×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Praktyczne przechowywanie w kuchni. 15 sprawdzonych pomysłów

Praktyczne przechowywanie w kuchni. 15 sprawdzonych pomysłów

Autor: Joanna Buharewicz
13 sty 2015 12:48
Aktualizacja: 18 sty 2015 11:04

Nowoczesna kuchnia powinna być nie tylko ładna i estetyczna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Zobaczcie jak zaplanować przestrzeń przechowywania tak, by mieć wygodny dostęp do wszystkich produktów.

Kuchnia to strefa przygotowywania posiłków i przechowywania żywności, dlatego bardzo istotne jest odpowiednie zaplanowanie strefy przechowywania. Producenci wychodzą naprzeciw naszym oczekiwaniom, ulepszając tradycyjne szafki i szuflady za pomocą nowoczesnych rozwiązań. Coraz popularniejsze są funkcjonalne prowadnice, carga i szuflady z organizerami, ale to nie wszystko!

Na rynku dostępne są całe systemy kuchenne, z pomocą których możemy wyposażyć naszą idealną strefę przechowywania. Tradycyjne szafki, do których po prostu wstawiamy produkty, a potem denerwujemy się, gdy potrzebna mąka czy olej są „zakopane” gdzieś pod innymi artykułami, można z powodzeniem zastąpić szafkami z wysuwanymi półkami, dzięki którym uzyskamy łatwy i szybki dostęp do potrzebnych rzeczy.

Świetnym funkcjonalnym rozwiązaniem są carga, dzięki którym wysuniemy całą zawartość szafki i będziemy mieć do niej dostęp z każdej strony. Węższe, szersze, wysokie, niskie – można je dostosować do własnych potrzeb.

Coraz częściej spotkać można też systemy kuchenne składające się z szuflad ukrytych w szafach. Po otwarciu drzwi nie musimy przekopywać się przez produkty schowane na jednej dużej półce, ale możemy wyciągnąć odpowiednią – węższą czy szerszą – szufladę, w której odnajdziemy już pogrupowaną żywność. Przy takim rozwiązaniu wszystkie szuflady zostaną estetycznie zasłonięte jedną powierzchnią frontu.

W kuchni przechowujemy nie tylko żywność, ale także wszelkie naczynia i akcesoria potrzebne do gotowania. Garnki, miski, patelnie, talerze, sztućce czy narzędzia najlepiej przechowywać w specjalnych dostosowanych do tego strefach, takich jak szuflady z organizerami i matami antypoślizogowymi, półki antypoślizgowe, narożne obrotowe carga czy głębokie szuflady ze stoperami. Rozwiązań jest wiele i można je łatwo dobrać do swoich upodobań.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem są dziś szafki z sortownikami. Najczęściej usytuowane pod zlewozmywakiem i wykorzystywane jako miejsce na odpadki czy środki czystości, dzięki czemu można praktycznie zagospodarować mało ergonomiczną przestrzeń pod zlewem, gdzie zazwyczaj umieszczony jest syfon. Specjalne szuflady z wycięciem pozwalają uniknąć tego problemu i umieścić w tym miejscu całkiem poręczne i funkcjonalne szuflady.

Drzwi przesuwne, za którymi można ukryć kuchenny rozgardiasz, to najnowsza propozycja producentów, przydatna zwłaszcza w kuchniach otwartych. Często przyprawniki, narzędzia i drobne akcesoria przechowujemy na otwartych półeczkach czy specjalnych wieszakach, które nie przeszkadzają na co dzień, kiedy są uporządkowane, bo akurat nie gotujemy. Jednak kiedy zapraszamy gości i w kuchni panuje zwyczajowy rozgardiasz podczas gotowania, za pomocą takich drzwi można szybko ukryć strefę roboczą i uzyskać estetyczną, czystą ścianę zabudowy kuchennej. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także