Kuchnia na wymiar: 12 ładnych kuchni z AGD w zabudowie + poradnik

Kuchnia na wymiar: 12 ładnych kuchni z AGD w zabudowie + poradnik

Autor: Justyna Łotowska
25 marz 2021 14:12

Kuchnia na wymiar to zdecydowanie najpopularniejsze obecnie rozwiązanie. Warto w niej postawić na zabudowane AGD - dzięki temu rozwiązaniu nasza kuchnia będzie prezentować się naprawdę modnie i nowocześnie. Zobaczcie inspiracje na kuchnie w zabudowie oraz przeczytajcie poradnik, jak urządzić i wyposażyć kuchnię na wymiar.

  • W kuchni na wymiar warto zdecydować się na AGD w zabudowie, które pozwoli na bardziej nowoczesny wygląd kuchni
  • Jaki sprzęt kuchenny warto zabudować i dlaczego?
  • Wybieramy sprzęt AGD do kuchni – na co zwracać uwagę i na co uważać?

Jeszcze do niedawna jedynym rozwiązaniem w kwestii sprzętu kuchennego były urządzenia wolnostojące. Jednak szybki rozwój rynku meblowego i technologii AGD pozwolił zmodyfikować dotychczasowe możliwości urządzania wnętrz. Aktualnie na popularności zyskuje przede wszystkim sprzęt AGD do zabudowy, który daje szerokie pole do popisu zarówno architektom wnętrz, jak i właścicielom domów i mieszkań.

Czytaj też: Nowoczesna kuchnia. 12 kuchni na wymiar z prawdziwych mieszkań

Zabudowa kuchenna, czyli co?

Jak mówi Kamila Prałat, ekspertka firmy Solgaz, sprzęt AGD do zabudowy od wolnostojącego różni się głównie miejscem i sposobem montażu. Daje to ogromne możliwości projektowe, ale też wymaga od nas dokładnego przygotowania i rozplanowania układu mebli.

- Do urządzeń AGD do zabudowy potrzebna będzie na przykład szafka, w której ukryjemy piekarnik oraz odpowiednio przygotowany blat z miejscem na płytę grzewczą. Warto pamiętać, że nowoczesne piekarniki wyposażone są w system chłodzenia obudowy, dlatego nie musimy obawiać się nadmiernego nagrzania umeblowania. – wyjaśnia ekspertka i dodaje - AGD do zabudowy często wyposażone jest w sterowanie elektroniczne, dzięki czemu przygotowanie potraw jest wygodniejsze. Piekarniki posiadają także mnóstwo dodatkowych funkcjonalności, takich jak grill, rozmrażanie, możliwość upieczenia pizzy oraz kilku potraw jednocześnie. Dzięki opcji gotowania bez ognia na płycie indukcyjnej lub gazowej bez płomieni, nie przypalimy garnków i przyśpieszymy proces samego gotowania.

Sprzęt kuchenny do zabudowy daje ogromne możliwości aranżacji pomieszczenia. Dzięki temu nie musimy, na przykład stawiać piekarnika pod płytą grzewczą – równie dobrze możemy zamontować go na wysokości wzroku - nawet przy lodówce. W przypadku otwartych kuchni możemy pozwolić sobie także na montaż płyty grzewczej w wyspie kuchennej. Pomieszczenie prezentuje się wówczas niezwykle estetycznie i nowocześnie, a same sprzęty AGD są bardzo wygodne w codziennym użytku.

Zobacz również: Kuchnia na wymiar. Porady architekta, dużo pięknych zdjęć!

Jakie sprzęty kuchenne najczęściej zabudowujemy?

Na zabudowaną kuchnię decyduje się coraz więcej osób. Przemawiają za tym nie tylko względy estetyczne, ale także możliwość maksymalnego wykorzystania powierzchni. Dzięki zabudowie, niemal każdy większy sprzęt możemy schować w umeblowaniu. Jakie AGD nadaje się zatem do zabudowania?

