez założonej miarki 10 s/obr. 3. Zdjąć motylek. Masę przełożyć na przygotowaną wcześniej blachę, formując okrągłą bezę (Ø 20-22 cm, grubość 5-6 cm). Piec 5 min (180°C), następnie zmniejszyć temp. do 120°C i piec 2 godz (120°C). Wyłączyć piekarnik, uchylić drzwiczki piekarnika i pozostawić bezę w środku na ok. 1 godz., następnie wyjąć z piekarnika i odstawić do całkowitego ostudzenia (ok. 2 godz.). Umyć i osuszyć naczynie miksujące i motylek (patrz wskazówka). Krem z bitej śmietany 6.  Na pokrywie naczynia miksującego postawić małą miseczkę, odważyć do niej żelatynę i wodę, dodać barwnik, wymieszać, odstawić na 5 min. Miseczkę z napęczniałą żelatyną wstawić do miski z gorącą wodą, mieszać, aż żelatyna stanie się płynna, odstawić. 7.  Założyć motylek. Do czystego i suchego naczynia miksującego wlać śmietanę, ubijać obr. 3, bez ustawiania czasu, do momentu uzyskania konsystencji bitej śmietany. 8.  Ubijać bez założonej miarki 30 s/obr. 3, tym czasie przez otwór w pokrywie naczynia miksującego podczas pracy TM dodać płynną żelatynę z barwnikiem i cukier puder. Zdjąć motylek. Krem przełożyć na całkowicie ostudzoną bezę, udekorować owocami i podawać schłodzoną jako deser (patrz wskazówka).

Jeżeli nie posiadasz urządzenia Thermomix:

Pavlova: 1. Rozgrzać piekarnik do temp.180°C. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia, na środku arkusza papieru narysować ołówkiem okrąg (Ø 20-22 cm), odstawić. 2. Ubić białka z dodatkiem soli do konsystencji sztywnej piany. 3. W dalszym ciągu ubijać, stopniowo dodając cukier. A następnie dodać skrobię i ocet. I nadal ubijać. 4. Masę przełożyć na przygotowaną wcześniej blachę, formując okrągłą bezę (Ø 20-22 cm, grubość 5-6 cm). Piec 5 min (180°C), następnie zmniejszyć temp. do 120°C i piec 2 godz (120°C). Wyłączyć piekarnik, uchylić drzwiczki piekarnika i pozostawić bezę w środku na ok. 1 godz., następnie wyjąć z piekarnika i odstawić do całkowitego ostudzenia (ok. 2 godz.). Krem z bitej śmietany. 1. Odważyć w miseczce żelatynę i wodę, dodać barwnik, wymieszać, odstawić na 5 min. Miseczkę z napęczniałą żelatyną wstawić do miski z gorącą wodą, mieszać, aż żelatyna stanie się płynna, odstawić. 2. Ubijać śmietanę do momentu uzyskania konsystencji bitej śmietany. 3. W trakcie ubijania dodać płynną żelatynę z barwnikiem i cukier puder. 4. Krem przełożyć na całkowicie ostudzoną bezę, udekorować owocami i podawać schłodzoną jako deser.

Wskazówka:  Aby beza ubiła się prawidłowo, naczynie miksujące i motylek muszą być bezwzględnie czyste i suche. Równie ważne jest, aby w białku nie znajdowały się fragmenty żółtka lub innych zanieczyszczeń.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także