Jak urządzić jadalnię? Porady i inspiracje. Zobacz piękne zdjęcia!

Jak urządzić jadalnię? Porady i inspiracje. Zobacz piękne zdjęcia!

Autor: Ewa Kozioł
03 sie 2021 12:36

Podstawą aranżacji jadalni jest stół oraz wygodne krzesła. Warto też zadbać o piękne dodatki, które dodadzą wnętrzu charakteru. Zobacz nasze pomysły na urządzenie modnej jadalni.

Podstawą aranżacji jadalni jest duży stół, przy którym pomieszczą się wszyscy członkowie rodziny, oraz wygodne krzesła. To jednak nie koniec. Kolejną kwestią, o którą warto zadbać, są dodatki. Gustowne, dobrane pod kątem kolorystyki, umożliwią Ci stworzenie stylowego wystroju. 

Zacznij od tkanin

Jak poddać jadalnię błyskawicznej metamorfozie? Za pomocą tkanin! W jadalni masz naprawdę duże pole do popisu! Zacznij od najważniejszego elementu wnętrza, czyli stołu.

Jakimi dodatkami możesz go udekorować? Sprawdź:

1. Prostokątny obrus – jeżeli na twoim stole widać wyraźne oznaki mijającego czasu, wybierz obrus w nieco większym rozmiarze, który pomoże Ci ukryć podniszczony blat. Jeśli natomiast chcesz, by blat był widoczny, zdecyduj się na mniejszy obrus, który przewiesisz przez środek stołu.

2. Bieżniki – to prostokątne, węższe pasy materiału, dzięki którym urozmaicisz wygląd stołu. Możesz je stosować samodzielnie lub w komplecie z obrusem. Pamiętaj jednak o zachowaniu spójności kolorystycznej. Przykładowo: jasny, wzorzysty obrus zestaw z gładkim bieżnikiem w intensywnym odcieniu.

3. Podkładki na stół – sprawdzą się na małych stolikach lub jako uzupełnienie dekoracji większych stołów. Możesz zwinąć je w rulon i wykorzystać jako ozdobne serwety w czasie świąt i uroczystości.

Skoro stół mamy już gotowy, czas na zadbanie o odpowiednią dekorację krzeseł. W tym wypadku możesz wykorzystać  

Poduszki na krzesła – dzięki nim dopełnisz aranżację i podkreślisz jej charakter. Możesz stosować je samodzielnie albo w komplecie z siedziskami lub pokrowcami na krzesła.
Sukienki i pokrowce na krzesła – to prosty sposób na całkowitą zmianę mebli oraz ukrycie ich mankamentów. Możesz wybierać spośród sukienek o prostym fasonie lub bardziej dekoracyjnych, zawiązywanych z tyłu. Jeśli w Twoim domu jadalnia i salon to jedno pomieszczenie, za pomocą pokrowca łatwo dostosujesz wygląd krzeseł np. do koloru sofy.

Stylowe dodatki i akcesoria 

Szybka, a co najważniejsze efektowna metamorfoza wnętrza nie może się obejść bez stylowych dodatków!

– W jadalni najważniejszy jest oczywiście stół, dlatego to właśnie tutaj warto umieścić część dekoracji. Zacznij od tych najbardziej praktycznych – może to być elegancki wazon, gustowny świecznik lub nowoczesny dzbanek z filiżanką. Wszystko zależy od Ciebie i stylistyki, w jakiej urządzasz swoje wnętrze. Odświeżenie dekoracji jadalni czasem wymaga naprawdę niewiele wysiłku. Wystarczy np. zdecydować się na nowy elegancki serwis kawowy – mówi Renata Mikuś, stylistka marki Dekoria. 

Pamiętaj jednak, że w jadalni dekoracja wcale nie musi się ograniczać do nowych elementów na stole. Warto zadbać także o ozdobienie ścian: znajdź miejsce na efektowne obrazy, które urozmaicą wystrój wnętrza i podkreślą jego charakter. Aby jednak spełniały swoją funkcję, ich obramowanie, styl i zastosowane barwy powinny harmonijnie współgrać z pozostałą częścią pomieszczenia.

Duet idealny – nowy stół i krzesła

Chcesz, by metamorfoza twojej jadalni obejmowała wszystkie elementy jej aranżacji? Marzą Ci się nowe meble? W przypadku zakupu stołu do jadalni dostosuj jego wielkość i kształt do swoich potrzeb. Weź także pod uwagę liczbę domowników i ewentualnych gości. Możesz wybierać spośród stołów rozkładanych, prostokątnych i okrągłych z drewna lub szkła.

– Szukając odpowiedniego mebla, zastanów się także, jaką funkcję ma on pełnić w pomieszczeniu – czy będziesz korzystać z niego tylko od święta, czy ma on służyć podczas codziennych posiłków. W najbliższych miesiącach będziemy na nowo odkrywać wnętrza w stylu vintage, a także te silnie nawiązujące do nurtu ekologicznego, wykorzystujące naturalne materiały – przekonuje Renata Mikuś.

Jak wybrać odpowiednie krzesła?

Przed zakupem krzeseł zmierz wysokość twojego nowego stołu, tak aby można było wygodnie przy nim usiąść. – Sprawdź, na jakiej wysokości umiejscowione jest siedzisko, czy ma właściwą głębokość, a oparcie jest ustawione pod odpowiednim kątem nachylenia. Styl krzeseł możesz dostosować do każdej aranżacji wnętrz. Ponadto krzesła powinny również współgrać ze stołem w jadalni – przekonuje Renata Mikuś, stylistka marki Dekoria.

Zobacz także Biała kuchnia: 15 modnych wnętrz. Piękne inspiracje!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także