- Do zabudowania przede nadaje się wszystkim lodówka. Choć te nowoczesne prezentują się całkiem dobrze, wielu właścicieli woli dyskretnie je ukryć. Zabudowa nie wpływa negatywnie na pracę urządzenia, a jedynie elegancko ją kamufluje. Oprócz tego z łatwością umieścimy w zabudowie meblowej również i wcześniej wspomniany piekarnik. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na standardową lokalizację pod płytą grzewczą, ale także w słupku – na wysokości wzroku. Rozwiązanie to jest zarówno praktyczne, jak i estetyczne. Wiele osób decyduje się także na zabudowanie mikrofalówki. Umieszczona w słupku wraz z piekarnikiem prezentuje się doskonale – mówi Kamila Prałat.

Jaki jeszcze sprzęt AGD do zabudowy możemy umieścić w kuchni? Ekspertka wskazuje również na płytę grzewczą, bez której trudno wyobrazić sobie przygotowanie posiłków – Przy wyborze sprzętu warto zwróć uwagę na możliwości podłączenia, rodzaj płyty, liczbę pól i dodatkowe funkcje. Elegancka, gładka płyta typu „gaz pod szkłem” z pewnością wpasuje się w nowoczesne standardy estetyczne.

Kolejnym sprzętem AGD do kuchni, który z łatwością ukryjemy w meblach, będzie także zmywarka. Urządzenie to ułatwia utrzymanie pomieszczenia w czystości i pozwala zaoszczędzić wodę. Pamiętajmy jednak, aby przy wyborze zmywarki uwzględnić jej rozmiar – zróbmy to już podczas projektowania umeblowania.

- Obudować możemy również okap, który pochłania intensywne zapachy produkowane w procesie gotowania i smażenia oraz zapach spalenizny, a niekoniecznie wnosi do całego pomieszczenia wartość estetyczną. Okap to oczywiście sprzęt kuchenny niezbędny zwłaszcza w aneksach i kuchniach otwartych na salon, ale nie musi być widoczny – mówi Kamila Prałat.

Może to ci się spodoba: Modna kuchnia 2021: 10 nowych i ładnych kolekcji mebli

Sprzęt AGD do kuchni – na co zwracać uwagę i na co uważać

Wybierając sprzęt AGD do kuchni, zwróćmy także szczególną uwagę na klasę energetyczną urządzenia. Jeśli wybierzemy sprzęt o niskiej klasie energetycznej, rachunki za prąd niebezpiecznie wzrosną. Obecnie na rynku dostępne są już sprzęty ekologiczne, które pomagają zaoszczędzić pieniądze i pobierają możliwie najmniej energii elektrycznej.

- Sprawdźmy również, jakie funkcjonalności posiadają wybrane przez nas sprzęty AGD. Wbrew pozorom – więcej wcale nie znaczy lepiej. Producenci prześcigają się w wymyślaniu kolejnych funkcjonalności, które prezentują się imponująco na karcie produktu, ale w rzeczywistości nie zawsze są używane. Zastanówmy się, które z nich tak naprawdę będziemy wykorzystywać.– podpowiada ekspertka.

W wyborze sprzętu AGD postawmy również na jakość produktów i materiał, z którego wykonane są urządzenia. Wybierzmy te, które łatwo i szybko się czyści. Wiele nowoczesnych rozwiązań posiada funkcję samooczyszczenia – wśród nich są np. piekarniki z pyrolizą. To bardzo przydatne rozwiązanie, która ułatwi utrzymanie czystości. Oprócz tego, nasz sprzęt AGD musi być bezpieczny. Zweryfikujmy więc, czy urządzenia posiadają odpowiednie zabezpieczenia, na przykład przed przypadkowym włączeniem czy otwarciem. To szczególnie ważne w domu, w którym mieszkają małe dzieci – blokada rodzicielska jest wówczas bardzo istotna.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także