Piękna, jasna kuchnia. Tak możesz ją urządzić

Piękna, jasna kuchnia. Tak możesz ją urządzić

Autor: Urszula Grynczel-Aronowicz
05 gru 2014 13:18

Jak sprawić, by nasza kuchnia była jasna i pełna światła? Najlepiej posłuchać rad ekspertów.

Dobrze urządzona kuchnia, nawet gdy jest mała, wydaje się większa niż jest w rzeczywistości. Nic więc dziwnego, że projektanci wnętrz dokładają wszelkich starań, by ich realizacje były pełne światła, przestronne i jasne. Jak zatem uzyskać efekt dobrze doświetlonej, jasnej kuchni? Oto kilka prostych wskazówek.

Okno, okno i jeszcze raz okno

Duże okno, wychodzące dodatkowo jeszcze na południe, to gwarancja, że nasza kuchnia będzie rozświetlona przez promienie słoneczne. Jeśli jednak nie jest dany jest nam taki „luksus”, a okno ma niewielkie rozmiary, spróbujmy wydobyć z niego jak najwięcej.

Najważniejsze to nie zasłaniać okien zbyt grubymi, ciężkimi firanami, zasłonami czy roletami. Ograniczają one w znacznym stopniu przenikanie promieni słonecznych do wnętrza. Jeśli okno rzeczywiście jest małe lub wychodzi na północ lub zachód, najlepiej powstrzymać się od stosowania jakichkolwiek dekoracji. Jeśli jednak zależy nam na dekoracjach wybierajmy lekkie, zwiewne i maksymalnie przezroczyste tkaniny.

Podłoga to podstawa

Jeśli zależy nam na naprawdę jasnej kuchni zacznijmy od podłogi. Powinna być ona wykonana w jasnych kolorach, bez względu na to, czy wyłożymy ją kamieniem naturalnym, płytkami, panelami czy też drewnem. Wybierajmy jasne odcienie bieli, kremu, beżu. Drewno najlepiej jeśli będzie bielone, chociaż jeśli zależy nam na naturalnym wyglądzie możemy pokusić się o jasne gatunki, takie jak klon czy jesion – radzi Artur Dzikowski ze Studia Adad, ekspert Sieci Max Kuchnie.

Co na ściany?

Ściany, w podobnym stopniu jak podłoga, wpływają na postrzeganie wnętrza. Dlatego pomalujmy je na jasne, pastelowe kolory. Nie tylko powiększają one optycznie wnętrze, ale też odbijają światło, zarówno to naturalne, jak i sztuczne. Jeśli zdecydujemy się na tapetę, niech będzie ona subtelna, oszczędna we wzorach, a najlepiej z delikatnie błyszczącymi akcentami.

Dobrym rozwiązaniem jest też umieszczenie na ścianie szyby. Nie od dziś bowiem wiadomo, że szkło cudownie odbija światło. Jeśli zdecydujemy się na płytki ścienne, wybierajmy te mniej wzorzyste, najlepiej wielkoformatowe, łączone bezfugowo. Jeśli do tego będą miały błyszczącą powierzchnię, podobnie jak szyba będą rozpraszać światło w kuchennym wnętrzu.

Odpowiednie meble

Wybór zabudowy meblowej to jedna z najtrudniejszych decyzji, przed jaką stoją osoby urządzające kuchnię. Meble powinny być nie tylko ładne, modne, dostosowane do stylu całej kuchni, ale przede wszystkim praktyczne. Do kuchni niewielkich rozmiarów lepiej wybierać te, o prostej formie.

Świetnym rozwiązaniem będzie zabudowa z gładkimi, lakierowanymi na wysoki połysk frontami. Najlepiej jeśli będą jasne, ponieważ podobnie jak płytki będą odbijać wpadające do wnętrza światło. Ciemne fronty może i wyglądają efektownie, ale nie dość, że są trudne do utrzymania w czystości, to dodatkowo będą pochłaniać światło – tłumaczy Artur Dzikowski z Max Kuchnie.

Dobrze dobrane oświetlenie

Ostatnim, ale na pewno nie najmniej ważnym elementem wpływającym na kuchenną atmosferę jest sztuczne światło. Odpowiednio duża ilość źródeł światła, rozmieszczona w przemyślany sposób zagwarantuje że wnętrze będzie jasne i przestrzenne. W aranżacji najważniejsza jest lampa główna, która powinna być umieszczona w centralnym punkcie sufitu tak, by rozpraszać światło w całym pomieszczeniu.

Bardzo istotne jest też oświetlenie blatów roboczych i stołu, przy którym spożywane będą posiłki. Nie powinniśmy też rezygnować z oświetlenia dekoracyjnego: podświetlenia wnęki lub witryny, które pozwala stworzyć miłą, przytulną atmosferę w kuchni.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także