Aneks kuchenny.15 pomysłów na kuchnię z salonem. Piękne zdjęcia!

Aneks kuchenny.15 pomysłów na kuchnię z salonem. Piękne zdjęcia!

Autor: Ewa Kozioł
09 cze 2022 13:59

Jak urządzić aneks kuchenny? Jak wygodnie zaplanować układ wnętrza? Co z wentylacją w otwartej strefie dziennej? Na co szczególnie zwrócić uwagę? Mamy dla was kilka praktycznych wskazówek i piękne aranżacje aneksów kuchennych z polskich domów.

  • Aneks kuchenny doskonale sprawdza się zarówno w dużych domach jednorodzinnych, jak i w małych mieszkaniach w blokach czy kamienicach.
  • Planując połączenie kuchni z salonem w pierwszej kolejności należy odpowiednio rozplanować przestrzeń – część przeznaczoną do gotowania oraz przechowywania.
  • Harmonię w otwartym wnętrzu zapewni nie tylko odpowiednie meble, ale również nowoczesne sprzęty AGD.
  • Urządzając aneks kuchenny, zwróćmy uwagę na odpowiednią wentylację. W każdej otwartej kuchni powinien znaleźć się odpowiedni okap.

W ciągu ostatnich kilku lat aneks kuchenny stał się bardzo popularny rozwiązaniem. Obecnie w zdecydowanej większości domów i mieszkań zamiast osobnego pomieszczenia stawiamy na otwartą przestrzeń. Połączenie kuchni z salonem doskonale sprawdza się zarówno w dużych domach jednorodzinnych, jak i w małych mieszkaniach w blokach czy kamienicach. W przypadku tych pierwszych, aneksy kuchenne o większym metraży chętnie łączymy z ogromnymi wyspami, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. W małych pomieszczeniach wspólna kuchni i salon jest sposobem na powiększenie wnętrza. Trzeba jednak pamiętać, że niezależnie od wielkości, przy projektowaniu aneksu kuchennego warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które ostatecznie wpłyną na funkcjonalne urządzenie takiej przestrzeni. 

Projekt: Małgorzata Galewska. Zdjęcie: Bartosz Jarosz

Dobry układ wnętrza

Planując aranżację aneksu kuchennego, w pierwszej kolejności należy odpowiednio rozplanować przestrzeń – zarówno część przeznaczoną do gotowania, jak i przechowywania. Tu wyjątkowo ważne jest zachowanie ciągu technologicznego, czyli podziału przestrzeni na strefy gotowania i pieczenia, przygotowywania posiłków, przechowywania naczyń, mycia i sprzątania oraz przechowywania produktów spożywczych. Takie rozmieszczenie zaczynamy od pozycji lodówki, po przechowywanie naczyń, zmywanie, przygotowywanie i na końcu gotowanie. Prace te dodatkowo ułatwi organizacja miejsca w szafkach – na przykład za pomocą koszy, organizerów czy pudełek – w taki sposób, by na widoku pozostały tylko niezbędne akcesoria. Całą resztę najlepiej schować.

Projekt Dorota Kudła. Zdjęcie: Pion Poziom

Pamiętajmy, że aneks kuchenny to także część salonu, dlatego stanowi często pomieszczenie umożliwiające pracę lub przyjmowanie gości, stąd warto zadbać też o odpowiednią ilość potrzebnego do tego miejsca.

– Dobrze urządzona kuchnia wpływa na wygodne gotowanie oraz przygotowywanie posiłków. Ergonomia w kuchni rządzi się konkretnymi zasadami lokalizacji sprzętów i odległości między nimi, którymi warto się sugerować urządzając wnętrze. Odpowiedni projekt tej przestrzeni sprawi, że praca będzie nie tylko szybsza, ale i bardziej zorganizowana. Pamiętajmy, że otwieranie kuchni na salon to także odzwierciedlenie zmieniających się potrzeb domowników oraz rosnącego znaczenia kuchni jako pomieszczenia, w którym odbywa się życie towarzyskie. Dzięki dostępnym na rynku rozwiązaniom, w elegancki sposób możemy oddzielić strefę roboczą od strefy wypoczynkowej lub urządzić je w jednym, harmonijnym stylu – mówi Kamila Prałat, manager ds. marketingu i sprzedaży w firmie Solgaz.

