PARTNER PORTALU
Jak zachować porządek w kuchni? Te wskazówki przydadzą Ci się nie tylko wiosną!

Jak zachować porządek w kuchni? Te wskazówki przydadzą Ci się nie tylko wiosną!

Autor: Justyna Łotowska
30 marz 2022 15:59

Początek wiosny to najlepszy czas na wielkie porządki. Jak się do nich zabrać, by przebiegły szybko i sprawnie? I dlaczego odpowiednie akcesoria są podczas nich tak przydatne? Już wyjaśniamy…

Wiosenne porządki to nie tylko mycie okien i otwieranie domu na ciepłe powietrze. To przede wszystkim sprzątanie głębin szaf i szafek. To wycieranie kurzu, przegląd garderoby, pozbycie się przeterminowanych zapasów, redukcja niepotrzebnych przedmiotów… Kluczową rolę w wiosennych porządkach pełni odpowiednia organizacja czasu i pracy. Warto zacząć od zadań najtrudniejszych. A, jak pokazuje praktyka, na ogół najbardziej skomplikowane i czasochłonne jest sprzątanie kuchni.

- To w kuchennych szafkach znajduje się najwięcej przedmiotów, których używamy na co dzień. I choć większość z nich nie wymaga okresowego przeglądu – np. zastawa czy garnki, to wiele innych – jak zapasy żywności, przyprawy, a nawet lekarstwa, które wiele osób trzyma właśnie w kuchni, raz na jakiś czas trzeba dokładnie przejrzeć. Początek wiosny to doskonała ku temu okazja. – wyjaśnia Joanna Posadzy, dyrektor marketingu REJS.

Porządek w szufladach - o tym warto wiedzieć

Zacznijmy więc od porządków w szufladach. To w nich trzymamy najwięcej drobnych rzeczy, które lubią się gubić i plątać. Jeśli chcemy ułożyć je „raz na zawsze” niezbędne są organizery. Na szczęście oferta odpowiednich ram i wkładów jest bardzo szeroka i z pewnością znajdziemy wśród nich odpowiednie rozwiązania. Co ważne, to jaki system sprawdzi się najlepiej, zależy od wymiaru szuflady i tego co w niej trzymamy.

W szufladach płytkich, tych, w których zazwyczaj przechowuje się sztućce i drobne akcesoria, warto zastosować gotowe wkłady. W ofercie producentów akcesoriów kuchennych i okuć znajdziemy modele wykonane z drewna, tworzywa sztucznego i specjalne metalowe pojemniki. Wszystkie dostępne w różnych rozmiarach, co umożliwia dokładne dopasowanie systemu do naszych potrzeb. Godne uwagi są np. wkłady z rowkami na noże lub z przegrodą na folię aluminiową. Ten ostatni ma nawet ząbkowaną krawędź ułatwiająca oderwanie kawałka folii.

W przypadku szuflad, w których trzymamy większe rzeczy np. puszki kawy, pudełka z ziarnami, przetwory czy torebki mąki – sprawdzą się metalowe ramy. Za ich pomocą łatwo można podzielić wnętrza szuflad, a tym samym uniemożliwić produktom przesuwanie się i mieszanie. Nic się nie przewróci i nie rozsypie nawet podczas szybkiego otwierania i zamykania szuflady.

Segregacja odpadów – jak zrobić to wygodnie?

Choć odpady generujemy każdego dnia, a nie tylko podczas sprzątania, to właśnie w trakcie gruntownych porządków liczba rzeczy „do wyrzucenia” jest dużo większa. Dlatego to wiosną wiele osób decyduje się na montaż systemów do segregacji odpadów. Ich paleta jest bardzo zróżnicowana. W sklepach znaleźć można zestawy o różnej liczbie i pojemności koszy, przeznaczone do szafek i szuflad różnego typu.

Akcesoria do sprzątania – co masz do wyboru?

Warto pamiętać, że wśród akcesoriów meblowych są i takie, które mogą pomóc w samym sprzątaniu. Dla przykładu: stelaż do szaf gospodarczych House Master z oferty Rejs pozwoli w jednym miejscu schować zarówno odkurzacz, jak i mniejsze akcesoria – wiaderka, mopy, szczotki, ścierki i detergenty.

Składający się z 3 półek wyścielonych matą antypoślizgową, wyposażony w uchwyty i haczyki, pozwala wygodnie ustawić wszelkie potrzebne do sprzątania przedmioty. Dzięki temu, że można go w pełni wysunąć z szafki – wszystko będziemy mieć pod ręką.

House Master można zamontować w wysokiej szafce o szer. 40 cm z drzwiami przesuwnymi lub osadzonymi na zawiasach, w spiżarni, pralni lub innym pomieszczeniu gospodarczym.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także