Jak urządzić wygodną kuchnię? 13 pięknych kuchni i poradnik o typach zabudowy kuchennej

Jak urządzić wygodną kuchnię? 13 pięknych kuchni i poradnik o typach zabudowy kuchennej

Autor: Justyna Łotowska
08 lis 2021 10:47

Kiedy warto postawić na kuchnię jednorzędową? Czy kuchnia w kształcie litery L jest lepsza niż dwurządowa? W jakiej kolejności ustawić sprzęty AGD w kuchni? Oto nasz poradnik - wszystko o funkcjonalnej kuchni.

  •  Jak rozplanować kuchnię? Ciąg roboczy i kolejność sprzętów AGD
  • Kuchnia jednorzędowa - kiedy się sprawdzi?
  • Kuchnia dwurzędowa - dla kogo taki układ kuchni?
  • Kuchnia w kształcie litery L - idealna do bloku
  • Kuchnia w kształcie litery G
  • Kuchnia w kształcie litery U

Jak ustawić meble kuchenne? Który układ szafek sprawdzi się najlepiej w małej kuchni w bloku? Zanim zlecisz wykonanie kuchni, przeczytaj kilka ważnych porad.

Jak rozplanować kuchnię? Oto przydatne porady

1. Idealny układ dla prawidłowej ergonomii kuchni mieści się w trójkącie, którego wierzchołki wyznacza lodówka, płyta grzewcza oraz zlewozmywak. Boki takiego trójkąta stanowi blat roboczy i ciąg pozostałych szafek. Postaraj się tak zaaranżować układ szafek, żeby ten trójkąt uzyskać.

2. Jeśli to niemożliwe albo planujesz inne ustawienie – np. dwóch ciągów naprzeciwległych lub wyspę na środku, zachowaj prawidłową kolejność – najpierw lodówka, potem zlewozmywak, na końcu kuchenka.

3. Najwięcej prac kuchennych wykonujesz pomiędzy zlewem a płytą grzewczą.Tam obierasz, kroisz itd. Dlatego postaraj się, żeby blat roboczy pomiędzy tymi dwoma punktami stanowił najdłuższy możliwy odcinek. Poza tym obszarem masz odcinki praktycznie nieczynne roboczo. Tam będą miały swoje stałe miejsce urządzenia takie jak ekspres do kawy, czajnik bezprzewodowy, czy toster, ale im więcej takiego miejsca tu mamy, tym więcej generuje ono niezbędników.

4. Jeśli nie masz przepastnie dużej kuchni, pamiętaj, żeby przysporzyć sobie relatywnie długi odcinek do czynnych zadań, a przyczyni się to do wygodnej organizacji pracy w kuchni.

Kuchnia jednorzędowa - kiedy się sprawdzi?

Funkcjonalnym i praktycznym rozwiązaniem jest zabudowa na jedną ścianę. Zajmuje niewiele miejsca, a umiejscowione w jednym rzędzie meble i sprzęty ułatwiają poruszanie się w kuchni i przygotowywanie posiłków.

Kuchnia na jednej ścianie zazwyczaj jest wymuszona rozmiarami kuchni, kiedy zbyt wąskie pomieszczenie nie pozwala na zaprojektowanie bardziej rozbudowanego układu mebli lub kiedy kuchnia jest częścią salonu jako aneks kuchenny. 

Jednościenną zabudowę meblową możesz zestawić z wyspą, która wyznaczy umowną granicę pomiędzy kuchnią a salonem, a jej blat zapewni dodatkową powierzchnię do pracy czy spożywania posiłków. Zabudowa na jedną ścianę pozwala również wygospodarować miejsce na stół z krzesłami, który będzie pełnił funkcję jadalni.

Pamiętaj, że przypadku otwartej strefy dziennej styl kuchni musi korespondować ze stylem salonu, dlatego warto powtórzyć ten sam motyw wzorniczy, kolorystykę czy – w przypadku dekorów drewna – ten sam gatunek.

Kuchnia dwurzędowa - dla kogo taki układ kuchni?

 Kuchnia w dwóch rzędach równoległych do siebie dosyć popularne rozwiązanie w kuchni. Stosuje się ją najczęściej w długich i wąskich kuchniach, przeważnie zamkniętych. To układ kuchenny, który ma jednak swoich zwolenników. Aby jednak taka kuchnia była funkcjonalna, pamiętaj, że pomiędzy dwoma równoległymi zabudowami (ciągami szafek) musisz zachować co najmniej 120 cm odległości - aby swobodnie otwierać szafki i pracować przy blacie. 

W przypadku kuchni dwurzędowej na jednej ze ścian możesz się zdecydować na zabudowę do sufitu - zyskasz w ten sposób wiele więcej przestrzeni.

Kuchnia w kształcie litery L - idealna do bloku

Zabudowa kuchenna w kształcie litery L świetnie sprawdza się w każdym pomieszczeniu, najczęściej jednak jest stosowana w wąskich kuchniach lub niewielkich aneksach kuchennych. Taki układ pozwala na ustawienie przy wolnej ścianie stołu i krzeseł, a więc zorganizowanie jadalni nawet w małej kuchni. Jest więc dobrym rozwiązaniem dla rodziny. W otwartej kuchni ciąg w kształcie litey L możesz z kolei zamknąć półwyspem ze stołkami barowymi lub wysoki krzesłami - a nawet dołożyć do niego stół z krzesłami.  

Kuchnia w kształcie litery G

Kuchnia w kształcie litery G jest dedykowane większym i przestronniejszym kuchniom. Na pewno jest też wygodniejsza od mniejszych kuchni w kształcie litery L czy jednorzędowych, ma też o wiele więcej miejsca do przechowywania.

Kuchnia w kształci elitery G pozwala na stworzenie większej liczby szafek i zwiększenie przestrzeni do przechowywania. Z drugiej jednak strony w kuchni typu G musisz się liczyć z koniecznością zagospodarowania szafek narożnych.

Kuchnia w kształcie litery U

Kuchnia U to dobre rozwiązanie do pomieszczenia zamkniętego. Z dużą strefą przygotowywania przy jednej ścianie oraz strefą zapasów tuż przy wejściu zapewnia łatwe i wygodne przechowywanie oraz komfort gotowania. Uzupełniona o wyspę doskonale odnajdzie się w przestrzeniach otwartych.

Czytaj też: Modna kuchnia 2022. Matowe fronty są na topie. Piękne inspiracje! 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także