PARTNER PORTALU
15 kolekcji mebli do jadalni - nowości i ceny

15 kolekcji mebli do jadalni - nowości i ceny

Autor: Anna Usakiewicz
14 cze 2016 13:28

Zanim wybierzemy zestaw mebli do jadalni, zadajmy sobie kilka pytań. Ile osób na co dzień będzie przy nim zasiadało? Czy rodzinne posiłki to codzienny rytuał? Jaką powierzchnią  na ustawienie stołu dysponujemy?

Wspólne posiłki przy stole wzbogacają nasze życie rodzinne, spajając więzi między domownikami. Warto więc zadbać o piękny stół w centrum otwartej strefy dziennej.

Przez ostatnie lata przestrzeń jadalni w naszych domach została nieco zaniedbana. Ze względu na ograniczony metraż rezygnowaliśmy ze stołu na rzecz wyspy czy półwyspu kuchennego z barkiem śniadaniowym. Po latach triumfu szybkich posiłków oraz obiadów na mieście jadalnia wraca do naszych łask. Wspólne posiłki przy stole wzbogacają bowiem życie rodzinne, stanowią dobry moment do wymiany przeżyć z mijającego dnia, silniej spajają więzy między domownikami. Dlatego też jadalnia staje się sercem domu – miejsce, gdzie spotykamy się, by wspólnie celebrować każdy dzień.

Stół - serce domu

Centrum jadalni stanowi stół. Zanim jednak przystąpi do wyboru konkretnego modelu, zadajmy sobie kilka podstawowych pytań: ile osób na co dzień będzie przy nim zasiadało; czy rodzinne posiłki to codzienny rytuał czy raczej spożywamy je tylko w weekendy; jak często i jak liczna rodzina i przyjaciele nas odwiedzają oraz jaką powierzchnią dysponujemy na ustawienie stołu? Od odpowiedzi na te pytania zależy bowiem, jakiego stołu będziemy potrzebować.

Wybierając stół trzeba pamiętać, że na osobę powinno przypadać min. 60 cm szerokości i 40 cm głębokości. Tyle miejsca zapewni podstawową wygodę. Jeśli tylko jest możliwość, warto zwiększyć szerokość przypadającą na jedną osobę do 70 -75 cm. Do codziennego użytkowania dla 4 –osobowej rodziny wystarczy stół o wymiarach 120x80 cm. Większy mebel jest konieczny w przypadku spotkań w licznym gronie rodziny czy znajomych. W tym wypadku warto wybrać model rozkładany. Nie należy pomijać kwestii metrażu mieszkania/domu i samego miejsca przewidzianego na stół. Konieczne jest zachowanie odpowiedniej skali i proporcji. Do dużej jadalni nie damy stołu przeznaczonego do małych wnętrz mieszkaniowych i na odwrót. Pamiętajmy, że równie ważne jak wygodne korzystanie z samego stołu, jest dostęp do niego. Minimalna odległość stołu od ściany to 55 cm. Na swobodne odsunięcie krzesła i zajęcie miejsca potrzeba 75 cm. Gdy przy stole konieczne jest przejście, wymiar ten musimy zwiększyć do 110 -120 cm. Istotną kwestią jest też kształt mebla. Okrągły pomieści więcej osób, ale potrzeba też więcej miejsca by go ustawić.

Gotowe zestawy mebli

Ostatnią rzeczą, którą wybieramy jest styl, w jakim urządzimy naszą jadalnię. Tu z pomocą przychodzą nam producenci. Oferują oni gotowe zestawy mebli nie tylko do osobnej jadalni, ale też zintegrowanej z salonem. Dzięki temu stoły i krzesła, uzupełnione o komody i witryny, możemy idealnie dopasować do pozostały brył użytych w aranżacji całej strefy dziennej. Jeśli chcemy, by przestrzeń dzienna była modna postawmy na meble w nowoczesnym stylu. Przyciągają one wzrok formą, bryłą i regularnymi proporcjami. Prostotę i elegancję podkreśla gra kolorem, fakturą i materiałem. Tradycyjne drewno jest tu tylko punktem wyjścia do licznych wariacji na temat zgeometryzowanych brył. Nietuzinkowe zestawienia drewna z płytą meblową, szkłem czy nawet metalem pozwalają kreować wnętrze proste i funkcjonalne, a zarazem pełne wyszukanych detali. Podkreśla to wysublimowana gra świateł. Zazwyczaj dostępne w standardzie efektowne i oszczędne oświetlenie typu LED  idealnie współgra z kształtami brył, podkreślając ich designerski charakter. Przestrzeń jadalni ożywią kolorowe dodatki oraz krzesła, które stanowią mocny akcent w aranżacji całej strefy dziennej.

Tekst: Urszula Tatur

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także