Jak urządzić kuchnię? Porady, piękne zdjęcia!

Jak urządzić kuchnię? Porady, piękne zdjęcia!

Autor: Ewa Kozioł
09 marz 2022 09:47

Jak urządzić funkcjonalną i estetyczną kuchnię? O czym pamiętać urządzając kuchnię? Jakie elementy należy wziąć pod uwagę? Mamy dla was kilka praktycznych porad i dużo pięknych zdjęć. 

Ergonomia przede wszystkim

Kuchnia to serce domu – w niej spotykają się członkowie rodziny i spożywają lub przygotowują posiłki. Żeby wspólne przyrządzenie jedzenia przebiegało bez problemów, musi być ona odpowiednio urządzona. Funkcjonalność, łatwość dostępu i ergonomia to kluczowe czynniki w urządzeniu każdej kuchni. Najłatwiej będzie to osiągnąć, dzieląc dostępną przestrzeń na pięć stref, które ułatwią poruszanie się i umożliwią bezproblemowe przygotowanie posiłków:

· Strefa zapasów – składają się na nią lodówka, zamrażarka oraz szafki, w których przechowujemy produkty niewymagające chłodzenia.

· Strefa przechowywania – w tej części znajdować się będą wszystkie kuchenne utensylia: garnki, naczynia, sztućce, małe AGD.

· Strefa przygotowywania – miejsce, w którym będziemy przygotowywać posiłki.

· Strefa gotowania – tutaj znajdować się będą kuchenka, piekarnik czy mikrofalówka.

· Strefa zmywania – przestrzeń na zlewozmywak, zmywarkę i kosze na śmieci.

Trójkąt roboczy i właściwe wysokości mebli

Kolejną zasadą jest odpowiednie rozplanowanie trójkąta roboczego. Wierzchołkami będą lodówka, zlewozmywak i kuchenka – powinny one znajdować się możliwie blisko siebie. Odległości pomiędzy lodówką i zlewozmywakiem oraz zlewozmywakiem i kuchenką powinny zamykać się w przedziale 120-210 cm, zaś między lodówką a kuchenką 120-270 cm.

Możliwość stworzenia trójkąta roboczego zależy od rozplanowania mebli w kuchni. Jeśli zdecydujemy się na układ jednorzędowy, tracimy możliwość jego zaaranżowania, ale nie powinniśmy zapominać o niewielkich odległościach między kuchennymi strefami. Łatwiej jest organizować go w kuchniach dwurzędowych lub urządzonych w kształt liter L, U czy G. O bliskości lodówki, zlewozmywaka i kuchenki należy pamiętać także wtedy, gdy strefę przygotowywania urządzimy na wyspie.

Następną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest wysokość blatów i szafek. Zasada ich urządzania jest prosta – im wyżsi domownicy, tym wyższe powinny być. Idealna wysokość blatu to między 85 a 95 cm nad podłogą, ale musimy brać pod uwagę wzrost wszystkich użytkowników i iść na kompromisy. By zapewnić niskim osobom dostęp do wysokich szafek, warto zainwestować w niewielkie drabiny lub stołki.

Jak dobrać szkło do kuchni?

Coraz więcej osób decyduje się na pokrycie ścian w kuchni szklanymi panelami zamiast ceramicznych płytek. Szkło nie pochłania zapachów ani tłuszczu, więc jest łatwe do utrzymania w czystości. Do okładzin ściennych wykorzystuje się najczęściej szkło hartowane, co zapewnia wysoką wytrzymałość oraz odporność na działanie temperatury.

Szklane panele nie tylko są łatwe w czyszczeniu i odporne na działanie zewnętrznych czynników, ale również nadają kuchni niezwykłego wyglądu. Gładka powierzchnia szkła sprawia, że wnętrze wygląda niezwykle nowocześnie i lekko. Szkło pokrywające kuchenną ścianę może być przezroczystym tłem dla reszty, ale przy odpowiednim podświetleniu może stać się interesującym akcentem.

Szkło to wszechstronny materiał budowlany, a bogata oferta produktów pozwala dobrać jego odpowiedni rodzaj do każdego wnętrza i zastosowania. W aranżacji pomieszczeń może stanowić atrakcyjny element dekoracyjny, który dodatkowo spełnia wiele praktycznych funkcji. Szklane produkty śmiało wkraczają do kolejnych pomieszczeń w naszych domach, z sypialniami i pokojami dziecięcymi włącznie, a nowe typy szkła poszerzają zakres możliwości jego wykorzystania we wnętrzach.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także