Mała kuchnia w bloku. Architekt radzi jak ją urządzić. 15 pięknych zdjęć!

Mała kuchnia w bloku. Architekt radzi jak ją urządzić. 15 pięknych zdjęć!

Autor: Ewa Kozioł
03 sie 2021 19:57

Jak urządzić małą kuchnię w bloku? O czym pamiętać na niedużym metrażu? Co warto wiedzieć planując kuchnię w bloku? Podpowiada i radzi projektantka Beata Ignasiak.

Czas pandemii w bardzo zwielokrotniony sposób pokazał nam, jak bardzo potrzebujemy funkcjonalnych wnętrz, bez względu na ich powierzchnię. Z drugiej strony widoczna jest polaryzacja rynku nieruchomości, gdzie niektórzy z nas po ponad roku nieustannej kwarantanny i pracy on-line poszukują domu z ogródkiem, w którym poczują się bardziej niezależni. Kolejny trend to jednak mniejsze powierzchnie mieszkań w ofercie niejednego dewelopera, poparte różnymi programami wsparcia.

Jakkolwiek, by nie patrzeć, sytuacja na rynku mieszkań jest bardzo dynamiczna. Niezmienny jednak pozostaje fakt, że sercem każdego mieszkania jest kuchnia. Nawet ci, którzy jeszcze do niedawna nie podejrzewali siebie o talent kulinarny zaczęli spędzać w niej coraz więcej czasu.

Postaw na funkcjonalność w kuchni

Urządzenie małej kuchni w bloku zawsze warto dobrze zaplanować. Każdy metr przestrzeni jest tu bowiem na wagę złoto i trzeba go jak najlepiej wykorzystać. Nieduża powierzchnia narzuca nam także często wiele ograniczeń. A to nie zmieści się w kuchni jadalnia, a to nie starczy miejsca na wszystkie szafki, a to blat jest za mały. Na takie "niespodzianki" trzeba się przygotować. Łatwiej nam będzie iść na różne kompromisy, jak jeszcze przed rozpoczęciem remontu bądź urządzania kuchni, dokładnie określimy swoje potrzeby. To naprawdę dobry pomysł! 

Co ma wpływ na to czy praca w kuchni będzie nas satysfakcjonowała? Oczywiście funkcjonalność, a co za tym idzie przemyślany ciąg roboczy bez względu na powierzchnię. Jest ona tak samo ważny w małej kuchni w bloku, jak i w dużej kuchni w domu jednorodzinnym. Praca w kuchni to bardzo doprecyzowany ciąg roboczy – podobny jak w laboratorium. I o tym trzeba pamiętać. 

Zabudowa meblowa w małej kuchni będzie uzależniona nie tylko od samego metrażu pomieszczenia, ale też do jego kształtu. Może być jednociągowa, dwuciągowa lub w kształcie litery L. Coraz częściej deweloperzy kuchnię traktują jako aneks pomieszczenia dziennego. Jest to w przypadku małych mieszkań bardzo dobre rozwiązanie. Otwarta strefa dzienna zapewni nam więcej miejsca i swobody niż zamknięta mała kuchni oraz mały salon. Elementem oddzielającym kuchnię od strefy wypoczynkowej może być wówczas półwysep, wyspa lub po prostu stół z krzesłami, a więc nasza jadalnia. 

Wydziel w kuchni strefy

Przestrzeń kuchni dzielimy na strefy: na strefę przechowywania zapasów (lodówka, szafy), potem miejsce przechowywania naczyń, następnie miejsce przygotowywania posiłków (kolejno obróbki cieplnej – piekarnik, mikrofala) oraz różnego typu dodatkowe urządzenia wielofunkcyjne, których coraz częściej używamy w naszych gospodarstwach domowych.

Warto, abyśmy  o powierzchni blatów roboczych myśleli uwzględniając, czy nasz ulubiony ekspres do kawy będzie zabudowany, czy postawiony na blacie, czy sprzęty wielofunkcyjne, które ułatwiają nam przygotowywanie posiłków – również będą stały na blacie roboczym, czy raczej zaprojektujemy specjalną szafkę na przechowywanie. I gdzie wreszcie postawimy czajnik? Wszystkie te urządzenia docelowo zmniejszają powierzchnię blatów roboczych, od których zależy komfort naszej pracy. Obserwacja własnych przyzwyczajeń w kuchni będzie więc kluczem do sukcesu projektu wnętrza, a potem do wygodnego jej użytkowania przez lata.

Warto też pomyśleć ilu używamy przypraw, ziół suszonych, doniczkowych – przeanalizujmy, w którym momencie ich używamy i w związku z tym, gdzie je zlokalizujemy.

Wybierz odpowiednie materiały

To, co będzie decydowało o komfortowym użytkowaniu naszej małej kuchni, to także rodzaj materiałów, jakich użyjemy do jest skonstruowania. W pierwszej kolejności ważna jest ich trwałość, odporność na wodę, parę, wysokie temperatury i różne detergenty. Dotyczy to zarówno blatów roboczych, materiałów na ścianę nad blatem czy na podłogę.

Poza aspektami praktycznymi trzeba także wziąć pod uwagę aspekt estetyczny. Tak samo ważny! W małej kuchni świetnie sprawdzą się jasne kolory, które optycznie powiększą przestrzeń. Podobny efekt zapewnią fronty meblowe w połysku. Możesz więc w małej kuchni pomyśleć o neutralnej bazie, np. jasnym kolorze podłóg, ścian i mebli, które stworzą idealną bazę, będącą dobrym tłem do zabawy kolorem w dodatkach. 

Warto też pamiętać, że kuchnia jest elementem całego mieszkania i dobrze, jeśli będzie urządzona  spójnie ze wszystkimi pozostałymi pomieszczeniami. Jest to szczególnie istotne w otwartej strefi dziennej. 

Nie zapomnij o wentylacji

To bez czego komfort w kuchni nie istnieje – to właściwa wentylacja i okap z odpowiednimi parametrami dostosowanymi do powierzchni pomieszczenia oraz jego możliwości. O tym bezwglądnie trzeba pamiętać! Plusem zmian w jakości urządzeń stosowanych w kuchni jest coraz większych wybór płyt i piekarników elektrycznych. Choć przyznaję, że zwolenników gotowania na pytach gazowych nadal nie brakuje, zwłaszcza ze względu na walory smakowe przygotowywanych dań.

Beata Ignasiak – właścicielka Autorskiej Pracowni Projektowania Wnętrza Prywatnych i Komercyjnych Ignasiak Interiors, wykładowca akademicki, publicystka, juror w konkursach branżowych, doktorantka UMK. W procesie projektowania w centrum stawia człowieka – jego potrzeby i indywidualny gust.

Ignasiak Interiors
ul. Porzeczkowa 2c
86-031 Osielsko
woj. kujawsko-pomorskie
tel. 602 878 568
ignasiakinteriors@gmail.com

Zobacz także Biała kuchnia: 15 modnych wnętrz. Piękne inspiracje!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także