×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Cała prawda o meblach z drewna

Cała prawda o meblach z drewna

Autor: Urszula Tatur
13 paź 2016 14:00

Pewnie wielu z Was często przy wyborze odpowiedniego stołu czy ławy zastanawia się nad kolorem czy kształtem. A co z równie istotną kwestią, materiałem z jakiego ma być wykonany? Na rynku dostępne są stoliki, które przechodzą nasze najśmielsze oczekiwania. Różnorodność surowców, rozwiązań technicznych i walorów estetycznych stwarza nieograniczone możliwości w ich aranżacjach. Jednak zdaniem Eli Mality, właścicielki marki Malita Just Wood to właśnie od materiału z jakiego dany stolik jest zrobiony zależy przede wszystkim ile za niego zapłacimy.

Pochodne drewna czyli co?

W dzisiejszych czasach stolik można mieć dosłownie ze wszystkiego, z drewna, szkła, miedzi, stali czy plastiku. A jak to jest z drewnem i jego pochodnymi? Już odpowiadamy. Na rynku dostępne są stoliki z czystego drewna, ze sklejki oraz płyty wiórowej bądź pilśniowej. Każda z nich powstaje w inny sposób. Sklejka to płyta sklejona z nieparzystej liczby cienkich arkuszy drewna, są ułożone tak aby włókna poszczególnych warstw się ze sobą krzyżowały. Dzięki temu sklejka odporna jest na wilgoć, a co za tym idzie nie zmienia swoich wymiarów ani kształtu. Płyta wiórowa natomiast jest klejona pod ciśnieniem z wiórów drzewnych, a pilśniowa tworzona ze splątanych włókien drzewnych i roślinnych. Przy tych ostatnich wyróżniamy płyty o niskiej, średniej i wysokiej gęstości tzw. LDF, MDF i HDF. Wszystkie drewnopochodne materiały mają wiele zalet: nie pękają, są odporne na działanie grzybów, są na pewno tańsze od drewna. Mają jednak jedną, ale ważną wadę – nie są „prawdziwym” drewnem.

Jakie drewno najlepsze

No właśnie, a jak to jest z drewnem. Jakie są jego rodzaje? Jest wiele gatunków drzew liściastych i iglastych, które mogą być wykorzystywane w branży meblarskiej, ale tylko kilka z nich zyskało szczególną popularność. Dąb to jeden z najcenniejszych gatunków ze względu na swoją trwałość. Ponadto jego naturalna barwa czyni z przedmiotu wyjątkowy mebel, który będzie zachwycał przez długie lata. Jesion zwraca na siebie uwagę swoją jasną barwą oraz równomiernym usłojeniem. Jest to jednak bardzo wymagający materiał, ze względu na swoje właściwości można je z sukcesem pokryć lakierem i cieszyć sie jego wyglądem przez długi czas. Orzech europejski, również bardzo popularny, charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem wyglądu, nie znajdziemy dwóch takich samych kawałków pod względem koloru jak również usłojenia. Za pomocą tego gatunku można stworzyć oryginalny wzór, który doskonale uwydatni możliwości natury. Z drzew iglastych najpopularniejsze drewno w Polsce to drewno sosnowe, które posiada widoczne słoje i jest pomarańczowo-brązowego koloru. Przy produkcji mebli wymaga jednak dobrego wysuszenia oraz dokładnej obróbki.

Malita Just Wood i ich stoliki

Nie od dziś wiadomo, że drewno jest wdzięcznym materiałem w produkcji. Dlatego stoliki Malita Just Wood powstają właśnie z tego tworzywa, które jest równocześnie świetnym źródłem inspiracji i pasuje do każdego wnętrza.

„Tworzymy projekt od podstaw, zaczynając od dobrania odpowiedniego gatunku drewna w celu realizacji swoich pomysłów. Znalezienia tego idealnego kawałka jest nierzadko bardzo dużym wyzwaniem wymagającym od nas czasem bardzo długich poszukiwań” mówi Elżbieta Malita, właścicielka firmy Malita Just Wood, która przemierza niejednokrotnie dziesiątki kilometrów, żeby znaleźć ten jeden, wyjątkowy kawałek drewna. Wykonanie stolika z czystego drewna o wysokiej jakości jest żmudnym procesem na który składa się dobór materiału, powolne suszenie, ręczne szlifowanie, czyszczenie i wreszcie lakierowanie. Czasem wymagane są także dodatkowe etapy obróbki w przypadku wprowadzania detali w postaci np. szkła.

Wybór stolika od młodego projektanta nierzadko wiążę się z większym wydatkiem, niż gdybyśmy zdecydowali się na zakup od popularnego, dużego producenta. Ale co zyskujemy w zamian? Unikatowość – mamy pewność, że nikt nie będzie miał drugiego, takiego samego jak my i wysoką jakość wykonania.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także