Kuchnia – co zamiast płytek?

Kuchnia – co zamiast płytek?

Autor: Rehau
06 cze 2019 18:52

Materiały DIY cieszą się ogromną uwagą – oglądamy, komentujemy, aż w końcu sami wprowadzamy zmiany w kuchni naszych marzeń. Oprócz zapytań o to jak odnowić stare meble kuchenne, pytacie o to jaki materiał użyć zamiast standardowych płytek. W tym przypadku nie ma wątpliwości. Ściana nad kuchennym blatem to newralgiczne miejsce w kuchni, wymaga dobrego i wytrzymałego materiału. To szczególny punkt narażony na wilgoć, plamy tłuszczu czy wysoką temperaturę. Co więc wybrać?

Płytki, naturalny kamień, a może farba?
Oczywiście opcji jest całe mnóstwo: klasyczne płytki, tradycyjne szkło, farba, cegła czy nowoczesne laminaty. Podpowiadamy. Po pierwsze– warto dobrać produkt, który sprosta trudnym warunkom i estetycznie będzie komponował się w modnej kuchni. Po drugie, zapewni Wam prosty montaż.
Jeśli dobrze czujemy się w ciepłych i przytulnych wnętrzach możemy zastanowić się nad cegłą lub płytkami. Bardziej nowoczesne wnętrza pozwolą nam na zastosowanie takich materiałów jak szkło, farba tablicowa czy beton. Obecnie modne kolory to jasne odcienie takie jak biel, szarość oraz kontrastowa czerń.

W przypadku wielu rozwiązań, np. cegła czy beton, konieczna będzie impregnacja – należy to wziąć pod uwagę przed dokonaniem wyboru i liczyć się z dalszą pielęgnacją materiału. Popularne kafelki ceramiczne to pomysł, który nadal cieszy się popularnością – różnorodność wzorów i kolorów pozwala stworzyć projekt ciekawej kuchni. Minusem tej propozycji jest montaż i demontaż płytek, jak również fugi, w których zbiera się brud.

Trwałym, ale i kosztownym rozwiązaniem będzie granit czy marmur, które bez wątpienia nadadzą eleganckiego charakteru naszej kuchni. Również producenci farb prezentują ofertę dostosowaną do „wymagających” pomieszczeń – stosując taką farbę powinniśmy zastanowić się czy nasza ściana jest idealnie wykończona, w przeciwnym razie wszelkie niedoskonałości zostaną podkreślone.

Tradycyjne szkło
Modnym produktem jest szkło, które będzie oryginalnym pomysłem w prostej formie lub w połączeniu z fototapetą. Choć szkło łatwo utrzymać w czystości, co jest szczególnie ważne przy ścianie nad blatem, należy pamiętać, że widoczne na nim będą najmniejsze zabrudzenia czy wyschnięte krople wody. Decydując się na ten wybór koniecznie pamiętajmy by wybrać szkło hartowane – mimo wyższej ceny jest bardziej wytrzymałe.

Polimerowe szkło
Alternatywą dla tradycyjnego szkła jest polimerowe szkło, które wyglądem doskonale imituje szkło, będąc od niego zdecydowanie trwalszym i bezpieczniejszym materiałem. Przewaga tej propozycji widoczna jest również w montażu – polimerowy laminat jest dwukrotnie lżejszy od tradycyjnego szkła, a w dodatku do jego obróbki nie są potrzebne specjalistyczne narzędzia. Ma tylko 4 mm grubości, więc przy montażu nie musisz pozbywać się np. dotychczasowych płytek.
Zobacz jak szybko możesz mieć polimerowe szkło w swojej kuchni:
https://www.youtube.com/watch?v=ELW1f_hAeVg
Oprócz technicznych aspektów warto spojrzeć na jego funkcjonalność - nieporowata i gładka powierzchnia REHAU powoduje, że brud nie ma się gdzie „zaczepić”, co znacznie ułatwia codzienną pielęgnację. W dodatku można po nim śmiało pisać markerem lub kredą – chcesz zostawić wiadomość bliskim, a może planujesz listę zakupów – śmiało, pisak w dłoń!
https://www.youtube.com/watch?v=2hYJz9qRC9I

Sprawdź więcej na www.rehau.pl/crystal

Zaloguj się

Zobacz także