
Stół na święta. Praktyczne porady, piękne aranżacje
Już wkrótce zasiądziemy przy wigilijnym stole, który w czasie Świąt Bożego Narodzenia stanie się najważniejszym punktem w naszych domach. Warto więc zadbać o jego wyjątkową oprawę. Jak to zrobić? Jakich dekoracji użyć, aby podkreślić wagę rodzinnego spotkania? Sprawdź pomysły na aranżacje świątecznego stołu.

Czy wiesz, że zwyczaj dekoracyjnego nakrywania do stołu pojawił się w XIX w. w Wielkiej Brytanii? Spotkania przy stole były wtedy ważnym elementem życia towarzyskiego. Jakie dekoracje oraz elementy królują współcześnie w aranżacji świątecznego stołu? Sprawdź!
Świąteczny savoir-vivre w dekoracji stołu
Przygotowując stół do świątecznej kolacji, nie zapominaj o komforcie, zarówno Twoim, jak i Twojej rodziny. Miej więc na uwadze, by stół znalazł się w odpowiedniej odległości od ścian (minimalna wynosi 75 cm). Dzięki temu Twoi goście unikną przeciskania się pod ścianą. Krzesła ustaw równolegle do stołu, tak by nikomu nie przeszkadzały jego nogi. O czym jeszcze musisz pamiętać?
Podstawą dekoracji świątecznego stołu jest biały obrus – klasyczny i bardzo elegancki. Jeśli jednak zechcesz przemycić do aranżacji nutę nowoczesności oraz innych barw, możesz zdecydować się na:
• Uzupełnienie białego obrusa kolorowym bieżnikiem, który dodatkowo podzieli stół na strefy i wyznaczy miejsce dla półmisków z potrawami wigilijnymi.
• Wybór obrusa w ciemniejszym, głębokim kolorze, który będzie doskonałym tłem dla jasnej zastawy stołowej.
• Wzorzyste tkaniny, które nawiązują do świątecznych symboli – św. Mikołaja, gwiazdy betlejemskiej, choinki czy śnieżynek. Kolekcja tkanin Christmas z naszego asortymentu obejmuje szeroki wybór tkanin, które efektownie ozdobią świąteczny stół i jeszcze bardziej podkreślą uroczysty nastrój. Z pewnością coś dla siebie znajdą w niej zarówno miłośnicy tradycji, jak i entuzjaści nowoczesnych aranżacji. Interesującym wyborem będzie jasny obrus ze świątecznym, zimowym wzorem: reniferów, serduszek, pierników czy śnieżynek.
• Ożywienie wnętrza obrusem w tradycyjną czerwoną kratę, który nada wnętrzu nie tylko świątecznego charakteru, ale również przytulności.
Nowoczesną alternatywą tradycyjnych obrusów mogą być również wąskie bieżniki lub ozdobne serwety. Wprowadzą one do aranżacji lekkość i pozwolą wyeksponować kolor blatu. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by wzorzysty bieżnik położyć na gładkim obrusie i stworzyć w ten sposób elegancką kompozycję – podpowiada stylistka sklepu internetowego Dekoria.pl.
Do stołu podano: wybieramy zastawę świąteczną
Ostatnim elementem, który ma duże znaczenie w aranżacji przestrzeni jadalnej, jest dobór odpowiedniej zastawy. Na świątecznym stole nie może przecież zabraknąć talerzy, półmisków, a także filiżanek i kieliszków.
Warto zadbać o to, by zastawa miała uniwersalny wzór i była wykonana z materiałów dobrej jakości – dzięki temu posłuży Ci przez wiele lat. Tradycyjny zestaw naczyń możesz urozmaicić oryginalną ceramiką i porcelaną – np. kubkami z nadrukiem bombki, renifera czy choinki, w których podasz gorącą czekoladę z piankami lub aromatyczną herbatę z pomarańczą. Świąteczne wzory na kubkach sprawią, że napoje te będą smakować naprawdę wyjątkowo. Świąteczne wypieki możesz podać np. w uroczym pojemniku z porcelany, np. z motywem w skrzaty lub ozdobnej paterze w mikołaje.
Jeżeli jesteś fanką tradycji i stawiasz przede wszystkim na klasykę oraz elegancję, możesz wybrać m.in. zestaw obiadowy Eleni o prostym designie, który znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Uniwersalny kolor ecru zestawu pozwala na jego zastosowanie bez względu na to, w jakiej stylistyce udekorowany jest Twój stół. To zestaw doskonały do serwowania świątecznych posiłków – mówi Renata Mikuś. Składa się on z 20 elementów: talerzy obiadowych (4 sztuki), miseczek (4 sztuki), talerzy deserowych (4 sztuki), spodków (4 sztuki) i filiżanek (4 sztuki) – dodaje.
Pamiętaj również, że nie tylko model zastawy ma znaczenie. Przy nakrywaniu do świątecznego stołu warto pamiętać również o zasadach savoir vivre’u. Bardzo ważne jest odpowiednie ułożenie talerzy – tak by goście mieli swobodę ruchów przy jedzeniu, a jednocześnie mogli ze sobą komfortowo rozmawiać. Szacuje się, że pomiędzy środkami sąsiadujących nakryć powinna być zachowana odległość około 60 cm.