×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Kuchnia z wyspą. Architekt radzi jak urządzić kuchnię z wyspą. 15 zdjęć!

Kuchnia z wyspą. Architekt radzi jak urządzić kuchnię z wyspą. 15 zdjęć!

Autor: Ewa Kozioł
21 marz 2022 10:41

Jak urządzić kuchnię z wyspą? Co zaplanować na wyspie? Jak duża może być wyspa? Jak wykończyć wyspę? O czym pamiętać planując aranżację kuchni, w której ma być wyspa? Radzi i podpowiada architekt Małgorzata Brewczyńska.

Pewnie niejedna pani domu marzy o funkcjonalnym centrum dowodzenia. A co lepiej się sprawdzi niż przemyślnie zaprojektowana wyspa kuchenna. Dodatkowo, dzięki wygodnemu dostępowi ze wszystkich stron, prace kuchenne przebiegają szybciej i można w nie zaangażować wszystkich członków rodziny.

Najprostszy pomysł na wyspę? Szafki dolne przykryte blatem, a zatem bardzo cenne w każdej kuchni miejsce dodatkowego przechowywania. Ponadto wyspa to dodatkowy blat roboczy, jakże przydatny przy gotowaniu posiłków. To również niejednokrotnie miejsce spożycia szybkiego posiłku, czy wypicia kawy z przyjaciółką, a często to właśnie wyspa jest tylko umowną granicą między kuchnią a pokojem dziennym. Zalet wyspy w kuchni jest zatem wiele: dodatkowe miejsce do pracy, pojemne szafki i szuflady w podstawie wyspy, czy modna bryła stanowiąca ozdobę kuchni.

Co na wyspie?

Wyspa to nie tylko szafki. Możemy zamontować na niej cały szereg sprzętów AGD, które ułatwią nam pracę w kuchni. Najłatwiej jest podłączyć płytę elektryczną lub indukcyjną, do której niezbędne gniazdka chowamy w podłodze. Rzadziej montujemy płytę gazową, z powodu trudności instalacyjnych. Bez względu na rodzaj płyty nieodzownym elementem wyspy jest okap wyspowy, czyli taki, który pięknie zaprezentuje się z każdej strony. W przypadku kuchni otwartej na salon należy zadbać o jego odpowiednią wydajność, która musi być relatywnie większa niż standardowego okapu w małej i zamkniętej kuchni. Przy kuchni otwartej na salon obliczając wydajność okapu należy wziąć pod uwagę kubaturę całej otwartej przestrzeni. 

Jeśli na wyspie ma się znaleźć zlewozmywak, konieczne będzie poprowadzenie odpowiedniej instalacji wodno-kanalizacyjnej w podłodze z zachowaniem odpowiednich spadków rur, by grawitacyjne odprowadzenie ścieków w ogóle funkcjonowało. Innym rozwiązaniem jest  wyprowadzenie kanalizacji przez strop nad niższą kondygnacją – np. piwnicą. Problem odprowadzenia ścieków warto rozwiązać na etapie budowy.

Wymiary wyspy

Wymiary samej wyspy zależą od jej przeznaczenia. Jeśli planujemy na wyspie zlew lub płytę grzewczą, planując wymiary blatu należy po każdej stronie sprzętu dodać po ok. 50-60 cm. Ponieważ podstawowym zadaniem wyspy w kuchni jest ułatwienie prac kuchennych, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości między szafkami kuchennymi. Minimalna odległość to 90 cm, ale najlepiej jeśli szerokość obejścia wokół wyspy wynosi 120 cm. Więcej miejsca potrzeba, jeśli wyspa sąsiaduje z ciągiem roboczym – umożliwi to przejście nawet przy otwartych drzwiczkach szafek czy wysuniętych szufladach. Jeśli na wyspie ma się znajdować kącik jadalniany, pamiętajmy, że jedna osoba do wygodnego zjedzenia posiłku potrzebuje fragment blatu o wymiarach 60 x 40 cm. Niezbędna jest też wolna przestrzeń na nogi, inaczej trzeba będzie siedzieć bokiem, co nie jest wygodne.

Wykończenie wyspy

Bez względu na kształt wyspy (prostokątny, kwadratowy, owalny) oraz jej wewnętrzne wyposażenie (szafki, szuflady, lodówka, inne sprzęty AGD) należy również pomyśleć o jej walorach estetycznych. Jako wolnostojący element powinna nawiązywać do stylistyki kuchni, jak również sąsiadującego z nią pomieszczenia. Należy również uważać, aby nie przeładować ogólnego wrażenia zbyt bogatą formą wyspy. Z jednej strony może stanowić ona dodatkowe miejsce do pracy, z drugiej można przy takiej wyspie wygodnie usiąść na hokerach i popijać pyszną kawę. 

Komu najbardziej przyda się wyspa w kuchni? Posiadanie wyspy w kuchni docenią w szczególności pasjonaci gotowania. Dodatkowa przestrzeń i zwiększona funkcjonalność z pewnością pomogą rozwijać tę piękną i wysmakowaną pasję. 

Mgr inż. arch. Małgorzata Brewczyńska – do 2008 roku prowadzi własne studio projektowe Inventive Interiors (www.inventive-interiors.com) realizując projekty wnętrz prywatnych oraz publicznych w kraju i za granicą.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także