Klasyczna kuchnia. Porady architekta, piękne zdjęcia. Zobacz!

Klasyczna kuchnia. Porady architekta, piękne zdjęcia. Zobacz!

Autor: Ewa Kozioł
03 lut 2022 11:47

Jak urządzić kuchnię w stylu klasycznym, aby była piękna i ponadczasowa? Czy warto łączyć klasykę i nowoczesność? Czym wyróżnia się kuchnia klasyczna? Radzi i podpowiada architekt Małgorzata Brewczyńska.

Czym charakteryzuje się kuchnia klasyczna? Na pewno odróżnia się od kuchni nowoczesnej ilością detali. Frezowane fronty, dekoracyjne cokoły, pilastry, witrynki z charakterystycznymi szprosami i kredensy – to cechy szczególne kuchni klasycznej. Tu liczy się każdy szczegół. Na przykład pięknie podświetlona witrynka dodaje elegancji, ale przede wszystkim pozwala wyeksponować rodową porcelanę czy kryształową zastawę. Często pojawia się także wyspa, będąca sercem klasycznej kuchni. Ważnym jej elementem jest również charakterystyczna aranżacja płyty grzewczej i okapu: duża drewniana zabudowa okapu, wsparta na bocznych pilastrach, nierzadko uzupełniona o półki na przyprawy lub dekoracje.

Tym, co nadaje klasycznym meblom elegancki wygląd i podkreśla detal to ponadczasowa biel. To dzięki niej tradycyjnie urządzone wnętrza są lekkie i przestronne. Ilość zdobień to już kwestia indywidualna.

Angielski, skandynawski czy prowansalski

Dużą sympatią wśród kuchni klasycznych cieszą się kuchnie w stylu angielskim. Eleganckie frezowania, porcelanowe uchwyty oraz ażurowe fronty szafek pięknie definiują ten ponadczasowy styl. W większych kuchniach nieodzownym elementem angielskiej kuchni jest ustawiona pośrodku wyspa. Biała, świeża i lekka kuchnia to nie tylko styl angielski. Modny ostatnio styl skandynawski to naturalność materiałów, spokój i prostota. Wszelkie odcienie natury: beże, wrzosy i biel w różnej postaci. Lniane i bawełniane tekstury, lekkie i ażurowe meble. Ducha północy stanowi bowiem biel ubrana w prostą i niewyszukaną formę.

Słońce i zapach ciepłego, malowniczego południa wprowadza do wnętrza styl prowansalski. Tu również pojawiają się jasne kolory z dodatkiem pasteli i lawendy. Chłód surowego kamienia równoważy drewniana podłoga. Prosta, delikatna i przytulna jest dedykowana dla marzycielek i romantyczek.

Wielkość kuchni ma znaczenie

Kuchnia klasyczna najlepiej oczywiście prezentuje się w dużych, przestronnych wnętrzach. Nie oznacza to jednak, że właściciele małych mieszkań muszą zrezygnować z tego stylu. Warunkiem jest jasna, lekka kolorystyka i nieprzesadzona ilość dodatków.

Sprzęty i dodatki

Podczas projektowania kuchni klasycznej często słyszę pytanie: jakie sprzęty wybrać? Czy powinny to być sprzęty stylizowane, czy nowoczesne? Sprzętów stylizowanych przybywa, jednak cały czas największy wybór funkcji i gadżetów mamy wśród AGD nowoczesnego. Dla niektórych mniejszy zakres wyboru funkcji lub wyższa cena mogą być elementami kluczowymi w podejmowaniu decyzji. Jeśli jednak chcesz, aby twoja kuchnia miała w sobie również domieszkę stylu nowoczesnego, możesz zdecydować się na nowoczesne sprzęty.

Klasyka i nowoczesność

Pamiętaj, że jeśli twoja kuchnia jest otwarta na salon lub jadalnię – należy oba te wnętrza zaprojektować jednocześnie, aby stanowiły spójną stylistycznie całość. O ile dekoracja wnętrza w całości w stylu klasycznym nie jest problematyczna, o tyle połączenie klasyki i nowoczesności budzi wiele wątpliwości. Powiew nowoczesności możesz wprowadzić do kuchni poprzez wspomniane już sprzęty AGD. Może to być również bardziej nowoczesne oświetlenie – na przykład zamiast stylizowanego żyrandola użyj prostych wpuszczanych w sufit podwieszany halogenów. Zamiast klasycznego kamienia lub drobnych płytek w formie cegiełek na ścianie nad blatem, użyj szkła hartowanego albo jednokolorowych płytek o większym formacie.

Jeśli w kuchni pojawia się stół lub wyspa – wybierz bardziej nowoczesne krzesła lub stołki barowe. Możesz też zrezygnować z dużej klasycznej zabudowy wokół płyty grzewczej, na rzecz delikatnego okapu zamontowanego w szafkach wiszących. To na pewno odciąży optycznie niewielką kuchnię, ale również – poprzez zrezygnowanie z charakterystycznego klasycznego elementu – pomoże w przełamaniu stylu.

Elementami charakterystycznymi dla kuchni klasycznej są frezowane fronty i zdobione uchwyty. Dodając stylizowany sprzęt i odpowiednie dodatki takie jak porcelanowe filiżanki, pojemniki, portrety i fotografie stworzysz przytulne wnętrze, w którym każdy będzie chciał przysiąść na filiżankę aromatycznej herbaty – chociażby angielskiej. 

Mgr inż. arch. Małgorzata Brewczyńska od 2008 roku prowadzi własne studio projektowe Inventive Interiors, realizując projekty wnętrz prywatnych oraz publicznych w kraju i za granicą.

www.inventive-interiors.com

Zobacz także Wysoka zabudowa w kuchni. Architekt radzi jak ją zaplanować!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także