PARTNER PORTALU
Jak oddzielić kuchnię od salonu? Propozycje polskich architektów

Jak oddzielić kuchnię od salonu? Propozycje polskich architektów

Autor: Anna Sołomiewicz
13 sty 2015 08:28

We wspólnej przestrzeni salonu i kuchni warto zaznaczyć, choćby symbolicznie, odrębność obu tych funkcji. Zobaczcie pomysły projektantów na to, jak oddzielić kuchnię od salonu.

Wspólna strefa dzienna jest na czasie, daje szerokie pole do zabiegów aranżacyjnych, pozwala na optyczne powiększenie wnętrza. Jednak nawet w tak urządzonym wnętrzu, dążymy do wydzielenia poszczególnych funkcji pomieszczenia, oddzielając salon od jadalni czy kuchni, wydzielając strefę wypoczynkową od przestrzeni, w której pracujemy czy spożywamy posiłki. Nie inaczej jest z przestrzenią kuchni. 

Istnieje wiele sposobów na symboliczne zaznaczenie kuchni i odgraniczenie jej od salonu, na który została otwarta. Jednym z nich jest półwysep lub wyspa. Stanowią one praktyczne rozwiązanie, które pozwala nie tylko wydzielić odrębne funkcje otwartej przestrzeni, ale stanowią one dodatkowy mebel kuchenny, na którym można zorganizować powierzchnię roboczą. W obrębie półwyspu i wyspy, często instalowane są płyty lub zlewozmywaki. Mebel ten równie chętnie jest wykorzystywany jako domowy bar, sprawdzający się idealnie w trakcie imprez towarzyskich. 

Innym rozwiązaniem, pozwalającym na wydzielenie przestrzeni kuchni i salonu jest stół jadalniany. W małych wnętrzach, których metraż uniemożliwia urządzenia niezależnej jadalni, dobrym rozwiązaniem jest zaplanowanie przestrzeni jadalni pomiędzy salonem a kuchnią. Tak zlokalizowany stół stanie się jednocześnie elementem granicznym pomiędzy kuchnią a pokojem dziennym. 

Funkcjonalnym i eleganckim rozwiązaniem są także przesuwne drzwi lub mobilne ścianki zainstalowane na granicy kuchni. Umożliwiają one tymczasowe zamknięcie kuchni - np. gdy chcemy ukryć nieporządek w zlewie przed gośćmi lub zależy nam na odrobinie intymności - i jej ponowne otwarcie. Decydując się na drzwiczki szklane, nie przytłoczymy wizualnie przestrzeni. Dodatkowe powierzchnie mogą stać się idealnym dodatkiem dekoracyjnym, podkreślającym charakter wnętrza i spajającym stylistycznie kuchnię z salonem.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także