×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Więcej warzyw i owoców w diecie dzięki blendowaniu [film]

Więcej warzyw i owoców w diecie dzięki blendowaniu [film]

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 13 kwi 2018 12:26

Warzyw i owoców w codziennej diecie nigdy nie za wiele. Dodawaj owoce i warzywa do wszystkich dań i popijaj w formie zdrowych koktajli, z których składniki odżywcze są najlepiej przyswajalne przez organizm.

Warzywa i owoce są źródłem witamin, minerałów i antyoksydantów. Dlatego pewnie doskonale wiesz, że powinny być głównym składnikiem Twojej diety i że należy spożywać ich w ciągu dnia minimum 5 porcji, czyli ok. 400g. Tyle teorii. A w praktyce przeciętny Polak spożywa prawie 2 razy mniej warzyw i owoców niż przeciętny Europejczyk. Jak w zapracowanym świecie sprawić, by Twojej w diecie znalazło się więcej różnorodnych warzyw i owoców? Staraj się dodawać je do wszystkich dań i jak najczęściej blenduj, bo zblendowane wchłaniają się do organizmu znacznie lepiej.

 

Dzięki użyciu blendera w ciągu kilku chwil jesteś w stanie przygotować porcję zdrowia w postaci koktajlu, który doda energii w ciągu dnia i może być pełnowartościowym posiłkiem. Blendowanie to świetny pomysł, by przemycić warzywa, na które dzieci patrzą zwykle niechętnie Żeby wydobyć z koktajlu jak najwięcej wartości odżywczych, potrzebujesz blendera szybkoobrotowego, np. Philips Avance HR3655. Technologia miksowania ProBlend 3D sprawia, że blender uwalnia duże ilości składników odżywczych łatwo przyswajalnych przez organizm. Urządzenie dokładne blenduje wszystkie składniki dzięki silnikowi o dużej mocy 1400 W i szybkości 35 000 obr./min.

Pamiętaj również, że w jedzeniu warzyw i owoców, poza różnorodnością, ważna jest regularność. - Nie chodzi o to, by przez cały dzień zajadać się słodyczami czy produktami zwierzęcymi, a wieczorem wypić litr nawet najbardziej odżywczego koktajlu. Te dobroczynne produkty musimy dostarczać swojemu organizmowi regularnie przez cały dzień - mówi Agata Ziemnicka- Łaska, dietetyczka i ekspert żywieniowy Philips. Staraj się dodawać porcję owoców do śniadania, np. owsianki, a warzywa do obiadu i kolacji. Na drugie śniadanie czy lunch do pracy zabierz ze sobą koktajl dzięki dołączonemu do blendera tritanowemu pojemnikowi. W bidonie najpierw bezpośrednio zblednujesz koktajl dla jednej osoby, a następnie weźmiesz ze sobą, gdy wychodzisz. To spore ułatwienie, bo nie musisz tracić czasu na przelewanie koktajlu.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także