Jasna kuchnia. Tak urządzisz ją w stylu skandynawskim. Dużo pięknych zdjęć!

Jasna kuchnia. Tak urządzisz ją w stylu skandynawskim. Dużo pięknych zdjęć!

Autor: Urszula Tatur
09 marz 2021 12:02

Od pewnego czasu w kuchniach króluje biel i jasne kolory. Tak zwany styl skandynawski przywędrował do nas już jakiś czas temu i nic nie wskazuje na to, że szybko nas opuści.

Pomieszczenia urządzone w klimacie skandynawskim są niezwykle przytulne i komfortowe, a zarazem maksymalnie funkcjonalne, dlatego też moda na nie trwa od wielu sezonów i nic nie zapowiada jej końca. Popularność tej stylistyki wynika również z faktu, że nadaje się ona do nawet małych wnętrz, takich jak kuchnia w klasycznym, polskim mieszkaniu. Wystarczy wybrać odpowiednie kolory i faktury, minimalistyczne meble i dodatki, by we własnym domu stworzyć wyjątkową atmosferę i przytulny klimat rodem z północy Europy.

Styl skandynawski w kuchni to przede wszystkim wygoda, prostota i funkcjonalność. Kuchnia w takim stylu powinna być jasna, przestronna i przyjazna. Jasne kolory sprawiają, że nawet najmniejsze kuchnie wyglądają na większe, a odpowiedni dobór mebli i dodatków dodaje im świeżości i przytulności zarazem.

Ściany w kuchni urządzonej w stylu skandynawskim powinny mieć jasny kolor. Najlepiej zdecydować się na biel lub jasne odcienie szarości i beżu. Jasne kolory cenione są przede wszystkim za to, że odbijają światło dzienne, optycznie powiększając tym samym pomieszczenia. Warto zdecydować się na jednolite i gładkie ściany, aby całość była lekka w odbiorze. Jeżeli decydujemy się na płytki to również powinniśmy wybrać te w jasnych, stonowanych kolorach. Warto zadbać o to, aby wszystko było jasne i tworzyło fajną, spójną całość bez zbędnych krzykliwych wzorów i kolorów.

Meble w kuchni skandynawskiej powinny być połączeniem prostoty oraz nowoczesności. Idealnym rozwiązaniem będą tutaj białe meble, które sprawią, że kuchnia stanie się jeszcze bardziej przestronna i rozświetlona. Powinniśmy unikać skomplikowanych konstrukcji i krzykliwego wykończenia – całość powinna być minimalistyczna i stonowana. W stylu skandynawskim króluje przede wszystkim prostota. Meble powinny mieć prostą, nieskomplikowaną formę. Wszystkie elementy powinny ze sobą współgrać i tworzyć perfekcyjną całość.

Każdy dodatek do takiej kuchni powinien być dobrze przemyślany – aby pasował do naszego kuchennego wnętrza. Najlepiej zdecydować się na przedmioty w jasnych, stonowanych kolorach, które idealnie wpisują się w styl skandynawski. Minimalizm oznacza, że nie należy przesadzać z ozdobami – wręcz przeciwnie – ma być ich mało. Świetnym żywym akcentem mogą być świeże zioła w doniczkach, które oprócz ozdoby będą również pysznym dodatkiem do obiadów.

Nie należy natomiast ograniczać ilości światła. Wolnostojące lampy, lekkie firany zamiast zasłon w oknach i wiele świec w różnych punktach pokoju to elementy obowiązkowe. W ten sposób można nadać swojemu salonowi indywidualnego charakteru, a zarazem nie rezygnować z typowej dla Skandynawii funkcjonalności, przytulności i lekkości.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także