Mała kuchnia. Architekt radzi jak urządzić kuchnię w bloku. Piękne inspiracje!

Mała kuchnia. Architekt radzi jak urządzić kuchnię w bloku. Piękne inspiracje!

Autor: Ewa Kozioł
09 lis 2021 08:33

Zamknięta, nieustawna, niepraktyczna, źle oświetlona. Urządzenie małej kuchnia w bloku to spore wyzwanie. Jak sobie z nim poradzić? Radzi i podpowiada architekt dr Karolina Janczy. 


Najwięcej problemów zazwyczaj dostarcza kuchnia, nieproporcjonalnie mała w porównaniu z resztą pomieszczeń, najczęściej wydzielona, bardzo wąska i oparta, na nietypowych wymiarach. Na szczęście istnieje kilka sprytnych rozwiązań, które pomogą zamienić tę pozornie trudną bohaterkę w królową funkcjonalności i urody.

Meble do małej kuchni

W małej kuchni najlepiej sprawdzają się meble o jasnych frontach. Jeśli koniecznie marzymy o stylizowanych wnętrzach, meble polubią subtelne, drewniane drzwiczki z przeszkleniami. Zwolennicy nowoczesności, minimalizmu wybiorą jasne połyskliwe powierzchnie, które odbiją światło. Jeśli twoja kuchnia jest mała i bardzo wąska, zdecyduj się na ciąg szafek po jednej stronie pomieszczenia. Choć bywa tak, że nie wystarcza miejsca do pracy, ani przechowywania w przypadku takiej „wagonowej” przestrzeni – wtedy wprowadzamy sporo designerskich trików. Jeżeli ma kształt kwadratu lub prostokąta, pokuś się o ustawienie mebli w literę „L”. Pamiętaj, że aby swobodnie poruszać się po kuchni, pomiędzy ścianą a meblami musi być co najmniej 80 cm, a powinno 120 cm odległości. Projektanci starannie dbają, aby meble dedykowane niewielkim kuchniom były jak najbardziej praktyczne.

W pomieszczeniach o metrażu minimalnym wprowadza się szafki o przesuwanych drzwiczkach lub wygodne modele żaluzjowe. Bardzo rozsądnym rozwiązaniem jest również wprowadzenie zabudowy szafek nad blatem do pełnej wysokości pomieszczenia. Daje to nie tylko dodatkową przestrzeń do przechowywania, ale buduje nową optykę wnętrza. Nie bójmy się w małej kuchni nietypowych wręcz kontrowersyjnych rozwiązań. Tu musi być wszystko przemyślane i ergonomiczne.

Kosze, wieszaki, organizery

Niektórzy nie uznają przechowywania akcesoriów kuchennych na wierzchu, inni, wręcz przeciwnie, z ochotą je eksponują. Jeśli należysz do pierwszej grupy, zainwestuj w nowoczesne meble wyposażone w kosze, wieszaki i organizery. Stanowią one standardowe rozwiązanie każdej dużej czy małej kuchni, choć w przypadku mniejszej czasem możemy mieć kłopot ze standardowymi rozwiązaniami, wymiarami. Możesz pokusić się o tzw. słupek sięgający sufitu, w którym, dzięki sprytnym systemom porządkowania przestrzeni, ukryjesz naczynia, garnki, urządzenia AGD i produkty spożywcze. W funkcjonalnej zabudowie swoje miejsce znajdzie także lodówka.

Wykorzystaj każdy centymetr

Mała, dobrze zorganizowana kuchnia to taka, w której każdy centymetr jest zagospodarowany. Nie ma mowy o pustych kątach czy odstępach pomiędzy meblami. Aby maksymalnie wykorzystać metraż, zainwestuj w szafki ze sprytnym systemem półek wysuwanych lub obrotowych. Dzięki nim wnętrze mebli uda się wypełnić całkowicie. W niewielkiej wnęce pomiędzy ścianą a szafką, warto zamontować półkę cargo, czyli wysoki, wysuwany model, który z przyjemnością wejdzie w rolę domowej spiżarni. Niektóre warianty mebli wyposażone są także w wysuwane blaty, które można potraktować jako stolik lub dodatkowe miejsce do pracy. Jeżeli wolisz mieć wszystko pod ręką, na ścianie zawieś praktyczne półki. Warto postawić tam kubki, talerzyki czy pojemniki na sypkie produkty. Dzięki takiemu zabiegowi kuchnia nie będzie przytłoczona. Na półkach musi zawsze panować idealny ład! Ale przy takim eksponowaniu należy pamiętać, że to ma być praktyczna, ale przemyślana stylizacja. Raczej swego rodzaju scenografia czy ukłon w stronę designerskich detali.

