PARTNER PORTALU
Aneks kuchenny. Podpowiadamy jak urządzić. Zobacz zdjęcia!

Aneks kuchenny. Podpowiadamy jak urządzić. Zobacz zdjęcia!

Autor: Urszula Tatur
19 sie 2021 08:42

Aneks kuchenny to bardzo popularne rozwiązanie, najczęściej spotykane w niedużych mieszkaniach w bloku. Pozwala zaoszczędzić przestrzeń i optymalnie wykorzystać dostępny metraż. Jak go urządzić? Zobaczcie nasze propozycje.

Kuchnia nazywana jest sercem mieszkania. Przez wielu traktowana jest jako centrum życia rodzinnego. W trendzie są kuchnie otwarte na inne pomieszczenie, najczęściej z zabudowanym aneksem. Małe lub średnie mieszkanie z otwartą kuchnią zyskuje wizualnie na wielkości. Na aneks potrzebujemy mniej miejsca niż na oddzielną kuchnię. Dzięki temu pozwolić sobie na 3-pokojowe mieszkanie z aneksem zamiast 2-pokojowego z wydzieloną kuchnią. Kluczem do uzyskania funkcjonalnego i przestronnego wnętrza jest uwzględnienie na etapie projektowania specyfiki prac i przyzwyczajeń domowników, a także wyposażenie go w zwiększające komfort rozwiązania.

W przypadku aneksów popularną formą zabudowy są ciągi jednorzędowe. Urządzając taką przestrzeń, należy pamiętać o złotej zasadzie trójkąta roboczego, a także uwzględnieniu kolejności wykonywanych czynności. Pierwszym punktem zabudowy powinna być lodówka, służąca do przechowywania żywności. Dalej – w celu ułatwienia przygotowania produktów, ustawiamy blat o długości 60 cm oraz zlewozmywak z dopasowaną armaturą. Trzecia w kolejności jest strefa przyrządzania posiłków z wygodnym roboczym blatem. Na końcu ciągu montujemy piekarnik wraz z płytą grzewczą. Takie ułożenie stref pozwoli na wygodne wykonywanie prac kuchennych. W przypadku aneksu, warto pomyśleć także nad wyposażeniem wspólnej przestrzeni w wąską wyspę w formie lady, która oddzieli kuchnię od salonu.

Przy jednorzędowej zabudowie dobrze sprawdzają się szafki podwieszane, montowane na ścianie nad blatem roboczym. Tego typu ustawienie mebli pozwala na organizację przestrzeni wedle podziału poziomego, który zakłada ustawienie sprzętów, akcesoriów i żywności zgodnie z potrzebami. Przedmioty, z których korzystamy codziennie - takie jak: talerze, sztućce, kubki czy produkty śniadaniowe, umieszczamy w szafkach na wysokości wzroku lub w najwyższych szufladach pod blatem. Urządzenia i przedmioty o większych gabarytach – garnki, blachy czy roboty kuchenne, chowamy do dolnych szafek. Na wysokości powyżej 170 cm przetrzymujemy natomiast rzadko używane elementy.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także