PARTNER PORTALU
Funkcjonalna kuchnia : 3 sposoby na szafki narożne

Funkcjonalna kuchnia : 3 sposoby na szafki narożne

Autor: Urszula Tatur
04 lut 2021 12:16

O ile meble w kuchni nie są ustawione w jednej linii, z pewnością znajduje się wśród nich choć jedna dolna szafka rogowa. Jest ona bardzo pojemna, ale i niewygodna w użytkowaniu. Aby ją optymalnie wykorzystać i ułatwić sobie dostęp do zapasów w niej przechowywanych, wystarczy zastosować akcesoria meblowe.

Znaleźć ją można w większości kuchni – w tych, w których zabudowa ma kształt liter: L, U i G. Jest zdecydowanie najbardziej pakowna, ale jednocześnie – oferuje najtrudniejszy dostęp do zapasów. Mowa oczywiście o szafce narożnej. A w zasadzie szafkach, bo narożniki występują w dwóch wariantach. W pierwszym mają kształt prostokąta z jednym frontem zlokalizowanym na dłuższym boku. W drugim – dwa narożne boki mają taki sam wymiar (zazwyczaj 90 cm). Ten rodzaj szafek ma więc kształt kwadratu ze ściętym rogiem (ma wówczas jeden front) lub wycięciem w kształcie L (dwa fronty są połączone odpowiednimi zawiasami).

Czytaj też: 12 pomysłów na ścianę nad blatem. Praktyczne porady, dużo zdjęć!

Jakie akcesoria można w nich zastosować, by uniknąć tradycyjnych półek, do których dostęp będzie znacznie ograniczony przez wąskie fronty? Rozwiązaniem są kornery.

1. Obrotowe półki

Zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem przeznaczonym do narożników diagonalnych są systemy półek obrotowych REJS. Zawieszone na centralnie położonym, pionowym drążku półki z płyty lub druciane ażurowe kosze, można swobodnie obracać tak, by umożliwić sobie dostęp do wszystkich stojących w głębi produktów. Rozmiar frontu nie ma znaczenia, podobnie jak wymiar szafki. Systemy obrotowe dostępne są bowiem w kilku rozmiarach i wariantach. Kosze mogą mieć kształt lekko ściętego koła, półkola lub ¾ koła. Niewysokie relingi otaczające każdy z nich zabezpieczają produkty przed upadkiem nie przeszkadzając w codziennej pracy.
Co ważne montaż tego typu systemów jest bardzo prosty – wystarczy zamocować drążek do dna szafki, powiesić na nim kosze i na koniec – przytwierdzić w odpowiednim miejscu do blatu. W zależności od modelu, maksymalne obciążenie każdej z półek to: od 5 do 7,5 kg.

2. Półki wysuwane – Corner Optima

Na nieco innej zasadzie działają półki wysuwane Corner Optima, które polecane są do narożników o kształcie prostokąta. Te – w odróżnieniu od koszy obracanych, można swobodnie wysunąć w całości z korpusu, tak by jeszcze bardziej ułatwić sobie poszukiwania potrzebnych w danej chwili przedmiotów.
System składa się z dwóch niezależnych od siebie półek zbudowanych z wysokiej klasy płyty meblowej (w kolorze białym lub grafitowym). Każda z nich jest odpowiednio wyprofilowana, tak by optymalnie wykorzystać przestrzeń. Każdą też otacza niewysoki reling umożliwiający przechowywanie większej liczby produktów, a jednocześnie zabezpieczający je przed upadkiem. Półki wysuwamy w dwóch sekwencjach, za pomocą płynnego, falistego ruchu. Mechanizm działa sprawnie nawet przy maksymalnym obciążeniu, które wynosi 15 kg na półkę.

3. Wysuwane cargo – Corner Comfort i Corner Front

Wysunąć z korpusu narożnika można również cargo – Corner Comfort i Corner Front. Systemy te składają się z dwóch dwupoziomowych elementów – koszy lub półek. Występują w kilku wersjach. Ze srebrnym stelażem mają dno ażurowe z drutu lub pełne z białej tacki z tworzywa. W wersji z grafitowym stelażem mają kosze z dnem z grafitowej płyty wiórowej z obrzeżem chromowanym. I tu, i tu wysokość półek można regulować i modyfikować. Czym się różnią?
W przypadku Corner Comfort całkowicie wyciągnąć z szafki można obie dwupoziomowe części. Zaś system Corner Front pozwala na pełne wysunięcie na zewnątrz jednego dwupoziomowego kosza (tego do którego przytwierdzony jest front). Druga część systemu podczas otwierania szafki przesuwa się z jej głębi w kierunku frontu.

Tak duży wybór różnych rozwiązań do szafek narożnych pozwala dopasować akcesoria do już posiadanej, lub dopiero planowanej zabudowy, i co ważniejsze – do naszych potrzeb. Dzięki nim uciążliwe i czasochłonne poszukiwania potrzebnych zapasów w narożnikach nie będą już konieczne. Wszystko będziemy mieli w zasięgu ręki w kilka chwil.

Polecamy w serwisie: Salon z kuchnią i jadalnią. 12 pomysłów na urządzenie. Świetne zdjęcia!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także