×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak przygotować kuchnię na święta? Dużo dobrych pomysłów!

Jak przygotować kuchnię na święta? Dużo dobrych pomysłów!

Autor: Ewa Kozioł
08 gru 2022 11:56

Jak przygotować kuchnię na święta? Co zrobić, aby praca w kuchni była wygodna? O czym pamiętać? Podpowiadamy. Sprawdź, co ułatwi przygotowanie świąt w każdej kuchni.

Przed świętami kuchnia staje się centrum dowodzenia całego domu. Nawet ci, którzy na co dzień nie gotują, zaczynają czuć świąteczną presję upieczenia pachnących pierniczków. I tu się zaczyna przeszukiwanie szafek w poszukiwaniu foremek, przypraw i wałka. Pochowane po kuchennych zakamarkach, wymuszają na nas skomplikowane zestawy ćwiczeń – od skłonów, po przysiady. Warto więc już teraz zadbać o dobrą organizację kuchni nie tylko przed świętami.

Fot. Peka  

Przegląd szafek kuchennych

Każdy cel zostanie osiągnięty, gdy będzie odpowiednio zaplanowany. Tę zasadę można śmiało przenieść na grunt świątecznych przygotowań. Zanim zaczniemy przyrządzać 12 wigilijnych potraw, zadbajmy o odpowiednie uporządkowaniu przestrzeni roboczej w kuchni. Numerem jeden na naszej liście jest przegląd zawartości szafek kuchennych. Co mamy, co trzeba dokupić, a co wyrzucić.

Przegląd szafek nie zawsze jest wygodny, szczególnie te narożne są za głębokie i ciężko dostać się do samego końca. Trzeba wystawić wszystko z szafki, by sięgnąć po piernikowe foremki używane raz do roku. Żeby pozbyć się tych problemów, dobrze jest postawić na funkcjonalny system narożny Le mans, składający się z tzw. nerek, czyli półek wysuwających się jednym ruchem ręki. Każda z półek wysuwa się niezależnie od siebie, zapewniając dostęp nawet do rzeczy znajdujących się na tyłach szafki. 

Fot. Peka

Praktyczna spiżarnia

Każdemu z pewnością przydarzyła się sytuacja, że podczas gotowania zabrakło mąki, a ciasto już w fazie przygotowania, albo zabrakło soli, a trzeba doprawić sałatkę. Tu z pomocą zawsze może przyjść sąsiadka, ale przed świętami i jej zasoby mogą być ograniczone. Dobrze zatem być przygotowanym i w miarę wcześniej zgromadzić zapasy do świątecznych wypieków i nie tylko. Ciężko jest jednak to wszystko przechowywać, szczególnie w niewielkich kuchniach. Pomocny w tym jest stworzony do takich celów system cargo Tandem. To pojemne półki do montażu wewnątrz szafek i na drzwiach, znacznie zwiększające przestrzeń do magazynowania. Najlepiej ulokować je obok lodówki, przez co zbudujesz praktyczną domową spiżarnię, w której wszystko będzie pod ręką.

Fot. Peka

Dobra organizacja wokół blatu kuchennego

Systemy Junior, czyli mniejsze cargo podblatowe, ułatwią organizację wokół blatu kuchennego. Możesz je dopasowywać do swojego stylu gotowania, a także zmieniać w trakcie użytkowania kuchni.
To patent na pełną personalizację przestrzeni, a przy tym i efektywną organizację. System składa się z półek, koszy i pojemników YouboXx, dzięki którym możesz podzielić szafki na mniejsze, czytelne strefy zapewniające dostęp do przechowywanych rzeczy z dwóch stron, co sprzyja odnajdywaniu niezbędnych produktów i przedmiotów.

Fot. Peka

Porządek w kuchennych szufladach

Niewątpliwą zaletą szuflad jest to, że po wysunięciu widzimy całą jej zawartość. Co jednak z tego, gdy panuje tam chaos? Przy wsuwaniu i wysuwaniu przedmioty się przesuwają zmieniając swoje miejsce i po chwili tworzy się szufladowy misz-masz. Rozwiązaniem mogą być odpowiednie organizery, utrzymujące wszystko na swoim miejscu jak np. system SpaceFlexx. Składa się on z bocznych i wewnętrznych ramek oraz przegródek Nesttex, które można dowolnie ustawiać, dopasowując tym samym przestrzeń przechowywania do zawartości. Z łatwością pomieścimy więc pudełka z herbatą, lunchboxy, do których ciężko znaleźć pasujące wieczka czy deski do krojenia – i to bez ryzyka ciągłego wypadania czy przesuwania się w najmniej spodziewanym momencie. 

Fot. Peka

Wyobraźcie sobie idealnie ułożone noże, łyżki i łyżeczki, widelczyki do ciasta. Jest to możliwe ze specjalnymi wkładami, które dopasują się do każdej powierzchni – nawet tej nietypowej. Różnej wielkości komory wewnętrzne można ustawiać tak, by zagospodarować całą przestrzeń, a tym samym zapewnić miejsce nie tylko na standardowe sztućce, lecz także przyprawy czy przybory o nieregularnych wymiarach, takie jak chochelki czy trzepaczki.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także