Jaki sprzęt do aneksu kuchennego?

Harmonię w otwartym wnętrzu zapewni nie tylko dobór odpowiedniego wyposażenia meblowego, ale również nowoczesne i wysoce estetyczne sprzęty AGD. Jednym z nich są płyty gazowe bez płomieni, które nie tylko gwarantują ogromną oszczędność i wygodę użytkowania, ale również wysoką higieniczność oraz minimalistyczny design, wpasowujący się w każdą estetykę kuchennego wnętrza.

– To rozwiązanie opiera się na ukryciu palników pod gładką taflą szkła, dzięki czemu możliwe jest bezpieczne i czyste gotowanie na gazie. Płynna regulacja mocy, uzyskana dzięki wykorzystaniu silników magnetycznych, zapobiega nagłym zmianom temperatur – a co za tym idzie – nadmiernemu spalaniu i tryskaniu tłuszczu z przygotowywanych potraw. Płyty dostępne są w różnych wymiarach z różną liczbą pól grzewczych – dzięki czemu będą idealnym dopełnieniem zarówno małych, jak i większych objętościowo kuchni – wyjaśnia Kamila Prałat

Zdjęcie: Solgaz

W aneksie kuchennym nie może zabraknąć również nowoczesnego piekarnika – zwłaszcza takiego, który posiada dodatkowe, wyjątkowo użyteczne funkcje. Sprzęty AGD to jednak nie tylko funkcjonalność, ale i design. W ofercie producentów piekarnik czy płyta grzejna dostępne są obecnie nie tylko w standardowym, czarnym kolorze. Świetnie prezentują się także w białym kolorze. Warto więc sprawdzić co będzie lepiej pasowało od naszej kuchni połączonej z salonem.

Odpowiedni okap

Urządzając aneks kuchenny, zwróćmy również uwagę na odpowiednią wentylację. Podczas gotowania wydziela się wiele zapachów oraz pary wodnej, która wraz z kurzem i tłuszczem osiada zarówno na sprzętach kuchennych, jak i reszcie wyposażenia salonu. Stąd w każdej otwartej kuchni powinien znaleźć się odpowiedni okap, który będzie pochłaniał powstającą w procesie gotowania parę i nieprzyjemną woń.

Projekt i zdjęcie: Justyna Krupka, studio projektowe Przestrzenie

– Okap kuchenny staje się niezbędnym urządzeniem, które pomoże utrzymać przestrzeni w należytym porządku. Dlatego dobrze wybrać innowacyjne okapy wyposażone w czujnik, które na bieżąco monitorują i wykrywają zmiany stanu powietrza, a następnie usuwają wszelkie nieczystości powstałe w trakcie gotowania. Ta nowoczesna technologia zapobiega nagromadzeniu się trudnych do usunięcia nieczystości, czym równocześnie skracamy czas naszego sprzątania – wyjaśnia Kamila Prałat.

Takie urządzenia wykrywają nie tylko zmiany temperatury i wilgotności powietrza, ale także obecność gazu, co sprawia, że możemy czuć się w pełni bezpiecznie – pamiętamy przy tym jednak, że nie zastępują one czujników gazu. Sam okap może być sterowany przy użyciu panelu dotykowego lub pilota, co stanowi wygodne rozwiązanie w momencie, kiedy znajdujemy się daleko od urządzenia.

Urządzając aneks kuchenny powinniśmy pamiętać zarówno o estetycznym dopasowaniu go do reszty wnętrza, jak i o wyborze odpowiedniego sprzętu AGD. Zminimalizuje on negatywne aspekty otwartej kuchni, jakim są rozchodzące się po domu, intensywne zapachy oraz brud. 

Zobacz także Mała kuchnia. 15 pomysłów na aranżację kuchni w bloku. Piękne inspiracje!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także