×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak dobrać krzesła do stołu? Poradnik i 12 pięknych pomysłów

Jak dobrać krzesła do stołu? Poradnik i 12 pięknych pomysłów

Autor: Justyna Łotowska
Dodano: 12 sty 2022 17:27
Zaktualizowano: 13 sty 2022 11:06

Krzesło to bez wątpienia jeden z ważniejszych mebli w domu. To także mebel, którego zakup zajmuje najwięcej czasu. Bo krzesło powinno być nie tylko piękne, lecz również wygodne i trwałe. Jak takie wybrać? Zobaczcie te propozycje!

Kupując krzesła, musimy zadać sobie kilka pytań. Przede wszystkim, do czego będą nam służyły. Do siedzenia, wiadomo. Ale czy będą to krzesła do jadalni, czy może do pracy? Czy będziemy siedzieli na nim okazjonalnie, jedynie podczas niedzielnych obiadów, a może co dzień, po kilka godzin?

Drugie pytanie dotyczy ilości miejsca, którym dysonujemy. Mamy dużą przestronną jadalnię, krzesła powinny być więc okazałe. Mogą mieć wygodne oparcia oraz podłokietniki. Nie będziemy musieli wsuwać ich pod blat stołu, by ułatwić komunikację. A może nasz stół zajmuje niewielki aneks pomiędzy kuchnią a salonem? W takim wypadku bierzemy pod uwagę tylko modele, które zajmą jak najmniej przestrzeni. Trzecim kryterium doboru krzesła jest oczywiście jego wygląd i uroda. Mamy do wyboru dwie opcje.

Krzesło jako ozdoba wnętrza

Pierwsza to krzesło jako projekt, który chcemy wyeksponować. Wybieramy krzesła, które będą zwracały uwagę. Mają przyciągać wzrok ciekawą formą, wyrazistym kolorem. Dobra wiadomość dla zwolenników takiego rozwiązania – krzesła w jadalni nie muszą być takie same. Idea zestawiania ze sobą różnych modeli to trend lansowany przez stylistów i dekoratorów wnętrz o kilku sezonów.Łączymy stare z nowym, w różnych kolorach, z tapicerką i bez. Z drewna, sklejki, metalu.

Krzesło, które wpisuje się w stylistykę wnętrza

Druga możliwość to siedziska, które mają niezauważalnie wpisać się w stylistykę wnętrza. Powinny być kolorem, formą i stylem dopasowane do reszty aranżacji strefy dziennej. To rozwiązanie eleganckie, sprawdzi się w domach, w których fantazja i poczucie humoru nie są cechami dominującymi w aranżacji wnętrza.

O mało co, nie zapomnieliśmy o jeszcze jednym ważnym kryterium wyboru siedziska. Czy w domu są dzieci? Czy na wybranych przez nas krzesłach ktoś się będzie bujał, wycierał o ich tapicerkę ręce, a może budował z nich bunkry? Nie musimy chyba pisać, że do domu z małymi dziećmi wybieramy krzesła o mocnej konstrukcji z łatwą do czyszczenia tapicerką, na przykład z ekoskóry. Ot, uroki macierzyństwa.

Jaki model krzesła wybrać? Pomysły na 2022

Meble z plecionką to hit ostatniego sezonu - są lekkie, stylowe i praktyczne. Bardzo wygodne i solidne krzesła zwykle wykonane są z litego drewna i mają tapicerowane siedzisko. Możesz też kupić  designerskie modele, których projekty opierają się na sprawdzonych wzorach, których historia sięga nawet połowy XX wieku. Modelem, który sprawdzi się we wnętrzach w stylu skandynawskim, w których dominuje jasne drewno, jest solidne i bardzo, ale to bardzo wygodne krzesło z jasnego drewna jesionowego (może być też czarne).

A krzesła do niewielkich mieszkań? Lekkie, takie, które można bez problemu wsunąć pod blat stołu? Wybór takich praktycznych krzeseł jest duży. Są krzesła tapicerowane (a więc miękkie i wygodne). Są również modele z podłokietnikami (te dobrze wyglądają ustawione u szczytu stołu) i barowe – do kuchennej wyspy.

Wiemy, że pod koniec stycznia trudno myśleć o lunchu pod chmurką, lecz wiosna nadejdzie, zanim się obejrzycie. Wtedy przydadzą się siedziska, z których można korzystać na zewnątrz. Oprócz krzeseł rattanowych można pomyśleć też nad metalowymi plecionkami (te sprawdzają się także we wnętrzach). Wszystkie modele krzeseł opisywane w artykule znajdziesz np. w sklepie BM Housing.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także