PARTNER PORTALU
Funkcjonalna kuchnia - poznaj 3 sprawdzone sposoby

Funkcjonalna kuchnia - poznaj 3 sprawdzone sposoby

Autor: Anna Usakiewicz
03 sty 2018 11:22

Jak stworzyć przestrzeń, w której gotowanie będzie przyjemnością? Poznaj trzy niezawodne sposoby polskiej na funkcjonalną aranżację kuchni.

Dobrze zaprojektowana kuchnia pozwala zaoszczędzić do 60% czasu, którego dotychczas potrzebowaliśmy na gotowanie.

Po pierwsze – ergonomia

Pierwszym krokiem do stworzenia modnej, funkcjonalnej aranżacji jest podzielenie pomieszczenia na pięć stref: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania i gotowania. W strefie zapasów przechowujemy żywność. Z kolei w strefie przechowywania znajdziemy wszelkiego rodzaju sztućce i zastawę, a w strefie zmywania – poza zlewozmywakiem lub zmywarką – środki czyszczące i kosze na śmieci (np. praktyczne szuflady z pojemnikami na odpady). W strefie przygotowywania posiłków powinien znaleźć się duży blat roboczy, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie – wszelkiego rodzaju deski, miski oraz przyprawy. Ostatnia strefa – gotowania – to miejsce, w którym znajdziemy kuchenkę, piekarnik, mikrofalówkę czy garnki i patelnie.

W pobliżu drzwi powinniśmy stworzyć strefę zapasów, bo od niej rozpoczynamy cały proces gotowania. Obok tej strefy nieoceniony okaże się blat roboczy, czyli strefa przygotowywania. Następnie, powinny znaleźć się strefy zmywania i gotowania. Ostatnią w kolejności może być strefa przechowywania.

Po drugie – nie marnuj miejsca

Każdy centymetr jest tu na wagę złota! Kreacja kuchennej aranżacji, skrojonej na miarę indywidualnych potrzeb, okaże się znacznie prostsza z nowoczesnymi systemami cargo. Mamy do wyboru rozwiązania różnej wielkości, przeznaczone do szafek wysokich, niskich oraz narożnych.  Bardzo często przy planowaniu kuchennej aranżacji pozostaje do zagospodarowania niewielka przestrzeń o kilkunastu centymetrach szerokości. Jedynym sposobem na jej optymalne wykorzystanie jest wysuwane Cargo Wąskie, które doskonale sprawdzi się do przechowywania przypraw i małych pojemniczków, a także różnego rodzaju ściereczek.

Najtrudniejszymi do zagospodarowania szafkami są te narożne. System Corner Optima pozwala na wysuwanie poszczególnych półek z szafek narożnych płynnym, falistym ruchem bez ryzyka upadku ustawionych na nich produktów.  Optymalnemu wykorzystaniu kuchennej przestrzeni sprzyjają też systemy szuflad.

Po trzecie – najczęściej używane przedmioty miej zawsze pod ręką

Przygotowywanie posiłków będzie szybsze, gdy nie będziemy musieli szukać w szafkach ziół, których najczęściej używamy. Znajdziemy kilka udogodnień w tej materii – m.in. pojemniki na przyprawy, których wieczka wykonano tak, że można je powiesić na relingu, np. nad kuchenką. W kuchni warto mieć też pod ręką deski do krojenia. Zazwyczaj używamy tych drewnianych, które będą dobrze i długo pełnić swoją funkcję tylko wtedy, gdy będziemy je odpowiednio pielęgnować. Konieczne jest prawidłowe wysuszenie i zapewnienie dostępu do powietrza już po ich dokładnym umyciu. Pomoże nam w tym koszyk zawieszkowy na deski do krojenia typu T. Praca w kuchni bez swobodnego dostępu do papierowych ręczników? To trudne do wyobrażenia. Ratują nas w chwilach, kiedy przez nieuwagę coś rozlejemy, a także są naszym sprzymierzeńcem, gdy chcemy pozbyć się nadmiaru tłuszczu z przygotowywanych potraw. Przydają się w zasadzie na każdym z etapów przyrządzania posiłków. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także