Urządzamy kuchnię: to będzie modne w 2015 roku

Urządzamy kuchnię: to będzie modne w 2015 roku

Autor: Urszula Grynczel-Aronowicz
18 gru 2014 10:21

Zastanawiacie się co będzie modne i popularne w aranżacji kuchni w najbliższych dwunastu miesiącach? Specjalnie dla was zdradzamy ten sekret.

Już od kilku sezonów dominującym trendem jest minimalizm. Będzie on królował także w nowym roku, wyróżniając się elegancką prostotą, naturalnymi  materiałami i tzw. kolorami natury.

Modne będą meble maksymalnie proste, linearne i  pozbawione uchwytów. Najważniejsza będzie gra linii poziomych i pionowych oraz efektowne zestawienia faktur i tekstur wykończenia. Obok monumentalnych, ciężkich brył pojawiają się te nieco lżejsze optycznie. Ulepszone technologie w konstrukcji korpusu pozwalają wielu producentom zastosować cieńsze drzwi szaf i profili. Pojawiają się korpusy wykonane z metalu sprowadzone do czystych graficznych linii. Wyraźną nowością są cienkie blaty, które dzięki podcięciu wydają się unosić nad szafami – mówi Artur Dzikowski, ekspert Sieci Max Kuchnie.

Pomysłowe kombinacje

Pewnym sposobem na urozmaicenie prostoty brył jest łączenie materiałów. Jedną z utrzymujących się tendencji w projektowaniu ostatnich lat jest także włączenie konsumenta do tworzenia własnego, spersonalizowanego produktu (mass customisation). Aranżację kuchni mogą uzupełnić wielkoformatowe nadruki z motywami, które sami wybierzemy np. fotografia rodzinna, pełen wspomnień wakacyjny pejzaż czy ulubiony motyw dekoracyjny.

Spokojna kolorystyka

Na topie będą monochromatyczne, wyważone i spokojne zestawienia kolorystyczne. Brązy w nietypowych odcieniach grzybów leśnych, jasne i ciemne szarości, złamane biele, a także mniejsza niż dotąd ilość czerni. Neutralna kolorystyka tworzy doskonałe tło dla dodatków z różnych rodzajów drewna (dąb i orzech), współgra z akcentami stali czy kamienia. Wszystkie materiały: drewno, lakier, szkło i laminat są harmonijnie skoordynowane. Zgaszone kolory doskonale łączą się także z matowymi frontami, które wyraźnie dominują nad powierzchniami wykończonymi na wysoki połysk. Tworzą wyrafinowanie eleganckie, ale „ciepłe”, bezpieczne i kojące wnętrza

Coś dla zmysłów

W ostatnich latach ważnym trendem jest również wykorzystanie najnowszej wiedzy z zakresu neuropsychologii w tzw. projektowaniu multisensorycznym, czyli designie dla wszystkich zmysłów. Zmysł dotyku stymulowany jest wyrazistymi fakturami, które zadomowiły się w projektowaniu wnętrz. Mieszanie faktur urozmaica minimalistyczna prostotę brył. Zróżnicowane faktury obecne są na blatach, szafach, ścianach (okładziny drewniane, płytki z wzorami 3D), lampach lub podłogach. Dominują materiały naturalne szczególnie drewno lub jego imitacje, zestawiane z betonem, metalem (stal szczotkowana, miedz, mosiądz, cynk), szkłem, kwarcem lub marmurem. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także