Blat kuchenny i ściana nad blatem. Fajne pomysły do nowoczesnej kuchni. 12 zdjęć!

Blat kuchenny i ściana nad blatem. Fajne pomysły do nowoczesnej kuchni. 12 zdjęć!

Autor: Justyna Łotowska
11 lis 2022 11:46

Blat i ściana nad blatem to jedno z bardziej widocznych miejsc w kuchni. Jaki materiał i kolor wybrać na kuchenny blat? Wybraliśmy 10 inspiracji z wnętrz! Zobacz je wszystkie!

  • 1. Blat i ściana nad blatem z jasnego spieku kwarcowego
  • 2. Spiek z rysunkiem marmuru bianco carrara na blacie i na ścianie nad blatem w kuchni
  • 3. Blat i ściana nad blatem z kamienia. Nowoczesna kuchnia!
  • 4. Drewniany blat i zielone płytki nad blatem w skandynawskiej kuchni
  • 5. Drewniany blat i stara cegła na ścianie nad blatem kuchennym
  • 6. Kamień na blacie i na ścianie nad blatem. Rysunek
    marmuru!

Blat kuchenny ma być odporny na wodę, zadrapania czy plamy, a jeśli te się zdarzyły – powinny być na nim po prostu niewidoczne. Co jeszcze? Jasne kolory powiększają wnętrza, są miłe dla oka i zawsze wyglądają świeżo – nie nudzą się szybko, nie stanowią ryzykownego wyboru i będą pasować do większości kuchni czy łazienek. Przekornie – może i zabrudzenia są na nich bardziej widoczne, ale też szybsze do zauważenia i usunięcia.

A co z blatami w ciemnej kolorystyce? Wszystko zależy od gustu kupujących. W ciemnych wzorach będziemy szukać głębi i nieoczywistych połączeń – bieli i czerni, wyraźnego, nietypowego wzoru np. lastryko czy dodatkowego błysku.

Czytaj też: Co na blat kuchenny? 10 pomysłów z dobrych projektów, 10 zdjęć kuchni

Szukasz pomysłu na kuchenny blat i ścianę nad blatem? Mamy 10 ciekawych aranżacji!

1. Blat i ściana nad blatem z jasnego spieku kwarcowego

Salon w tym mieszkaniu łączy się z jadalnią, która z kolei przechodzi w kuchnię. Dolny pas szafek otrzymał fronty z orzecha, świetnie harmonizującego z efektownym parkietem. Górne szafki mają fronty ryflowane. Dyskretnie dekoracyjna okładzina ścienna nad blatem to praktyczny spiek kwarcowy. Na tle białej ściany znika minimalistyczna tuba wyciągu.

Spiek kwarcowy na ścianie nad blatem i jako materiał na blat w kuchni. Projekt wnętrza Piotr Łucyan, Art’Up Interiors. Fot. Katarzyna Ładczuk – Ład Studio
Spiek kwarcowy na ścianie nad blatem i jako materiał na blat w kuchni. Projekt wnętrza Piotr Łucyan, Art’Up Interiors. Fot. Katarzyna Ładczuk – Ład Studio

Więcej o tym projekcie: 100-metrowe mieszkanie w Warszawie. Eleganckie wnętrze. Ależ piękne!

2. Spiek z rysunkiem marmuru  bianco carrara na blacie i na ścianie nad blatem w kuchni

Otwarta na salon kuchnia urządzona jest elegancko i ponadczasowo. Do jasnej zabudowy doskonale pasuje spiek bianco carrara zdobiący ścianę nad blatem, listwy ścienne i sufitowe oraz deska francuska w przyszarzonym kolorze na podłodze. Spiek znalazł się też na blacie kuchennym. Wspólną przestrzeń wzbogacają designerskie meble i dodatki. Uwagę zwraca piękny klasyczny stół Avangarde Miloni oraz kultowe projekty Oskara Zięty – stołek Plopp i lustro Rondo.

Spiek z rysunkiem marmuru  bianco carrara na blacie i na ścianie nad blatem w kuchni. Projekt wnętrza i stylizacja Agnieszki Pudlik, BBHome. Fot. Michał Mutor
Spiek z rysunkiem marmuru bianco carrara na blacie i na ścianie nad blatem w kuchni. Projekt wnętrza i stylizacja Agnieszki Pudlik, BBHome. Fot. Michał Mutor

Opis całego projektu: 100-metrowe mieszkanie w Warszawie. Eleganckie wnętrze

3. Blat i ściana nad blatem z kamienia. Nowoczesna kuchnia!

Kuchnia w niespełna 32-metrowej kawalerce w Warszawie stała się światem stonowanych odcieni i naturalnych materiałów. Bazowa kolorystyka to biel oraz greige – barwa łącząca stonowaną szarość i delikaty beż. Eksponując swoją neutralność, kreują rzeczywistość, której jednak daleko do zwyczajności.

