Kuchnia w małym mieszkaniu. Jak mądrze ją urządzić?

Kuchnia w małym mieszkaniu. Jak mądrze ją urządzić?

Autor: Urszula Grynczel-Aronowicz
09 gru 2014 11:37

Większość z nas ma mieszkanie o niewielkim metrażu. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze go wykorzystać. Nawet na niedużej przestrzeni można urządzić funkcjonalną i jedyną w swoim rodzaju kuchnię.

Standardy europejskie zakładają, że w każdym mieszkaniu powinien być pokój dzienny plus sypialnia dla każdej osoby lub pary. Z badań Eurostatu wynika, że w Polsce takie warunki mieszkaniowe ma tylko jedna osoba na dziewięć (11,3%). To jeden z najniższych wskaźników w Unii Europejskiej, gdzie średnia wynosi 34,2%, czyli co trzeci mieszkaniec wspólnoty ma nieruchomość o większej niż standard liczbie pokoi. 

Zbyt małą liczbę pokoi w mieszkaniach Polacy często rekompensują sobie kosztem kuchni. Pomieszczenie pierwotnie na nią przeznaczone przerabiamy na dodatkowy pokój, tę zaś strefę kulinarną tworzymy w aneksie salonu.

- Nawet najmniejsza kuchnia, czy to osobna czy w postaci aneksu wygospodarowanego w salonie, może być efektywnie i pomysłowo urządzona. Małe pomieszczenie nie musi oznaczać rezygnacji z wygodnych szuflad czy pojemnych szafek. Mamy kilka ciekawych rozwiązań dedykowanych właścicielom małych kuchni. Często sami są zdziwieni efektem końcowym – jak wiele można zmieścić na powierzchni, na której początkowo chcieli ustawić tylko niezbędny sprzęt AGD i kilka szafek - mówi Alicja Gajewska z firmy KAM.

Kupując meble warto zatem wybierać kompozycje szafek i szuflad, które spełnią wszystkie wymagania w zakresie przechowywania produktów i przygotowywania posiłków. Szczególnie, że rozwiązania proponowane przez producentów w pełni pozwalają wykorzystać potencjał mebli kuchennych, zwiększając ich funkcjonalność i do maksimum spożytkować przestrzeń szafek, w tym także narożnych.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także