×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Mała kuchnia. 20 pięknych zdjęć i wskazówki, jak ją urządzić!

Mała kuchnia. 20 pięknych zdjęć i wskazówki, jak ją urządzić!

Autor: Justyna Łotowska
25 maj 2023 11:58
Aktualizacja: 26 maj 2023 14:46

Chociaż mała kuchnia może wydawać się końcem świata, to daje nam ona naprawdę wielkie możliwości. Najważniejsze to nie panikować i dobrze przemyśleć projekt takiej kuchni. Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań i myków, które zapewnią maxi możliwości w mini kuchni.

  • Jasne kolory – to zdecydowanie nasi przyjaciele w małym pomieszczeniach. Mówimy tu nie tylko o kolorze ścian, ale też, a nawet przede wszystkim, o kolorach frontów.
  • Biel, beże lub odcienie szarości rozświetlą kuchenną przestrzeń i optycznie ją powiększą.
  • Fronty na wysoki połysk zadziałają jak lustra, a dodatkowo są łatwe w czyszczeniu i utrzymaniu.
  • Coraz modniejsze w kuchniach stają kuchenne „szafy”, nie mówiąc już o narożnych spiralnych szafkach i wysuwanych organizerach.
  • Czytaj także: Jak urządzić kuchnię? Wskazówki architekta i 20 zdjęć pięknych kuchni!

Małe kuchnie rządzą się swoimi prawami. Niektóre rozwiązania, które widzimy na modnych portalach, niekoniecznie sprawdzą się w naszym metrażu. Planując i projektując małą kuchnię, należy pamiętać o kilku złotych zasadach, które znajdziecie niżej. Jeżeli planujesz remont kuchni lub projektujesz ją w nowym mieszkaniu, koniecznie sprawdź jakich błędów nie popełnić.

Pomysł na małą kuchnię. Projekt i zdjęcia KODO Projekty i Realizacje Wnętrz
Pomysł na małą kuchnię. Projekt i zdjęcia KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

Jakie kolory wybrać do małej kuchni?

Nie od dziś wiemy, że kolory w mieszkaniu mają wielką moc. Jeżeli chcemy postawić na ciemne lub mocne kolory, musimy się liczyć z tym, że nie będą one pasować do każdego metrażu.

Jasne kolory – to zdecydowanie nasi przyjaciele w małym pomieszczeniach. Mówimy tu nie tylko o kolorze ścian, ale też, a nawet przede wszystkim, o kolorach frontów. Biel, beże lub odcienie szarości rozświetlą kuchenną przestrzeń i optycznie ją powiększą.

Warto w tym przypadku przemyśleć fronty na wysoki połysk, zadziałają one jak lustra, a dodatkowo są łatwe w czyszczeniu i utrzymaniu.

Pomysł na małą kuchnię. Projekt i zdjęcia Pracownia KODO
Pomysł na małą kuchnię. Projekt i zdjęcia Pracownia KODO

Szafki do przechowywania, blat do gotowania w małej kuchni

Trendy ostatnich lat wmówiły nam, że szafki po sam sufit to przeżytek. Jednak mała kuchnia potrzebuje miejsca do przechowywani, a stylowe szafki to idealne rozwiązanie. Co więcej, coraz modniejsze w kuchniach stają kuchenne „szafy”, nie mówiąc już o narożnych spiralnych szafkach i wysuwanych organizerach.

Dzięki takim rozwiązaniom zaoszczędzimy nie tylko bezcenną przestrzeń na blacie, ale także czas na szukanie ulubionej patelni. W szafkach ściennych możemy również stworzyć przestrzeń na roboty kuchenne, które będą pod ręką gdy tylko będziemy ich potrzebować. W szafkach możemy ukryć szuflady na odświętną zastawę, a także sprofilować je do różnego rodzaju szkła jak np. kieliszków.

Pomysł na małą kuchnię.Na zdjęciu kuchnia Alisma, fot. Castorama
Pomysł na małą kuchnię.Na zdjęciu kuchnia Alisma, fot. Castorama

Światło i przemyślany trójkąt roboczy

Planując mikro kuchnie, powinniśmy pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Pojedyncza lampa na środku kuchni przy wiszących szafkach naściennych może nie wystarczyć. Warto postawić na taśmy led, przyklejane nad blatem, lub na podświetlane półki.

Kolor takiego światła możemy kontrolować i zależności od naszych potrzeb przełączać między światłem ciepłym i zimnym.

Na koniec, oczywiście, trójkąt roboczy, spośród wszystkich kompromisów i wyrzeczeń w małej kuchni, ten aspekt powinien pozostać niezmienny. W małej kuchni, czyli przeważnie w ułożeniu liniowym, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy.

Pomysł na małą kuchnię. Realizacja JN STUDIO Joanna Nawrocka. Fot. Łukasz Bera
Pomysł na małą kuchnię. Realizacja JN STUDIO Joanna Nawrocka. Fot. Łukasz Bera

Rozrysowując trójkąt na planie kuchni, najdalej od siebie powinna znaleźć się lodówka i kuchenka, a pomiędzy nimi zlew (najlepiej jednokomorowy). W ten sposób idealnym ustawieniem będzie lodówka, blat, zlew, blat, kuchenka.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także