PARTNER PORTALU
Duma kolekcjonera, czy współczesna ozdoba? Historyczne figurki ćmielowskie

Duma kolekcjonera, czy współczesna ozdoba? Historyczne figurki ćmielowskie

Autor: Urszula Tatur
14 lis 2017 21:26

Ćmielowskie rzeźby porcelanowe, nazywane „figurkami”, to ikony stylu, które na przestrzeni ponad dwóch wieków funkcjonowania manufaktury zdążyły stać się przedmiotami odzwierciedlającymi zmieniające się kanony w historii sztuki. Projektowane przez najlepszych artystów figurki są nie tylko dekoracją wnętrza czy pomysłem na wyrafinowany prezent, ale także kolekcjonerskim przedmiotem o nieocenionej wartości historycznej. Dawniej, spotykane w każdym polskim domu, dzisiaj cenny przedmiot dla kolekcjonerów i wyszukany dodatek wnętrza.

Figurki ćmielowskie od jakiegoś czasu przeżywają swój renesans. W latach 50. i 60. meblościanki uginały się pod ich ciężarem, po czym… porcelanowe dzieła sztuki trafiły na strych. Nie zostały tam jednak na długo. Figurki, będące wyrazem niesłychanego kunsztu ręcznego wykonania, tworzone z sercem i oddaniem, zyskują teraz niezwykle wysokie wartości, nie tylko materialne, ale także emocjonalne. Im starsze, tym bardziej cenne i tym więcej ciepłych wspomnień przywołują. Te z PRL-owskich gablotek, z zieloną sygnaturą na spodzie są dumą każdego kolekcjonera. Ci, dobrze rozeznani doskonale wiedzą jak rozróżnić oryginał od podróbki. Bo i tych, niestety na rynku nie brakuje. Dla starszych miłośników porcelany, ćmielowskie figurki przywołują dawne, dobre czasy, kiedy stanowiły one nieodłączny element wystroju każdego, tradycyjnego domu. Młodszych natomiast urzekną opływowe linie i nowatorski, ponadczasowy design.

Ćmielowskie rzeźby to szeroka kolekcja różnych figur. Nieustannie zachwyca klasyczna Markiza, Upadła, zaprojektowana w 1920 roku, czy stworzona w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego Sudanka, która idealnie wkomponuje się także w nowoczesne wnętrze. W kolekcji Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” pojawiają się sukcesywnie kolejne figury odtwarzane na podstawie oryginalnych wzorów. To szansa, aby w naszym domu pojawiły się historyczne wzory w nowym wydaniu, a dzięki temu wprowadziły do niego „szczyptę” rodzimej sztuki. Porcelanowa figurka to nie tylko gratka dla kolekcjonera. Może okazać się także wspaniałym prezentem dla bliskiej osoby, dla której chcemy podarować coś wyjątkowego i ponadczasowego. Ćmielowskie figurki sprawdzą się idealnie także, jako elegancki, biznesowy podarunek. Wybór porcelanowych dzieł sztuki jest szeroki i daje pole dla wyrazu wdzięczności, czy uznania. Warto pomyśleć o nich ciepło także w kontekście zbliżających się świąt, kiedy stajemy przed decyzją wyboru prezentu idealnego, który nie straci szybko blasku i znaczenia. Porcelanowy prezent pełen duszy pozostanie z obdarowanym na długie lata, przywodząc mu w każdej chwili na myśl dobre wspomnienia. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież”:

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także