Kuchnia dla rodziny. Architekt radzi jak ją urządzić

Kuchnia dla rodziny. Architekt radzi jak ją urządzić

Autor: Ewa Kozioł
07 lut 2022 18:22

Jak urządzić wygodną kuchnię dla rodziny? Jak dobrać wyposażenie? Co z meblami kuchennymi? Radzi i podpowiada architekt Anna Maria Sokołowska. Koniecznie przeczytajcie.

Trójkąt roboczy w kuchni

Trójką roboczy to strefa wyznaczona pomiędzy lodówką, zlewem a płytą, czyli najważniejszymi elementami w wyposażeniu kuchni. Ma on za zadanie zapewnić nam najwygodniejszy ciąg roboczy. W tym przypadku najprościej tłumacząc wyjmujemy produkty z lodówki, myjemy je, potem następuje obróbka mechaniczna, do której musimy mieć zapewnioną odpowiednią wielkość blatu roboczego, a na końcu obróbka termiczna na płycie grzewczej. Wiadomo, że nie zawsze jesteśmy w stanie utrzymać maksymalnie ergonomiczną strefę, ale przy odrobinie wysiłku jesteśmy w stanie zbliżyć się do ideału.

Odpowiednia wysokość mebli kuchennych

Zasady związane z wysokością poszczególnych sprzętów czy mebli zmieniają się w ciągu dekad, kiedy nasze społeczeństwo rośnie. Dlatego zasady ergonomii tworzone 50 lat temu będą też nieco inne niż te, do których powinniśmy dostosować nasze kuchnie obecnie. Kiedyś standardem była wysokość blatu w przedziale 85-88 cm, teraz 90 cm, a nawet 94 cm stają się już normą. Pamiętajmy o tym, że wygoda osoby, która przygotowuje posiłek w pozycji stojącej jest kluczowa przy wyborze wysokości. Często nie zdajemy sobie sprawy jak dużą różnicę w komforcie użytkowania mogą nam dać 2 cm blatu wyżej. Dostępność do górnych szafek kuchennych czy wysokość montażu okapu, który w trakcie użytkowania nie będzie nam zasłaniał widoku tego, co gotujemy to również elementy kluczowe, których nie można ignorować. 

Odpowiednie odległości mebli kuchennych

Odległości mebli kuchennych od ścian czy innych ciągów meblowych typu wyspa kuchenna są wyznaczone w przedziale między 90-120 cm. Minimalny wymiar 90 cm wynika też z faktu, aby dwie osoby pracujące w kuchni wzajemnie się mogły minąć oraz przy otwarciu np. zmywarki nie było dyskomfortu w trakcie wyciągania z niej naczyń. Wartość optymalna to 120 cm przy takiej odległości nawet przy otwartej zmywarce można przejść swobodnie obok bez konieczności jej przymykania.

Wygodne, nowoczesne rozwiązania

Kuchnia to pomieszczenie gdzie spędza się dużo czasu w szczególności, jeśli ma się rodzinę, dla której lubi się gotować. Większość czasu przygotowuje się potrawy z pozycji stojącej i dlatego też bardzo ważną rzeczą jest możliwość zaprojektowania również miejsca do pracy na siedząco. Obecnie niewiele kuchni tego typu się projektuje, chyba że z miejscem do siedzenia na hokerach, gdzie blat wyspy czy półwyspu jest na jednej wysokości. Warto skorzystać z możliwości krojenia czy przygotowywania posiłków w tej pozycji.

Udogodnień dla użytkownika jest zdecydowanie więcej. Nowinki technologiczne, które co sezon pojawiają się w branży kuchennej sprawiają, że gotowanie, ale i też sprzątanie staje się lekkie, łatwe i przyjemne. Młynek na odpadki w zlewie, kran z gorącą wodą czy zimną filtrowaną, zsyp w blacie na obierki, automatyczna szufelka pod szafkami, dzięki której można łatwo posprzątać podłogę, czy automatyczny wysuw szuflady z sortownikiem, kiedy mamy brudne ręce to tylko niektóre z niezliczonej ilości drobnych rzeczy, które w istotny sposób potrafią ułatwić nam sprzątanie. 

Jeśli chodzi o rozwiązania poprawiające funkcjonalność poszczególnych szafek tu mamy jeszcze szerszy wachlarz gadżetów. Od podstawowych szafek typu magic corner, które są obecnie standardem, przez otwierane automatycznie i łamane fronty szafek górnych, które mają jeszcze dodatkowy system, dzięki któremu nie musimy wchodzić na krzesło, żeby zdjąć coś z ostatniej półki, ale wyposażenia zjeżdża nam bez problemu w dół i mamy od ręki dostęp do wszystkich elementów, po różnego  rodzaju, schowki, ukryte gniazdka, podświetlenia, carga do zabudowy wysokiej czy fronty żaluzjowe, które również składają się automatycznie. Najlepiej zapoznać się z systemami dostępnymi na rynku, aby dobrać ten, który dla nas będzie najwygodniejszy.

Sprzęty kuchenne

Klienci często pytają, jaki sprzęt wybrać. Wtedy najczęściej wymieniam kilka marek, jeśli chodzi o znane mi opinie, ale też podkreślam, że parametry klienci powinni dobrać do własnych potrzeb. Najważniejsze to określenie gabarytów sprzętu oraz elementów wyposażenia. Najczęściej wybierane zestawy to piekarnik, mikrofala, lodówka do zabudowy, zmywarka 60 cm i płyta indukcyjna lub gazowa. W bardziej rozbudowanych wariantach pojawia się piekarnik parowy lub piekarnik z funkcją mikrofali (te najczęściej są mniejsze, mają 45 cm wysokości nie standardowo 60 cm), ekspres do kawy do zabudowy, osobno chłodziarkę i osobno zamrażarkę, jako 2 osobne słupki (jeśli nie rozważamy side by side standardowej bez zabudowy) lub chłodziarka w całości i pod piekarnikiem osobno zamrażarka mała, płyta indukcyjna większych rozmiarów np. 80-90 cm. Wszystko zależy od tego, ile w kuchni jest miejsca i jakiego sprzętu klienci potrzebują.

Trzeba pamiętać, że do podstawowego sprzętu często dochodzą nam jeszcze inne elementy takie jak Thermomix, robot kuchenny, wyciskarka, toster, czajnik itp. Dla nich również trzeba znaleźć miejsce i to w taki sposób, żeby nie były porozstawiane po całej kuchni i nie okazało się, że zajmują cały blat. W takim przypadku coraz częściej klienci mówią o dodatkowym wyposażeniu już na początku współpracy, dzięki czemu można w miarę możliwość przewidzieć dodatkowe miejsce w zabudowie kuchennej tak, aby dojście i korzystanie ze sprzętu było komfortowe, a jednocześnie miał ona swoje dedykowane miejsce, w którym po skończonej pracy można go po prostu zamknąć.

Architekt Anna Maria Sokołowska od 2006 roku właścicielka Pracowni Projektowej Dragon Art, która w 2016 roku zmieniła nazwę na Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz (www.amsokolowska.pl). Laureatka wielu konkursów z zakresu architektury wnętrz. Prowadzi wykłady i warsztaty z tematyki związanej z projektowaniem wnętrz, oraz dzieli się swoim doświadczeniem na łamach portali i prasy branżowej. Architekt z powołania, z pasji i życiowej miłości do architektury, pięknego designu i funkcjonalnych rozwiązań. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także