×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Grafiki wielkoformatowe o industrialnej duszy

Grafiki wielkoformatowe o industrialnej duszy

Autor: ut
11 paź 2019 11:11

Tajemnice starych, opuszczonych fabryk i zakładów przemysłowych to wiodący motyw VIII kolekcji światowego producenta włoskich grafik wielkoformatowych – Glamora.

Projektanci odkrywają tajemnice industrialnych przestrzeni. Oszczędny, pełen surowości design idealnie wpisuje się w przemysłowy klimat. Beton i rdza, stare fragmenty muru, wyżłobiona stal, czyli surowe piękno ścian, które tak pasuje do nowo-czesnych loftów i soft loftów. Po raz kolejny Glamora udowadnia, że dzięki sile eks-presji można wykreować zupełnie nową, inną rzeczywistość. Zjawiskowa seria VIII jest sugestywna, niepokorna i złożona – podobnie jak styl industrialny.

Surowe piękno
Styl industrialny łączy w sobie przemysłową przeszłość i artystyczne zacięcie. Jest w nim sporo miejsca na niedopowiedzenia, zagadkowość i nieszablonowość. Nagie cegły, odkryte rury instalacyjne, stalowe szyny zapraszają do świata w stylu „minimal everywhere”. Doskonale odnajdą się w nim grafiki Raw, Rough i Glaze. Wszystkie trzy propozycje utrzymane w chłodnej kolorystyce idealnie wpisują się w klimat indu-strialny. Raw to patchworkowe zestawienie elementów betonu, które różnią się nasyceniem i intensywnością barw oraz elementami celowo postarzanymi. „Szorstki” charakter tapety Rough, przedstawiającej cementową ścianę z widocznymi elementami rdzy, przenosi nas natychmiast do opuszczonych fabryk i hal produkcyjnych. Ascetyczny charakter obu propozycji sprawia, że w towarzystwie industrialnych mebli, oświetlenia i dodatków prezentują się wyjątkowo dobrze. Trudno także odmówić industrialnego charakteru grafice Glaze. Niedbałe, szybkie pociągnięcia pędzla na ścianie, dodatkowo podkreślone intensywną, głęboką czernią, przywodzą na myśl arty-styczny nieład. Brak starannego wykończenia nie tylko ścian stanowi jeden z ciekaw-szych motywów we wnętrzach industrialnych. Im więcej zaplanowanego i celowo wykreowanego nieładu, tym lepiej. Bohema artystyczna pokochała lofty między innymi za ów twórczy bałagan… i aurę tajemniczości.

Spotkania nieoczywiste
By podkreślić nieoczywisty klimat wnętrz industrialnych, projektanci Glamora proponują grafiki z pewną dozą nonszalancji, w których jest więcej znaków zapytania aniżeli odpowiedzi. Agua de sueno to niezmącona tafla wody, z delikatnymi pojedynczymi roślinami, cudownie oświetlonymi blaskiem księżyca... A może jednak to spadające gwiazdy albo świetliki igrające pod osłoną nocy? Intensywna czerń z delikatnymi akcentami szarości i bieli z pewnością świetnie skomponuje się z dużą, otwartą przestrzenią. Naturalne światło śmiało sączące się przez duże okna w loftach podkreśli i wydobędzie głębię barw. Nieoczywistą propozycją do industrialnych przestrzeni jest także grafika Yorkshire, z którą przenosimy się do pięknej, ale melancholijnej krainy pełnej jezior, torfowisk i łąk. Niecodzienna odsłona nocnej angielskiej przyrody jest pełna zagadkowości, a przy tym chłodna i oszczędna w wyrazie. Minimalistyczna wersja bogatego świata natury doskonale dopełni loftowe wnętrze, nadając mu nieoczywistego wyrazu. Industrialne przestrzenie wymagają odwagi nie tylko w ich aranżacji, ale także, a może przede wszystkim, w codziennej eksploatacji. Ich nieoczywiste, surowe piękno potrzebuje zrozumienia i bezwarunkowej miłości.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także