PARTNER PORTALU
Kuchenne rewolucje - trendy w 2018 roku

Kuchenne rewolucje - trendy w 2018 roku

Autor: Urszula Tatur
31 sie 2018 12:44

Kuchnia roku 2018? Z pewnością musi działać na nasze zmysły. Nie tylko smakami serwowanych dań, ale pięknym i funkcjonalnym wnętrzem. Różnorodnością form, faktur, kolorów i zastosowanych materiałów. Zwłaszcza w tej ostatniej dziedzinie dokonał się ostatnio duży przełom technologiczny. Nowoczesne tworzywa z powodzeniem zastępują tradycyjną ceramikę czy drewno. Co więcej - same są naturalne i mają nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Odbywające się co dwa lata największe w Europie targi kuchenne Eurocucina to impreza towarzysząca słynnym mediolańskim Salone del Mobile. Tu na wiosnę spotykają się trendsetterzy, najlepsi projektanci, światowe marki i wszyscy, którzy kochają gotować, po to żeby przekonać się jakie kuchnie będą modne w nadchodzącym sezonie. A jakie są w 2018 roku? Przede wszystkim nowoczesne i zaawansowane technologicznie. Tak tak, tradycyjna klasyka nieco odchodzi w cień. Rządzą nowoczesne, minimalistyczne rozwiązania. Kuchnia chowa się w głąb szaf. Ergonomiczne, sprytnie rozwiązane systemy cargo, głębokie, pojemne szuflady są po to, żeby ukryć w nich kuchenne sprzęty i niepotrzebny bałagan. Kuchnia już nie tylko jest otwarta na salon, ale staje się jego częścią. Dlatego projektanci robią wszystko, żeby na ile to możliwe, „zatrzeć” jej kuchenny charakter. Kuchenne meble upodabniają się do salonowych, zarówno w stosowanych materiałach jak i kolorystyce. Laboratoryjna biel rządziła wystarczająco długo, dlatego w tym sezonie mówimy jej „wielkie dzięki” i szukamy nowych rozwiązań kolorystycznych. Na topie są wyrafinowane, przygaszone, barwy, nie tylko w dodatkach i na ścianach, ale przede wszystkim na meblach. Bezpieczny beż zdaje się być ponadczasowy i wciąż jest dozwolony, ale w połączeniu z naturalnymi materiałami: kamieniem najlepiej czarnym lub litym drewnem również w ciemnym kolorze. Modne są blaty zrobione z tych właśnie materiałów, ale coraz częściej, albo łączy się je, albo całkowicie zastępuje tworzywami, które doskonale je imitują. Jak się okazuje nie tylko fantastycznie wyglądają, ale są również o wiele bardziej zaawansowane technologicznie.


Nowoczesne materiały - alternatywa dla drewna i ceramiki

Powierzchnia blatów roboczych musi znieść wiele kuchennych eksperymentów: siekanie, krojenie, zmywanie, działanie wysokiej temperatury… Blaty, nawet z najlepszego gatunku drewna czy płyt meblowych, znoszą dzielnie te codzienne manewry, ale do czasu. No właśnie. Bo z czasem pod wpływem wilgoci, wody, gorących naczyń czy brzydkich plam tracą na urodzie i nie prezentują się już tak świetnie. Ich wymiana to nie lada wyzwanie. Najczęściej wiąże się przynajmniej z częściową demolką kuchni, nie mówiąc o zszarganiu nerwów i spustoszeniu portfela. Dlatego w ostatnich latach coraz większe grono zwolenników zyskują blaty zrobione z materiałów, których podstawowym komponentem są… zmielone minerały. Ich znakomita prezencja to tylko jedna z wielu zalet jakie posiadają.

Spieki kwarcowe Laminam - kamień milowy na kuchennym blacie

Takim nowoczesnym tworzywem są spieki kwarcowe włoskiej marki Laminam. Niedawno zostały okrzyknięte materiałem przyszłości. I słusznie. W porównaniu z konglomeratami czy blatami drewnianymi nie zmieniają wyglądu nawet po wielu latach, nie odbarwiają się, są odporne na mechaniczne i chemiczne uszkodzenia oraz wysoką temperaturę. Zwolenników rozwiązań ekologicznych ucieszy też fakt, że są w 100% naturalne, bo składają się tylko z… wody i kwarcu. Ta dobrze wszystkim znana mieszanka w procesie produkcji zostaje poddana bardzo wysokiej temperaturze i równie wysokiemu ciśnieniu. Dzięki temu materiał, który powstaje jest twardszy od naturalnego kamienia, a paradoksalnie o wiele od niego lżejszy, co pozwala z kolei na łatwiejszy i szybszy montaż. Dzięki temu ze spieków można wykonywać całkiem spore elementy. Płyty Laminam produkowane są w dwóch formatach: 324x162 cm i 300x100 cm, dlatego z powodzeniem nadają się np. na blaty dużych wysp kuchennych, stołów, czy fronty mebli. Bardzo modne są też wyspy okładane spiekami Laminam ze wszystkich stron. Projektanci wnętrz chętnie wykorzystują płyty jako okładziny podłogowe lub ścienne. Dodatkowo płyty Laminam są bardzo cienkie (takie blaty są teraz bardzo modne!), mają grubość od 3 do 12 mm (dla porównania blat z kamienia lub konglomeratu ma grubość od 20 do 30 mm). Nawet przy takiej grubości są bardzo wytrzymałe, odporne na ukruszenia, zarysowania czy pęknięcia. Ponieważ w składzie nie posiadają żywicy, można śmiało na nich stawiać gorące naczynia - na pewno nie odkształcą się pod wpływem temperatury i nie zmienią koloru. Spieki Laminam potrafią doskonale imitować różne gatunki kamienia (również marmur), drewna oraz metalu, a zespół projektantów włoskiej marki cały czas pracuje nad poszerzaniem portfolio produktów o nowe wzory.

Spieki kwarcowe Laminam to materiał przyszłości, bo z pewnością jeszcze nie odkrył przed nami wszystkich swoich tajemnic i możliwości. Na dzień dzisiejszy wiemy na pewno, że perfekcyjnie łączy walory funkcjonalne i estetyczne i idealnie wpisuje się w najnowsze trendy kuchenne.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także