PARTNER PORTALU
Klasyczna kuchnia. 20 pięknych, eleganckich kuchni. Dużo zdjęć!

Klasyczna kuchnia. 20 pięknych, eleganckich kuchni. Dużo zdjęć!

Autor: Justyna Łotowska
23 lis 2021 15:18

Klasyczna kuchnia jest przytulna, ciepła i ponadczasowa. Jak urządzić kuchnię w stylu klasycznym? Jakie meble, dodatki, oświetlenie i kolory się sprawdzą? Podpowiada nasza ekspertka, Małgorzata Brewczyńska z pracowni Inventive Interiors! Mamy też aż 20 projektów takich kuchni!

 • Czym wyróżnia się kuchnia w klasycznym stylu?
 • Jaki kolor mebli sprawdzi się w klasycznej kuchni?
 • Jakie wybrać sprzęty AGD, baterie, zlewozmywak?
 • Jakie dodatki do klasycznej kuchni?

Od razu ma się ochotę usiąść, wypić pyszną kawę, pogawędzić albo upiec pachnące ciasto. Czym charakteryzuje się kuchnia klasyczna? Na pewno odróżnia się od kuchni nowoczesnej ilością detali. Frezowane fronty, dekoracyjne cokoły, pilastry, witrynki ze szprosami i kredensy – to jej cechy szczególne. Często pojawia się także wyspa.

Ważnym elementem jest też charakterystyczna aranżacja strefy gotowania: duża zabudowa okapu, wsparta na bocznych pilastrach, nierzadko uzupełniona o półki na przyprawy lub dekoracje.

Jaki kolor mebli w kuchni klasycznej?

Kolorystyka kuchni w stylu klasycznym nie jest jednoznaczna. Obecnie najczęściej spotykamy biel, szarość, krem lub beż – w tym wydaniu całość łatwo nawiąże do bardzo lubianego obecnie stylu skandynawskiego. Natomiast klasyczne kuchnie to również drewniane szafki, często ciemne, które w połączeniu kamiennymi blatami są stabilne i solidne. Dlatego taka kuchnia budzi poczucie bezpieczeństwa.

Jednak czasem aranżacja może sprawiać wrażenie ciężkiej i przytłaczającej – zwłaszcza w małym wnętrzu. Częściej więc (szczególnie jeśli pragniemy taką kuchnię urządzić w niewielkim mieszkaniu) sięgamy po jasne, pastelowe kolory, które nadają lekkości, elegancji i ponadczasowości.

Jakie sprzęty wybrać do kuchni w klasycznym stylu?

Podczas projektowania kuchni klasycznej często pada pytanie: jakie sprzęty wybrać. Czy powinny być stylizowane, czy nowoczesne? Przede wszystkim sprzętów w klimacie retro nie jest na rynku tak wiele, jak nowoczesnych. Dla niektórych mniejszy zakres wyboru funkcji lub wyższa cena mogą być elementami kluczowymi w podejmowaniu decyzji. Jeśli uda nam się znaleźć odpowiedni pod względem funkcjonalnym sprzęt AGD w klimacie retro, jak najbardziej możemy pójść tym kierunku. Uzupełni to stylizację kuchni.

Kiedy jednak pragniemy, aby nasza kuchnia miała w również domieszkę nowoczesności, możemy zdecydować się na urządzenia w tym stylu, a nawet dobrać je kolorystycznie, np. białe sprzęty do białych mebli. 

Jak uzupełnić aranżację kuchni klasycznej?

Jeśli mamy kuchnię otwartą na salon lub jadalnię, należy oba te wnętrza zaprojektować jednocześnie, aby stanowiły spójną stylistycznie całość. O ile dekoracja wnętrza w całości w stylu klasycznym nie jest problematyczna, o tyle połączenie klasyki i nowoczesności budzi wiele wątpliwości.

Powiew nowoczesności możemy wprowadzić do kuchni poprzez sprzęty AGD. Może to być również nowoczesne oświetlenie – na przykład zamiast stylizowanego żyrandola, użyjmy prostych, wpuszczanych w sufit podwieszany halogenów. Zamiast klasycznego kamienia lub drobnych płytek w formie cegiełek, możemy użyć szkła hartowanego albo jednokolorowych płytek o większym formacie.

Jeśli w kuchni pojawia się stół lub wyspa – wybierzmy bardziej nowoczesne krzesła lub stołki barowe. Możemy też zrezygnować z dużej klasycznej zabudowy wokół płyty grzewczej, na rzecz delikatnego okapu podszafkowego. To na pewno odciąży optycznie niewielką kuchnię, ale również – poprzez zrezygnowanie z charakterystycznego klasycznego elementu – pomoże w przełamaniu stylu.

Kuchnia w stylu klasycznym na pewno budzi wiele pozytywnych odczuć. Niejednokrotnie jest marzeniem wielu gospodyń. Aranżując ją u siebie w domu lub mieszkaniu, należy ją oczywiście odpowiednio przemyśleć – począwszy od rozkładu sprzętów, poprzez dobranie odpowiedniej kolorystyki i materiałów, kończąc na oświetleniu i dodatkach. 

 • Kto opowiada o klasycznej kuchni?

  242340.jpg
  242340.jpg

  Małgorzata Brewczyńska, architektka wnętrz, pracownia Inventive Interiors

  Architektka wnętrz, założycielka pracowni Inventive Interiors. Sama o sobie mówi: 
   
  Dobry projekt to dla mnie nie tylko rozwiązywanie problemów, ale przede wszystkim tworzenie ponadczasowego i komfortowego wnętrza. Z pasją tworzę projekty, które odpowiadają na potrzeby i oczekiwania moich klientów i są zaprojektowane tak, aby zachować równowagę między funkcjonalnością i elegancją. Projektowanie wnętrz jest dla mnie czymś więcej niż tylko pracą. To pasja, to zaangażowanie, to uśmiech na twarzach zadowolonych klientów. To po prostu spełnienie.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także