Stół w małej kuchni

Małe kuchnie najczęściej nie mają wystarczającej przestrzeni na tradycyjny stół. Jeśli marzysz o strefie jadalnianej, zdecyduj się na niewielki stolik pomocniczy lub wygodny ruchomy blat, przytwierdzany do ściany, wysuwany z ciągu mebli kuchennych czy nawet skrywany pod intrygującym obrazem. Sprytny pulpit można rozkładać jedynie na czas posiłków. Krzesła mogą być składane! Co ciekawe, wielu designerów proponuje zawieszenie ich na ścianie, na specjalnych hakach. Za stół w małej kuchni może posłużyć również wygodny barek zamontowany na wysokości kuchennych szafek. Jeżeli w twojej kuchni jest okno, zamień parapet w niebanalny barowy kontuar z widokiem. 

Zlew i AGD do małej kuchni

Jeśli twoja kuchnia należy do grona tych najmniejszych, zamień zlew dwukomorowy na mniejszą wersję. Pomyśl o zmywarce nawet takiej mini na jedną szufladę. Jeśli nie gotujesz zbyt dużo zrezygnuj z płyty elektrycznej o czterech palnikach na rzecz małej 2 palnikowej zamień ją na przykład na piekarnik z funkcją parownika. Małe wnętrze polubi zmianę diety i sposobu gotowania. Unikaj stawiania wszystkiego na blatach. Pamiętaj o ziołach w designerskich pojemnikach wiszących np. pod sufitem lub skrytych w lampach.

Kuchnia otwarta na salon

Nie bójmy się zmieniać układ pomieszczeń, jak tylko to jest możliwe ze względu na warunki  techniczne. Kuchnia otwarta na salon jest lepiej oświetlona, można też swobodniej planować jej układ, gdyż ściany nie są już sztywnym ograniczeniem. Dodatkowym plusem otwartej kuchni jest możliwość utrzymywania kontaktu wzrokowego z osobami w salonie, co jest szczególnie ważne, gdy w domu są małe dzieci.

Urządzając małą kuchnię połączoną z salonem musimy odpowiednio dobrać meble. Fronty szafek  kuchennych powinny być dopasowane do mebli pokojowych, tak aby całe pomieszczenie było spójne. Jeśli zdecydujemy się na tak radykalny zabieg, nie będziemy mieć wnętrza poszatkowanego na mikro przestrzenie tylko otwarte wielofunkcyjne mieszkanie.

Remont w kuchni, to nie lada wyzwanie i logistyczne zadanie. Niezbędny jest przy pracach w blokach czy starym budownictwie rzetelny plan. Zaczynamy od projektu, następnie kosztorys – wraz z zaplanowaniem wszechobecnych niespodzianek, realizacja. Dla tych, którzy zdecydują się na zmiany czeka nie lada nagroda. Zwykle remont w małej blokowej kuchni jest spektakularny i staje się początkiem kolejnych zmian, bez których nie wyobrażamy sobie już życia. Podczas remontu należy pamiętać nie tylko o wymianie mebli i akcesoriów, ale także o wymianie instalacji. Bloki z czasów PRL lub stare kamienice zwykle przez dziesięciolecia nie konserwowane, mogą przysporzyć sporo problemów technicznych. Jednak remont struktury architektonicznej jest niezbędny do komfortowego korzystania z własnej przestrzeni mieszkalnej i zaplanowanej metamorfozy.

Na każde wnętrze znajdzie się sposób! Nawet na to najmniejsze i najbardziej problematyczne. Dziś każda blokowa kuchnia może stać się prawdziwą perłą ergonomii. Wystarczy wyobraźnia i sprawdzone patenty współczesnych designerów. 

Dr Karolina Janczy to architekt wnętrz, scenograf, designer, projektantka kostiumów teatralnych, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Pracownik dydaktyczny wyższej uczelni. Od 2005 roku prowadzi własne biuro projektowe JanczyArt (www.janczystudio.pl). Realizuje projekty wnętrz na terenie całego kraju oraz w Europie. Zajmuje się wnętrzami o różnym przeznaczeniu, od wnętrz komercyjnych, restauracji, hoteli, pensjonatów po mieszkania, apartamenty oraz domy i rezydencje. Ważny jest dla niej każdy szczegół, detal i projektowane autorskie meble.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także