PARTNER PORTALU
Jesienne trendy w oświetleniu

Jesienne trendy w oświetleniu

Autor: Urszula Tatur
18 lis 2017 16:59

Jesień, kiedy dni są coraz krótsze, to idealny moment na zmianę oświetlenia. Projektanci proponują nietypowe rozwiązania, które nie tylko rozjaśnią nasze pomieszczenia, ale też nadadzą pomieszczeniu szyku i elegancji. Prezentujemy kilka pomysłów, którymi warto się zainteresować.

Zmiana oświetlenia może znacząco wpłynąć na nasze mieszkanie. Tym co często dyktuje nam nasze wybory – niezależnie od dziedziny – jest moda. Trendy panują również w branży oświetleniowej. – Przeglądając różne projekty, które otrzymujemy, widać pewne tendencje – mówi Beata Bedrij-Wolańczyk, ekspertka branży oświetleniowej w Lange Łukaszuk. – Jeśli chodzi o materiały to obecnie bardzo popularne w oświetleniu są elementy
z naturalnych materiałów takich jak drewno, beton, marmur. Są one często komponowane z innymi materiałami, dzięki czemu całość nabiera interesującego, nowoczesnego charakteru. W stylistyce dominują raczej proste kształty – dodaje.

Stylowy salon
Najważniejszym czynnikiem, według którego powinno się dobrać oświetlenie jest styl, w jakim urządzamy dom lub mieszkanie. – Ostatnie lata to moda na prosty, skandynawski sposób dekoracji. To duże pole do popisu w temacie oświetlenia – mówi Beata Bedrij-Wolańczyk. – To idealne narzędzie, które może pomóc pokazać elegancję aranżacji wnętrza mimo jej prostoty. Przykładem lampy w tym trendzie jest Neordic Rurik 1 – dodaje. Takie lampy są wykonane najczęściej z aluminium, chociaż warto rozważyć też drewniane motywy. Potrafią dodać pomieszczeniu ciepła i koloru. Elementy drewniane wkomponowane w metal wyglądają stylowo i nowocześnie zarazem. Alternatywą dla oszczędnego stylu skandynawskiego, jest glamour. Charakteryzuje się dużą liczbą elementów ozdobnych i wieloma odcieniami kolorystycznymi. W tym wypadku warto pomyśleć o bardziej wymyślnych lampach. Przykładem mogą być okrągłe lampy GIBA, zdobione różnymi wzorami. Idealnie wkomponują się w styl glamour. Światło w salonie powinno być stonowane, tak żeby podczas długich wieczorów zbytnio nas nie oślepiać. Dobrze również, żeby świeciło ciepłą barwą, która jest bardziej naturalna.

Stonowana sypialnia
W pomieszczeniu w którym sypiamy, z założenia nie powinno być zbyt wiele światła. Najlepiej, jeśli jego główne źródło ma możliwość regulacji mocy. Wtedy będziemy mogli dostosować jej poziom do aktualnych potrzeb - mocniejszy np. do czytania, a słabszy kiedy chcemy zrelaksować się po dniu pracy. – W sypialni również mogą okazać się przydatne taśmy LED. Można je zamontować nad łóżkiem. Spełnią wtedy obie funkcje – użytkową
i dekoracyjną – mówi Beata Bedrij-Wolańczyk. Ciekawym rozwiązaniem będzie użycie ciemnego klosza przysłaniającego źródło światła. To dużo łatwiejsze niż wymiana całego oświetlenia, a efekt może być równie efektowny. Na rynku znajdziemy klosze Deco Shade, które z powodzeniem można stosować w salonach czy sypialniach. Nieco ocieplą one światło
i nadadzą mu koloru.

Co na biurko?
Warto również pamiętać o odpowiednim oświetleniu strefy biurowej. Dobrym rozwiązaniem będzie lampka stołowa. Zależnie od stylu możemy dobrać różne kolory, chociaż ostatnio najmodniejsze są ciemne odcienie i proste kształty. Lampki z kloszem będą wyglądać klasycznie i stylowo, ale uwagę mogą przyciągnąć też mniej standardowe rozwiązania. Jednym z ciekawszych jest lampka z drewnianą podstawką i dużą żarówką zamontowaną na jej szczycie.

Pamiętajmy o zasadach
Planując rozmieszczenie oświetlenia w domu, musimy pamiętać o kilku zasadach, które należy się trzymać:

• Nad stołem dobrze jest stosować oświetlenie jasne, ze zwiększoną mocą.
• W strefie wypoczynkowej warto jest zainwestować w kilka lamp stojących. Pozwoli nam to dostosować moc do aktualnych potrzeb.
• Przed ważnymi elementami dekoracyjnymi możemy zawiesić niewielkie lampki sufitowe, które jeszcze bardziej podkreślą ich wartość.
• Kuchnia musi być mocno oświetlona. Zwłaszcza jej strefa robocza.

Stosując się do tych kilku zasad i dodając trochę kreatywności, będziemy
w stanie stworzyć ciekawy projekt oświetlenia naszego mieszkania czy domu.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także