Klasyczna kuchnia. 20 stylowych aranżacji. Wszystkie piękne!

Klasyczna kuchnia. 20 stylowych aranżacji. Wszystkie piękne!

Autor: Justyna Łotowska
02 gru 2022 10:14

Tradycyjny, a jednak zawsze na czasie. Styl klasyczny w kuchni magnetyzuje urokliwymi szprosami, finezyjnymi witrynkami i staroświeckimi pilastrami. Jak urządzić stylową, klasyczną kuchnię? Mamy poradnik i aż 20 pięknych inspiracji!

  • Kuchnię klasyczną wyróżnia efektowna forma z ozdobnymi, staroświeckimi detalami, które razem tworzą wysmakowane kompozycje aranżacyjne.
  • W kuchniach klasycznych na pierwszym planie znajdują się stylizowane meble, w których nie może zabraknąć dekoracyjnych frezowań, ozdobnych ramiaków, przeszklonych kredensów i witryn przedzielonych szprosami.
  • Tego typu kuchnie lubią biel, szarości, beże i tonacje ciepłych brązów, które sprawdzą się w każdym wnętrzu.
  • Czytaj też: Jak urządzić kuchnię z jadalnią? Pomysły i inspiracje. Aż 20 zdjęć!

Dobrze komponuje się z rysunkiem drewna i dekorami w jasnych tonacjach, ale spektakularnie prezentuje się w wyrazistych wybarwieniach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby klasyce dodać nieco awangardy w postaci designerskich uchwytów lub nowoczesnego okapu w kolorze złota.

W klasycznych aranżacjach dobrze odnajdują się  beże, szarości i pastele. Projekt JT Group. Fot. Tom Kurek
W klasycznych aranżacjach dobrze odnajdują się beże, szarości i pastele. Projekt JT Group. Fot. Tom Kurek

Styl klasyczny w kuchni - na czym polega?

Uniwersalne piękno, szyk i elegancja, które są kwintesencją tego charakterystycznego stylu, sprawiły, że z upodobaniem wybieramy do kuchni meble klasyczne. Wyróżnia je efektowna forma z ozdobnymi, staroświeckimi detalami, które razem tworzą wysmakowane kompozycje aranżacyjne.

W tej konwencji cenione są dekoracyjność i różnorodność, całkowite przeciwieństwa nowoczesnego minimalizmu. Chociaż zabudowa jest nieco konserwatywna, pozostaje przytulna i wprowadza do wnętrz sielski, pełen domowego ciepła nastrój.

Efekt tworzą stylowe meble i dekoracyjne dodatki. To rozwiązanie dla tych, którzy cenią styl i tradycyjne wartości.

Szafki z witrynkami, zza których widać zastawę lub serwis do kawy, to obowiązkowy element w stylu klasycznym. Fot. KAM
Szafki z witrynkami, zza których widać zastawę lub serwis do kawy, to obowiązkowy element w stylu klasycznym. Fot. KAM

Kuchnia klasyczna - czego nie może zabraknąć?

- W kuchniach klasycznych na pierwszym planie znajdują się stylizowane meble, w których nie może zabraknąć dekoracyjnych frezowań, ozdobnych ramiaków, przeszklonych kredensów i witryn przedzielonych szprosami. Niektóre aranżacje wręcz przenoszą nas w przeszłość, przypominając urokliwe zabudowy kuchenne minionych epok – wymienia Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka mebli kuchennych w Spółce Meblowej KAM.

Nieodzowne na frontach różne formy zdobień i subtelne detale dodają im uroku i decydują o niepowtarzalnym wizerunku kuchni. Ich ponadczasowy urok nie traci na atrakcyjności mimo upływu czasu.

Kuchnia w klasycznym stylu. Projekt MM Architekci. Fot. Jeremiasz Nowak
Kuchnia w klasycznym stylu. Projekt MM Architekci. Fot. Jeremiasz Nowak

Jakie meble w klasycznej kuchni?

