×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Mała kuchnia. Świetne pomysły na urządzenie. Piękne inspiracje!

Mała kuchnia. Świetne pomysły na urządzenie. Piękne inspiracje!

Autor: Ewa Kozioł
08 lip 2021 10:13

Urządzenie małej kuchni to nie lada wyzwanie. Trzeba się więc dobrze się niego przygotować. Warto pamiętać, że nawet bardzo małą kuchnię też można urządzić ładnie i wygodnie. Jak to zrobić? Mamy dla was kilka gotowych pomysłów.

Wielu z nas marzy o dużej kuchni, która pomieści funkcjonalną wyspę oraz stół, przy którym usiądą wszyscy nasi bliscy i przyjaciele. Jednak rzeczywistość często wygląda inaczej, a my musimy mierzyć się z projektem niewielkiej kuchni. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z małą kuchnią w bloku, czy niedużym aneksem kuchennym w nowoczesnym budynku mieszkalnym, o funkcjonalności i komforcie korzystania będzie stanowić jego projekt, a nie metraż.

Kuchenna zabudowa

Kuchnia musi być funkcjonalna. Decydując się na gotowe meble lub zabudowę przygotowaną pod wymiar, warto pamiętać, że należy właściwie wykorzystać każdy centymetr.

– W przypadku małej kuchni najlepiej sprawdzi się wysoka zabudowa szafkowa aż po sufit, która pomieści wszystkie kuchenne sprzęty, zastawę, artykuły spożywcze, a także inne przedmioty – niekoniecznie związane z gotowaniem. Warto zaplanować szafki z półkami o różnej wysokości, aby wszystko nam się w nich zmieściło. Ciekawym rozwiązaniem są też nowoczesne szafki narożne z obracającymi się półkami czy też szuflady z gotowymi organizerami na talerze lub szklanki – mówi Kamila Prałat z firmy Solgaz. 

Meble na wymiar do małej kuchni mogą dodatkowo uwzględniać ergonomię pracy z wykorzystaniem niewielkiej przestrzeni. Blaty węższe niż standardowe – nawet o 5 cm – wpłyną na lekkość pomieszczenia, a przy tym nie zabiorą zbyt wiele cennej przestrzeni roboczej. Dodatkowo dobrym pomysłem jest stworzenie blatu pełniącego rolę małego stołu kuchennego, pod którym można ukryć taborety lub montaż składanego stołu ściennego.

Sprzęty AGD w małej kuchni

W niewielkiej kuchni bez problemu zmieszczą się wszystkie sprzęty AGD. Poszukując odpowiednich rozwiązań, warto zdecydować się na urządzenia o niewielkiej kubaturze lub takie, które można ukryć w meblach.

– W małej kuchni zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybór płyty kuchennej oraz piekarnika jako osobnych sprzętów niż tradycyjnej kuchenki wolnostojącej, która ogranicza nasze możliwości projektowe. Dzięki temu mamy możliwość ustawienia ich w wybranych przez nas miejscach oraz wyboru rozwiązań w różnych wymiarach adekwatnych do naszych potrzeb. Ze względów wizualnych, które pozwolą optycznie powiększyć pomieszczenie, warto zainteresować się sprzętami AGD pod zabudowę, dzięki czemu stworzymy gładką i harmonijną przestrzeń – dodaje Kamila Prałat z firmy Solgaz.

Triki na powiększenie kuchni

Wybierając meble do kuchni o małym metrażu, warto także pomyśleć o tym, jak optycznie powiększyć przestrzeń. Cenną wskazówką dotyczącą wyboru mebli jest rezygnacja z różnego rodzaju elementów dekoracyjnych, takich jak szyby ze szprosami czy witraże, które zaburzą harmonię i przytłoczą pomieszczenie. Na optyczne powiększenie przestrzeni ma również wpływ kolorów, dlatego warto decydować się na jasne ściany oraz meble – będą dodatkowo odbijać światło. W optycznym powiększaniu małej kuchni z pewnością przydatne będą także triki związane z oświetleniem – poza głównym źródłem światła warto postawić też na lampki podszafkowe lub zlokalizowane wewnątrz szafek z czujnikiem ruchu.

– Ciekawym rozwiązaniem jest także montaż szklanych płyt pomiędzy blatem a górną zabudową oraz wykorzystanie oryginalnych fototapet lub wzorów powiększających optycznie pomieszczenie. Warto pamiętać o tym, że mała kuchnia nie musi ograniczać naszego stylu czy też wyobraźni, jednak warto skupić się na jej funkcjonalności – dodaje Kamila Prałat z firmy Solgaz.

Mała kuchnia ma gwarantować nam komfort użytkowania, a przy tym być funkcjonalna i estetyczna. Projektując to pomieszczenie, musimy pamiętać o właściwym wykorzystaniu przestrzeni oraz trikach organizacyjnych i możliwościach nowoczesnych sprzętów AGD.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także