Wśród prostych form zabudowy meblowej uwagę zwracają kształty nieoczywiste, subtelnie zmiękczające małomówną oszczędność tła. Naturalną urodę całości podkreśla kamienna okładzina na ścianie nad blatem i kamienny blat z tego samego materiału. 

Blat i ściana nad blatem z kamienia. Nowoczesna kuchnia! Projekt i zdjęcie KODO Projekty i Realizacje Wnętrz
Blat i ściana nad blatem z kamienia. Nowoczesna kuchnia! Projekt i zdjęcie KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

Opis całego projektu: Małe mieszkanie w Warszawie. 32-metrowa kawalerka w kolorach ziemi!

4. Drewniany blat i zielone płytki nad blatem w skandynawskiej kuchni

Kuchnia połączona z jadalnią i salonem w 66-metrowym mieszkaniu urządzona jest elegancko. Biała zabudowa tworzą idealnie zgraną całość z jasnym, drewnianym blatem i podłogą.

Stonowaną aranżację ożywiają dekoracyjne, płytki w zielonym kolorze w formacie 6,5x20 cm zdobiące ścianę nad blatem – Equipe Artisan Moss Green. Brak górnych szafek nadała kuchni lekkości, a czarne uchwyty i nowoczesne oświetlenie dopełniły całość.

Drewniany blat i zielone płytki nad blatem w skandynawskiej kuchni. Projekt wnętrza i zdjęcia KODO Projekty i Realizacje Wnętrz
Drewniany blat i zielone płytki nad blatem w skandynawskiej kuchni. Projekt wnętrza i zdjęcia KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

Cały projekt opisywaliśmy tu: Eleganckie wnętrze. Szary salon, biała kuchnia. Ależ piękne!

5. Drewniany blat i stara cegła na ścianie nad blatem kuchennym

Nowoczesna kuchnia w formie aneksu stanowi część otwartej przestrzeni dziennej. Tworzą ją zabudowa meblowa na jedną ścianę oraz wyspa, pełniąca również rolę upragnionego schowka na wina. Naturalnym przedłużeniem wyspy jest jadalnia w postaci niewielkiego stołu na pięć osób.

Zarówno jadalniany stół, wyspę jak i dolny rząd kuchennych szafek wieńczą dębowe blaty w jasnym wybarwieniu. Ich obecność ociepla wizualnie wystrój wnętrza, w którym króluje czerń meblowych frontów, ścianki oddzielającej kuchnię od przedpokoju i sprzętów AGD. Blaty w kuchni są sztucznie pogrubiane. Bazowa grubość to 3 centymetry, a wydaje nam się, że jest to 8 centymetrów.

Obok drewna przytulności wnętrzu dodaje również autentyczna stara cegła pochodząca z Malborka położona na ścianie nad blatem. Jej czerwone wybarwienie tworzy ciepły klimat, a chropowata faktura i swoiste wrażenie niedokończenia ściany potęgują industrialny charakter wnętrza.

Drewniany blat i stara cegła na ścianie nad blatem kuchennym. Projekt wnętrza Karolina Karwowska. Zdjęcie Michał Młynarczyk
Drewniany blat i stara cegła na ścianie nad blatem kuchennym. Projekt wnętrza Karolina Karwowska. Zdjęcie Michał Młynarczyk

Więcej tu: Mała kuchnia w bloku - zobacz gotowy projekt

6. Kamień na blacie i na ścianie nad blatem. Rysunek

marmuru!

Przestrzeń dzienna jest otwarta. Łączy trzy strefy: kuchenną, jadalnianą i wypoczynkową. Urządzona jest jasnych kolorach, które tworzą spójną całość. Kuchnia, mimo niedużego metrażu jest bardzo wygodna.

Na blacie zastosowano tu kamień z mocnym użyleniem. Wzór przechodzi z blatu na ścianę, a na niej jest farba dająca efekt tynku glinianego. Architektka przyznaje, że długo takiej szukała, ponieważ większość tzw. farb strukturalnych daje efekt sztuczny, z połyskiem, w rodzaju stiuku, co absolutnie nie pasowało do tego wnętrza.

marmuru! Projekt wnętrza Magdalena Daszkiewicz, pracownia Przestrzenie. Fot. Dariusz Jarząbek. Stylizacja Anna Salak
marmuru! Projekt wnętrza Magdalena Daszkiewicz, pracownia Przestrzenie. Fot. Dariusz Jarząbek. Stylizacja Anna Salak

O tym mieszkaniu pisaliśmy tu: 60-metrowe mieszkanie w Gdańsku. Szare ściany w salonie, kamień w kuchni!

Zobacz także Nowoczesna kuchnia. Polimerowe szkło to świetny pomysł na meble i ściany!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także