PARTNER PORTALU
Jakie sposoby  na porządek w kuchennych szafkach? Radzi ekspertka od declutteringu!

Jakie sposoby na porządek w kuchennych szafkach? Radzi ekspertka od declutteringu!

Autor: Justyna Łotowska
18 marz 2022 09:12

Agnieszka Witkowska, zawodowo zajmuje się declutteringiem, czyli „odgracaniem” wnętrz, a następnie organizowaniem przestrzeni na nowo, aby porządek zadomowił się tam na dobre. Jak zadbać o miejsce do przechowywania w kuchennych szafkach? Przeczytajcie jej porady!

Perfekcyjnie uporządkowana kuchnia – w codziennym natłoku obowiązków i domowego rozgardiaszu, osiągnięcie tego stanu staje się nie lada wyzwaniem. Wysokie carga to szczególne miejsca, w którym organizacja ma kluczowe znaczenie, a podczas codziennego korzystania nietrudno o bałagan. Aby rozwiązać ten prozaiczny, ale istotny problem warto zwrócić się o pomoc do specjalistów.

Zobaczcie, co radzi Agnieszka Witkowska, Architekt Porządku, którą do współpracy zaprosiła marka Peka.

Najlepsze sposoby na porządek w kuchennych szafkach typu cargo

Szafki z systemem cargo  to często spotykane rozwiązanie do przechowywania żywności, w szczególności suchych produktów. Optymalnym miejscem na wysokie cargo jest zabudowa obok lodówki. Gwarantuje nam to pełną wygodę podczas przygotowywania posiłków oraz łatwość wypakowania i schowania produktów od razu po powrocie z zakupów.

Standardowe dostępne wymiary szafek (np. tych z systemem Dispensa od Peki) nie są głębokie, co daje nam pełną dostępność i widoczność całej zawartości oraz ułatwia sięgnięcie po niezbędną rzecz. Szeroka rozpiętość ram systemu umożliwia zastosowanie w szafkach o wysokości od 900 do 2300 mm. 

Takie cargo znajdzie swoje zastosowanie nawet w najwęższych wnękach kuchennych szafek (już od modułu 15 cm). Komfort płynący z użytkowania wysokiego carga polega na wykonywaniu minimalnych ruchów podczas korzystania oraz niskiej częstotliwości otwierania i zamykania – co sprzyja zarówno naszej wygodzie, ale też utrzymaniu czystości, która nieodzownie idzie w parze z porządkiem.

System przechowywania żywności w kuchni – tak to robi Architekt Porządku

  • Podstawową przesłanką przy układaniu żywności jest wygoda. Trzeba organizować żywność tak, aby jak najłatwiej się po nią sięgało.
  • Kolejnym krokiem jest stworzenie klucza kategorii, według których będziemy grupować poszczególne produkty. Jakie to mogą być kategorie? Na przykład produkty sypkie (kasze, mąki, cukier) lub rodzaj opakowań czy pojemników (słoiki, butelki). Łączenie takich samych grup produktów w kategorie, sprzyja dbaniu o dobre nawyki przez wszystkich domowników.
  • Dodatkowym działaniem jest opisanie każdej półki, tak aby nikt nie miał wątpliwości, który produkt odłożyć w dane miejsce.
  • Kolejną kwestią jest w czym przechowujemy daną żywność – zdecydowanie najczęściej zostawiamy ją w opakowaniu firmowym. Jednak, gdy dysponujemy wolnym czasem, warto zorganizować naszą żywność w pojemniki, które dadzą nam oczekiwany efekt „wow” podczas otwierania naszego carga.
  • Transparentne pojemniki ułatwiają nam odnalezienie potrzebnego produkty oraz dodatkowo dodają walorów estetycznych w przestrzeni szafki.
  • Sprawdzoną poradą od Agnieszki Witkowskiej, jest podpisanie produktów żywnościowych na pojemnikach oraz zawarcie tam istotnych informacji, które zwykle umieszczane są na opakowaniach.

Jaki pomysł do wysokich szafek kuchennych?

W przypadku wysokich szafek kuchennych, idealnym rozwiązaniem jest wysokie cargo (np. system Tandem od Peki). System świetnie sprawdzi się dla mebli kuchennych o szerokości 60 cm. Cargo ma tę przewagę nad zastosowaniem szuflad, że w momencie otwierania cała zawartość od razu jest widoczna, a daną przestrzeń cechuje pakowność. Sięganie po dany produkt nie wymaga wysiłku, bez względu na to, na jakiej wysokości się znajduje.

Jednym z wyzwań podczas organizowania przestrzeni kuchennej jest zagospodarowanie głębokich szafek. Podstawowym problemem jest szybkość tworzenia się w nich bałaganu, ale również brak dostępu do dalszych rzędów. W efekcie, produkty, które umieszczone są dalej, bo są rzadziej używane, przepadają w głębi szafek i nie są wykorzystywane w obrębie swojej daty ważności. Taka sytuacja to nie tylko „zagracenie”, ale marnowanie żywności i środków, za które zostały zakupione produkty.

Alternatywnym rozwiązaniem dla konwencjonalnych szafek  są wysuwane szafki. Wysuwany element zapewnia dostęp do przedmiotów umieszczonych dalej, co daje pełen komfort i wygodę, bez konieczności zbytniego przeszukiwania szafki. Taki system polecany jest zwłaszcza do szafek umiejscowionych nad sprzętami kuchennymi, jak ekspres do kawy czy mikrofalówka.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także