Chociaż podstawowym zadaniem zabudowy meblowej jest przechowywanie, w przypadku stylu klasycznego równie istotna jest funkcja dekoracyjna. Klasyka ma różne oblicza i czerpie inspiracje z różnych stylistyk.

Może urzekać sielskim klimatem Prowansji, nawiązywać do angielskiego rodowodu lub przywoływać nostalgiczny nastrój dawnych kuchni w dworkach czy chatach wiejskich. To wymarzona sceneria do bogatej ornamentyki w postaci finezyjnych listewek, gzymsów, pilastrów i ażurowych elementów dekorujących powierzchnię frontów.

Klasyczna kuchnia. Projekt Ewelina Pik, Maria Biegańska. Fot. Bartosz Jarosz
Klasyczna kuchnia. Projekt Ewelina Pik, Maria Biegańska. Fot. Bartosz Jarosz

Stylizowane meble obowiązkowo pełne są szuflad i szufladek, szafek i szafeczek, schowków oraz półeczek. Nie może zabraknąć przeszkleń, które współtworzą swoisty klimat wnętrza i pozwalają wyeksponować kolekcje dekoracyjnych naczyń i bibelotów.

Klasyczny charakter kuchni można podkreślić również stylizowanymi urządzeniami AGD lub bateriami nawiązującymi wyglądem do wzornictwa retro.

Klasyczna kuchnia w szarej kolorystyce. Projekt Dorota Kudła. Fot. Pion Poziom
Klasyczna kuchnia w szarej kolorystyce. Projekt Dorota Kudła. Fot. Pion Poziom

Jaki kolor w kuchni w klasycznym stylu?

Tego typu kuchnie lubią biel, szarości, beże i tonacje ciepłych brązów, które sprawdzą się w każdym wnętrzu. Klasyczny charakter mebli doskonale podkreślą także wzory drewna. Dobrym wyborem będą również ciemne kolory.

- Mając do umeblowania dużą powierzchnię, możemy zdecydować się na ciemne, wyraziste wybarwienia – zachęca projektantka. – Gustowną propozycją jest morski, którego elegancka i niepospolita barwa znajduje coraz więcej zwolenników. Nada kuchni dodatkowego szyku i podkreśli jej niesztampowy charakter.

Klasyczna kuchnia sprawdzi się także w aneksie w mieszkaniu w bloku. Projekt JT Group. Fot. Fotomohito
Klasyczna kuchnia sprawdzi się także w aneksie w mieszkaniu w bloku. Projekt JT Group. Fot. Fotomohito

Urządzając kuchnię w stylu klasycznym możemy trzymać się tradycyjnych reguł albo odejść od schematów i pokusić o ciekawe elementy ozdobne. Klasyka również może być awangardowa.

Wystarczy zestawić typowe fronty z designerskimi uchwytami a stylizowany okap kominowy zastąpić bardziej nowoczesnym kształtem w kolorze szlachetnego złota, który zapewni olśniewający efekt. Takie połączenie sprawi, że kuchnia ożyje i nabierze oryginalnego charakteru.

Zabudowa klasyczna nie ulega zmieniającym się trendom, a niektóre aranżacje sprawiają wrażenie, jak by czas się w nich zatrzymał. Jednak funkcjonalność i wygoda użytkowania mebli nie odbiega od współczesnych standardów.

Za stylizowanymi frontami kryją się nowoczesne rozwiązania techniki meblowej, dostosowane do wymagań i potrzeby komfortu użytkowników mebli.

Projekt Marta Piórkowska-Paluch Architektura wnętrz. Zdjęcia Andrzej Czechowicz, Foto Studio Wrzosy
Projekt Marta Piórkowska-Paluch Architektura wnętrz. Zdjęcia Andrzej Czechowicz, Foto Studio Wrzosy

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także