×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
20 pomysłów na stół w jadalni - piękne zdjęcia

20 pomysłów na stół w jadalni - piękne zdjęcia

Autor: Katarzyna Masłowska
22 paź 2017 09:53

Sercem jadalni jest piękny i funkcjonalny stół. Rozsmakujcie się w naszych 20 aranżacjach, w których prezentujemy ogromne stoły dedykowane rodzinnym wnętrzom, jak również niewielkie, przeznaczone do małych mieszkań.

Prosta, minimalistyczna w formie czy też elegancka lub bogato zdobiona, każdy może urządzić jadalnię zgodnie ze swoim gustem. Pamiętajmy, że powinna być utrzymana w tym samym stylu co reszta wnętrza, chociaż pamiątkowy stół z rodzinnego domu także się tu odnajdzie, nawet w nowoczesnej aranżacji.

Wielkość i kształt stołu

W zależności jak dużą przestrzenią dysponujemy i jak wystawne przyjęcia lubimy urządzać, powinniśmy wybrać wielkość stołu. W małym mieszkaniu zawsze możemy zdecydować się na stół rozkładany, który będziemy używali tylko okazjonalnie. W dużym wnętrzu możemy pozwolić sobie na większą swobodę.

Wiele osób nie wyobraża sobie aranżacji jadalni bez sztandarowego zestawu, na który składają się: rozkładany stół do jadalni, krzesła, kredens i/lub witryny. Niebanalną ozdobą jadalni będzie witryna – jako miejsce ekspozycji dekoracyjnych bibelotów oraz podręczny kredens na kieliszki, szklanki, talerzyki.

Na początku wybierzmy wielkość, kształt i materiał, z którego będzie wykonany stół. Okrągłe stoły to dobre rozwiązanie dla niedużych pomieszczeń lub tych w kształcie kwadratu. Kwadratowe idealnie sprawdzą się z kolei w małych przestrzeniach, a prostokątne dobrze wyglądają zarówno w pomieszczeniach o małych, jaki dużych wymiarach. Do tego ostatniego typu przestrzeni bardzo chętnie wybierane są także stoły owalne, które łączą w sobie zalety stołu prostokątnego i okrągłego.

Kształt stołu w pewnym stopniu determinuje możliwość jego rozkładania – największe rozmiary mogą osiągać prostokątne modele, które po rozłożeniu mogą mieć nawet 4 metry długości. Jeżeli mini jadalnię chcemy stworzyć w bardzo małej kuchni, powinniśmy zastanowić się nad kupnem stołu mocowanego do ściany, który możemy bardzo łatwo złożyć, gdy z niego nie korzystamy. Rozwiązanie to może się także okazać zbawienne dla właścicieli kawalerek, w których pokój połączony jest z aneksem kuchennym.

Materiał na stół

Najlepiej sprawdzają się stoły wykonane z drewna, gdyż są one bardzo solidne, masywne, jak i niezwykle eleganckie. Bardzo dobrze pasują do nowoczesnej, jak i tradycyjnie urządzonej jadalni. Warto jednak pamiętać, że tego typu stoły wymagają odpowiedniej impregnacji oraz oczyszczania. Równie trwałe i stabilne są stoły na metalowych podstawach z hartowanego szkła, które coraz częściej pojawiają się w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach.

Materiał, który jest wytrzymały, uniwersalny, lżejszy oraz tańszy od pozostałych to – MDF. Stoły wykonane z tego typu płyty są zdecydowanie najpopularniejsze. Ich główną zaletą jest przystępna cena, jak i bogactwo kolorystyczne oraz łatwość w utrzymaniu czystości. Stoły wykonane z MDF, dzięki wielości opcji do wyboru, będą pasowały do każdego stylu aranżacji.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także