Wyspa w kuchni. Jaki okap do kuchni z wyspą? Porady, inspiracje!

Wyspa w kuchni. Jaki okap do kuchni z wyspą? Porady, inspiracje!

Autor: Ewa Kozioł
01 marz 2022 15:52

Wyspa w kuchni to świetny pomysł. Może pełni wiele różnych funkcji. Jeśli na wyspie planujesz kuchenkę lub płytę indukcyjną, musi od razu pomyśleć o okapie. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na konkretny model? Podpowiadamy.

Odpowiednio umieszczona i dobrze wyposażona wyspa kuchenna zapewnia komfort przygotowywania posiłków oraz ich spożywania. Te w wersji wolnostojącej potrafią optycznie oddzielić przestrzeń salonu od tej roboczej, na której powstają posiłki. Dodatkowym ich atutem, jest także fakt, że podczas pracy w kuchni z wyspą można mieć swobodny kontakt z osobami przebywającymi w salonie czy jadalni.

W przypadku, gdy wyspa kuchenna jest sporych rozmiarów, poza blatem roboczym możemy umieścić na niej niezbędne sprzęty takie jak np. płyta kuchenna, czy zlew. W sytuacji, gdy w wyspie będzie znajdowała się kuchenka lub płyta indukcyjna, należy pomyśleć o okapie, który z powodzeniem poradzi sobie z niechcianymi zapachami. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które z pewnością z dobierzemy do naszych potrzeb i upodobań. Pamiętajmy, że w przypadku kuchni otwartej wybrany przez nas okap powinien mieć wysoką moc silnika i wydajność, aby skutecznie pochłaniać zapachy.

W ofercie producentów dostępny jest szeroki wachlarz okapów wyspowych. Różnią się one stylem, materiałami, wykończeniem czy kolorem. Wszystko po to, aby wpasować okap w styl kuchni, czy do panującego w niej wystroju. Możemy wybierać spośród na przykład z modeli sufitowych jak i podwieszanych. Wiele z nich wyposażonych zostało w dodatkowe funkcje takie jak timer, czy pilot, które ułatwią i uprzyjemnią nam gotowanie.

Podkreślić należy, że okap może stanowić niebanalną ozdobę kuchni. Dostępne modele kształtem mogą imitować ciekawą wzorniczo lampę. Tak jest w przypadku np. okapu WK-10 Figur Glass czy Wk-10 Ellipse od Akpo, które mogą stanowić ozdobę i designerski element w kuchni z wyspą. Coraz częściej poszukiwanym i wybieranym rozwiązaniem jest także okap zintegrowany z płytą indukcyjną. Tak jest w przypadku WK-9 Tytan Induction 4. Podczas gotowania okap wysuwa się z płyty by neutralizował zapachy, opary i wychwytywał drobiny tłuszczu. 

– Okapy wyspowe to doskonałe rozwiązanie dla kuchni z wyspą. Stawiając na to rozwiązanie zwróćmy uwagę na precyzyjne dopasowanie jego szerokości do wymiarów płyty grzewczej. Okap wyspowy nie powinien mieć mniejszej szerokości niż płyta – wyjątkiem są okapy cylindryczne z pochłanianiem szczelinowym – podkreśla Michał Kołakowski, przedstawiciel handlowy Akpo.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także