PARTNER PORTALU
Jak nakryć stół wielkanocny? Zasady savoir vivre, zdjęcia, inspiracje na Wielkanoc!

Jak nakryć stół wielkanocny? Zasady savoir vivre, zdjęcia, inspiracje na Wielkanoc!

Autor: Justyna Łotowska
12 kwi 2022 08:58

Wielkanoc tuż tuż. Jak udekorować stół na śniadanie wielkanocne lub świąteczny obiad? Podpowiadamy, jak prawidłowo nakryć do stołu oraz jak ułożyć sztućce i talerze. Pokazujemy także 20 pięknych pomysłów na aranżację wielkanocnego stołu.

Sztuki prawidłowego nakrywania do stołu uczono kiedyś nawet w szkołach. Choć dziś zasady savoir vivre'u nie są tak przestrzegane (a szkoda), umiejętność ubrania stołu przydaje się zwłaszcza przy urządzaniu przyjęć i przygotowywaniu świątecznych obiadów. Przed nami wielkanocne śniadanie i obiad - uroczysty moment, który spędzamy z rodziną i który chcemy celebrować tak pięknie, jak to możliwe.  A zatem - jak nakryć do stołu wielkanocnego? Podpowiadamy!

Jak udekorować stół na Wielkanoc? Punkt pierwszy - ładny obrus

Zanim zaczniesz ustawiać naczynia i sztućce, zadbaj o ładny i odpowiedni do okazji obrus. Obrus musi być wyprasowany i czysty. Na wielkanocne śniadanie czy obiad najbardziej pasuje obrus w kolorze białym.

Pamiętaj, aby dopasować go rozmiarem do wielkości stołu o każdej ze stron. Jak to zrobić? Powinien zwisać co najmniej 15-20 cm po każdej stronie, ale zadbaj, aby nie dotykał siedzisk krzeseł. Co zrobić, jeśli nie masz tak dużego obrusu? Użyj dwóch identycznych i ułóż je na zakładkę.

Jak nakryć do stołu? Punkt drugi. Zasady ustawiania talerzy i naczyń

1. Zacznij od dużego talerza na danie główne. Musi znaleźć się w centralnym miejscu każdego nakrycia. Pamiętaj, że talerze powinny być ułożone w tej samej odległości od siebie. Sprawdź, czy goście nie będą musieli ich do siebie dosuwać. 

2. Na talerzu na danie główne umieść półmisek do zupy. Na środku głębokiego talerza połóż złożoną serwetkę.

3. Teraz przyszedł czas na ułożenie kieliszków i szklanek. Zwykle w pierwszej kolejności sięga się po te od zewnętrznej strony. Po prawej stronie ustaw więc szklankę lub kieliszek na wodę, a potem kieliszek na wino białe oraz czerwone. Kieliszek na wodę ustaw po zewnętrznej stronie, a kieliszki na wino powinny znaleźć się bliżej talerza.

Jak ułożyć sztućce? Sztuka nakrywania do stołu, punkt trzeci

Najwięcej problemów przy aranżacji stołu na uroczysty posiłek sprawia zwykle odpowiednie ułożenie sztućców. Oto najważniejsze zasady układania sztućców zgodnie z zasadami savoir vivre:

1. Ogólna zasada - sztućce układa się na stole od zewnętrznej strony w kolejności ich używania.

2. Po prawej stronie od talerza ułóż brzuszkiem do dołu łyżkę.

3. Między łyżką a talerzem połóż nóż.

4. Po lewej stronie talerza połóż widelec. Główne sztućce powinny być ułożone w jednej linii.

5. Nad talerzem połóż widelczyk do ciasta z rączką skierowaną w lewo.

Nad widelczykiem do ciasta połóż małą łyżeczkę deserową z rączką po prawej stronie. 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także