×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Kuchnia z wyspą. Te wnętrza są modne! 15 pięknych zdjęć!

Kuchnia z wyspą. Te wnętrza są modne! 15 pięknych zdjęć!

Autor: Ewa Kozioł
09 maj 2021 17:09

Jak urządzić kuchnię z wyspą? O czym należy pamiętać? Co warto wiedzieć? Podpowiadamy. Zobacz jak urządzić piękną, modną, wygodną i efektowaną kuchnię z wyspą. 


Wyspa w kuchnia to funkcjonalne, bardzo wygodne i efektowane rozwiązanie, szczególnie jeśli znajduje się w otwartej strefie dziennej. Jeśli zaplanujesz ją zgodnie ze swoimi potrzebami i zachowasz wszystkie techniczne wymagania, stanie się komfortowym miejscem przygotowywania posiłków oraz wspólnego, rodzinnego gotowania. Kuchnia z wyspą będzie sercem domu. 

Wyspa w kuchni może pełnić różne funkcje. Do wyboru masz co najmniej kilka wariantów, które warto wziąć pod uwagę. W najprostszym – wyspa może być w kuchni jedynie dodatkowym blatem roboczym, w bardziej rozszerzonym – oferować dodatkowo jeszcze pojemne szafki i szuflady, miejsce do spożywania posiłków czy wypicia kawy. W wariancie maksymalnym wyspa będzie po prostu w pełni zintegrowanym kuchennym centrum, łączącym strefę zmywania, gotowania, przechowywania oraz pełniącym rolę małej jadalni. Zastanów się więc, po co ci wyspa w kuchni i jaką rolę chcesz jej przypisać w swoim domu. To bardzo ważne, bo pozwoli wybór tego wariantu, który najlepiej pasuje do twoich potrzeb i do rozkładu oraz wielkości wnętrza. 

Warto pamiętać, że wyspa pozwala na funkcjonalny, bardzo wygodny podział wnętrza na strefy. Będzie stanowiła granicę między kuchnią a strefą wypoczynkową. Dyskretnie przysłoni strefę roboczą przed wzrokiem osób spędzających czas w salonie, nie dzieląc jednak przy tym otwartej strefy dziennej. To fantastyczne rozwiązanie, gdy odwiedzą nas gościa, ale także, gdy mamy małe dzieci, które musimy mieć cały czas na oku.

Nie w każdej kuchni wyspa to dobry pomysł. Największym problemem będzie wielkość i układ samego pomieszczenia. Planując wyspę trzeba więc pamiętać przede wszystkim o wymaganiach technicznych, które kuchnia powinna spełniać. Najważniejsze – musi mieć ona odpowiednią powierzchnię. W przypadku kuchni zamkniętej nie powinna być ona mniejsza niż 15-20 m², w otwartej na salon może być już nieco mniejsza. Warto też pamiętać o zachowaniu właściwych odległości między wyspa a szafkami. Aby zachować wymagane minimum ta odległość powinna wynieść 90 cm, najlepiej zaś jeśli uda się uzyskać  ją nieco zwiększyć do 100-120 cm. Zachowanie tych wytycznych pozwoli urządzić ergonomiczną i funkcjonalna kuchnię. 

Jeśli już wiesz, że twoja kuchnia spełni wymagania techniczne, możesz zacząć myśleć o stronie estetycznej. Wykończenie wyspy powinno pasować do aranżacji kuchni, jadalni oraz salonu. Zastosowanie spójnych rozwiązań w całej strefie dziennej pozwoli stworzyć piękne, nietuzinkowe wnętrze.

Polecamy także Mała kuchnia. Te projekty sprawdzą się w bloku. 15 pięknych zdjęć!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także