PARTNER PORTALU
Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię?

Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię?

Materiał Partnera Autor: GTV
27 marz 2019 14:11

W kuchni liczy się nie tylko estetyka, ale również ergonomia. Już na etapie projektu należy zastanowić się nad tym, w jaki sposób nowoczesne rozwiązania mogą ułatwić wykonywanie codziennych czynności i jednocześnie zapewnić oczekiwany efekt wizualny. To szczególnie ważne w przypadku mniejszych kuchni.

Niezależnie od układu pomieszczenia i wybranego sposobu jego zagospodarowania pewne problemy pozostają niezmienne: dotyczą zwłaszcza przechowywania niezbędnych sprzętów i właściwego oświetlenia. Warto korzystać z inteligentnych rozwiązań, które pozwolą w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń, tym samym zapewniając nie tylko wysoką funkcjonalność, ale także atrakcyjny wygląd.

Szuflady zawsze pod ręką

Myśląc o kuchni idealnej, przede wszystkim wyobrażamy sobie pomieszczenie, w którym wszystko ma swoje miejsce, ale jednocześnie żadne z narzędzi kuchennych nie rzuca się w oczy. Niestety, nad chaosem niełatwo zapanować, zwłaszcza jeżeli nie mamy do dyspozycji zbyt dużej przestrzeni. Nawet wykonane na zamówienie meble mogą nie dać oczekiwanego rezultatu. Aby osiągnąć najlepszy efekt, warto zastosować rozwiązania, które powstały z myślą o niezawodności i pełnym wykorzystaniu powierzchni użytkowej.

Porządek w kuchni zapewniają przede wszystkim szuflady, w których przechowujemy większość niezbędnych rzeczy. Chcieliśmy stworzyć uniwersalny system, który odnajdzie się w każdym projekcie i jednocześnie zagwarantuje pełną funkcjonalność – mówi Marcin Sałek, koordynator działu konstrukcyjnego w GTV. Dzięki ultracienkiemu płaszczowi bocznemu szuflady Axis uzyskujemy dodatkową przestrzeń. Zastosowana prowadnica pozwala natomiast na pełne wysunięcie szuflady, co znacznie ułatwia pracę, zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Dodatkowymi zaletami jest ładowność aż do 40 kg oraz system cichego domknięcia, zapewniający komfort użytkowania o każdej porze, bez obawy o zbudzenie domowników – dodaje.

Inteligentny projekt

Najważniejszą cechą systemów wykorzystywanych w kuchni powinna być możliwość dopasowania ich do dowolnego projektu. Decydując się na wybór sprawdzonych rozwiązań, nie będzie konieczne pójście na jakiekolwiek kompromisy w tej materii. Zarówno szuflady z linii Axis, jak i Modern Box dają wiele możliwości aranżacji – przekonuje Marcin Sałek. Dzięki nim nie tylko uda się stworzyć pełną zabudowę kuchni, ale również wykorzystać nietypową przestrzeń, taką jak miejsce pod piekarnikiem lub zlewozmywakiem. Przy tradycyjnym podejściu musielibyśmy z niej zrezygnować, a to oznacza utratę powierzchni, którą można wykorzystać w funkcjonalny sposób.

Ważne są szczegóły

Podczas tworzenia funkcjonalnej kuchni równie ważne okażą się detale, które pozwolą na pełne wykorzystanie jej potencjału. Jednym z nich są zawiasy – to jeden z elementów, który jest najczęściej wykorzystywany w projektowanych kuchniach i wybór najprostszych konstrukcji potrafi zniszczyć nawet najdokładniej dopracowany projekt. Dlatego warto zdecydować się na system Solid Plus – przekonuje Marcin Sałek. Technologia cichego domyku znacznie zwiększa komfort użytkowania, a regulacja mimośrodowa ułatwia regulację zawiasu po jego przykręceniu.

Ważne okaże się także to, w jaki sposób zorganizujemy stworzoną w ten sposób przestrzeń. Warto zainteresować się prostymi, ale skutecznymi rozwiązaniami, które pomogą nam zapanować nad chaosem. Jednym z nich są wkłady do szuflad. Nie muszą przypominać wcale popularnych jeszcze do niedawna nieatrakcyjnych, plastikowych organizerów. Te proponowane przez GTV wyróżniają się elegancją i klasą. W ofercie znajdują się m.in. produkty wykonane z drewna bukowego. Taką samą formę mogą przybrać uchwyty na folię czy skosy na przyprawy.

Oświetlenie kuchni

Projektując kuchnię, przede wszystkim należy pomyśleć o odpowiednim oświetleniu. To od niego zależeć będzie komfort pracy oraz ostateczny efekt wizualny. Zastosowane rozwiązania mogą także mieć duży wpływ na wysokość rachunków za prąd. Warto dobrze oświetlić miejsce pracy – mówi Marcin Sałek. Poza tym trzeba także zadbać o doświetlenie. To może być bardzo atrakcyjne wizualnie. Profile Glax do taśm LED okażą się niezwykle funkcjonalne, a przy tym zagwarantują świetny efekt, podkreślając naturalne piękno mebli. Ze względu na wykorzystaną technologię zagwarantują także energooszczędność i długą pracę.

Więcej na: 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także