Kosz na śmieci ważniejszy niż myślisz! 12 najlepszych pomysłów do kuchni

Kosz na śmieci ważniejszy niż myślisz! 12 najlepszych pomysłów do kuchni

Autor: Ewa Kozioł
01 cze 2014 18:43

Jak segregować, żeby nie zwariować i jak zmienić ten obowiązek w czynność szybką, łatwą i przyjemną? Przeczytajcie nasz „śmieciowy” poradnik.

Przepełniony kosz na śmieci, bałagan w szafce zlewozmywakowej, ciągłe zastanawianie się, gdzie wrzucić słoik, gdzie plastikową butelkę, gdzie puszkę, a gdzie gazetę? Co z tego może trafić do wspólnego kosza, a co musimy segregować? Po wejściu w życie nowych przepisów wielu z nas musiało się zmierzyć z mniejszymi lub większymi „śmieciowymi” kłopotami. Przejść przez nie z pewnością ułatwi dobra organizacja strefy przechowywania odpadów. Warto o niej pomyśleć „na nowo” nawet jeśli nie planujemy remontu czy wymiany szafek kuchennych.

Kosz przenośny czy do zabudowy?
Decydując się na pojemnik do segregacji odpadów możemy stanąć przed wyborem kosza przenośnego lub do zabudowy (choć w wielu gospodarstwach przydadzą się jedne i drugie). Wśród pojemników wolno stojących mamy zwykle do wyboru modele zamknięte - otwierane przyciskiem pedałowym, automatyczne czy otwierane dłonią do wnętrza kosza. Pojemniki otwarte stosowane są z kolei głównie w obiektach komercyjnych, takich jak centra handlowe - z uwagi na wymogi higieny (zakaz kontaktu dłoni z pokrywą kosza).

Duże możliwości dają nam pojemniki do zabudowy – zazwyczaj montowane do dna albo korpusu szafki (najczęściej zlewozmywakowej). Ponieważ zaś ustawodawca nałożył na nas obowiązek segregacji odpadów, najlepszym pomysłem może okazać się zamówienie sortownika z kilkoma pojemnikami. Producenci prześcigają się w pomysłach, jak ułatwić nam korzystanie z segregatorów: niektóre modele mają wysuwają się automatycznie po otwarciu drzwiczek, przydadzą się także automatycznie uchylające się pokrywy.

Nowe kosze nawet do starych szafek!

 

Warto wiedzieć, że segregatory możemy zamontować w „starych” szafkach – trzeba jednak starannie zmierzyć ich szerokość. W przypadku zakupu nowych mebli kuchennych, wachlarz możliwości organizacji strefy „śmieciowej” jest jednak znacznie szerszy: do dyspozycji mamy np. kosze montowane w szufladach, otwierane bezuchwytowo, poprzez naciśnięcie frontu kolanem lub przy pomocy specjalnego pedału.

Szafkę możemy też wyposażyć w system cichego domykania. Dodatkowe akcesoria, takie jak filtr węglowy pochłaniający zapachy (przydatny zwłaszcza przy segregacji odpadów organicznych) czy antypoślizgowa podstawa dodatkowo ułatwią i uprzyjemnią nam pracę.

 • "Śmieciowe" fakty

  - statystycznie każdy Polak produkuje ok. 300 kg śmieci rocznie

  - w takich krajach jak Niemcy, Norwegia, Szwecja czy Finlandia na wysypiska śmieci trafia 10% odpadów, w Polsce – 70%

  - orientacyjny czas rozkładu papierowego ręcznika to 2 tygodnie, niedopałka papierosa – 5 lat, metalowej konserwy – 50 lat, a plastikowej butelki – 500 lat

  - w każdej gminie obowiązują inne zasady segregacji odpadów – jeśli jeszcze ich nie znasz, koniecznie się z nimi zapoznaj, a najlepiej powieś w domu w widocznym miejscu ulotkę informacyjną

  - puszki aluminiowe zgniataj przed wrzuceniem, butelki zgniataj i wyrzucaj bez zakrętek

  - wyrzucając papier i tekturę usuwaj metalowe zszywki i inne elementy

  - nie tłucz szkła przed wrzuceniem do pojemnika

  - niektórych odpadów nie wolno wyrzucać do wspólnych pojemników: zużyte baterie i akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, przeterminowane leki, chemikalia, odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, odpady budowlane można oddawać bezpłatnie do specjalnie do tego celu stworzonych punktów

  - jeśli mieszkasz w domu, koniecznie pomyśl o kompostowniku – będziesz mieć „z głowy” problem z odpadkami organicznymi, a dodatkowo już po 3 latach – znakomitą ziemię ogrodniczą. Kompostowniki można również założyć na balkonie!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także