Dwukolorowa kuchnia. Najciekawsze projekty i poradnik architektki

Dwukolorowa kuchnia. Najciekawsze projekty i poradnik architektki

Autor: Justyna Łotowska
25 marz 2022 09:14

Zabudowy w dwóch barwach to od pewnego czasu bardzo modny i wciąż umacniający się trend, który opanowuje nowoczesne kuchnie. Dlaczego tak się dzieje i jak zaprojektować takie wnętrze, wyjaśnia architektka wnętrz Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN.

  • W nowoczesnej kuchni można zastąpić klasyczny ciąg kuchenny sięgającymi od podłogi do sufitu szafami i bardziej dekoracyjnymi, przeszkolonymi witrynkami na ekspozycję efektownych naczyń.
  • Architekci rezygnują też często z wiszących szafek albo ich części na rzecz zasłaniającej blat ze zlewozmywakiem i wszystkiego, co się na nim dzieje wyspy.
  • Kolejnym zabiegiem, który ma upodobnić kuchnię do salonu są dwubarwne fronty szafek kuchennych. 
  • Czytaj też: Kuchnia w dwóch kolorach. 20 modnych projektów

Ta moda jest bezpośrednio związana z nowoczesną koncepcją mieszkań, która polega na łączeniu kuchni z salonem, co ma na celu uzyskanie jak najbardziej przestronnej strefy dziennej – komfortowego centrum życia rodzinnego i towarzyskiego. I do tej koncepcji tradycyjne, jednobarwne meble z układem szafek góra-dół po prostu nie pasują, głównie z tego powodu, że dominują w pomieszczeniu, narzucając mu swój czysto funkcjonalny charakter.

Aby tego uniknąć, projektanci lansują różne pomysły. Między innymi zastępują klasyczne ciągi kuchenne sięgającymi od podłogi do sufitu szafami i bardziej dekoracyjnymi, przeszkolonymi witrynkami na ekspozycję efektownych naczyń. Rezygnują też często z wiszących szafek albo ich części na rzecz zasłaniającej blat ze zlewozmywakiem i wszystkiego, co się na nim dzieje wyspy, która przy okazji – co bardzo ważne – zapewnia dodatkowe, pojemne schowki i wygodne miejsce do pracy, a także proponują właśnie dwubarwne fronty.

Dlaczego warto zamówić kuchnię w dwóch kolorach?

Co daje ten zabieg? Otóż jest to znakomity sposób na nadanie zabudowie kuchennej bardziej salonowego charakteru. Jako że kolory szafek powtarzają zazwyczaj barwy wyposażenia części jadalnej i wypoczynkowej, wystrój całej strefy dziennej zostaje ujednolicony, zyskując spójny styl.

Argumentem przemawiającym za tym rozwiązaniem jest również możliwość wizualnego ukrycia niektórych szafek. Precyzyjniej mówiąc, chodzi o to, że fronty w kolorze ściany zlewają się z nią, przez co stają się mniej widoczne, wręcz nikną w tle. Inna, równie istotna zaleta dwubarwnej, pozbawionej monolityczności kuchni to jej lekki, nieprzytłaczający pomieszczenia wygląd.

Warto też wspomnieć o jej walorach praktycznych – jeśli na dole umieścimy szafki z frontami drewnianymi lub lakierowanymi na ciemniejszy kolor, nieuchronnie pojawiające się podczas gotowania zabrudzenia będą niemal niezauważalne, a to w miejscu, gdzie się wypoczywa i przyjmuje gości ma ogromne znaczenie.

A jak ta teoria wygląda w praktyce? Oto spora galeria dwukolorowych kuchni!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także