Nowoczesna jadalnia: styl skandynawski z nutą Prowansji

Nowoczesna jadalnia: styl skandynawski z nutą Prowansji

Autor: Katarzyna Masłowska
20 lis 2017 14:30

Inspiracja skandynawskim stylem nie musi opierać się na aranżacji w bieli. W końcu korzenie skandynawskiego stylu są mocno osadzone w naturze. W przeciwieństwie do Skandynawii, polski krajobraz niekoniecznie jest zdominowany przez biel, nawet zimą.

Mamy zatem dobre usprawiedliwienie do łamania konwencji. W naszym regionie mamy feerie barw, od których trudno się odciąć, dlatego zamiast decydować się na całkowitą biel, najlepiej uczynić z koloru bazę. Niech postawę stanowią białe meble, które są inwestycją na lata.

Pozostałe elementy wyposażenia częściej ulegają zmianie i to dzięki nim można łatwo odmienić wnętrze, a nawet zaprosić do niego jednocześnie kilka stylów. Dzięki temu unikniemy presji dokładnego odwzorowania jednego stylu, z którego później trudno się wyrwać.

Przedstawiamy trzy pomysły na skandynawską jadalnię, z obcym stylistycznie akcentem, autorstwa pracowni Meblarnia.com.pl.

Amadeusz w stylu rustykalnym

Skandynawski styl ma dużo wspólnego z polskim, tradycyjnym domem, gdzie centrum stanowił solidny stół przykryty białym, wykrochmalonym obrusem. Obecnie sercem domu jest oś sofa-telewizor, a stół czeka na swój rzadko spotykany moment, w którym cała rodzina zasiada do wspólnego posiłku.

Stół w stylu skandynawskim Amadeusz, z litego drewna, z blatem zbitym z desek, nawiązuje do czasów świetności rodzinnych spotkań przy stole. W towarzystwie prostej, solidnej ławy, oraz mebli z naturalnego drewna, stworzył miejsce zachęcające nie tylko do spożywania posiłków, ale przede wszystkim towarzyskich spotkań, przy dobrym winie.

W domu niewiele potrzeba do stworzenia podobnego klimatu. Wystarczy uratować od zapomnienia rodzinne meble, również pokryte politurą, stare deski, oraz dodać elementy z surowego drewna, aby stworzyć polską Skandynawię.

Kasper trzyma z Prowansją

Zieleń coraz odważniej wkracza do mieszkań, nie tylko w postaci roślin, ale również mebli. Trendy na przyszły rok premiują głębokie odcienie zieleni, szmaragd oraz odcienie militarne. W przypadku skandynawskich inspiracji zieleń pojawia się głównie w postaci ciemnozielonych roślin, takich jak monstera, oraz sukulentów.

W naszej stylizacji wykorzystano jaśniejsze odcienie zieleni, zielonego groszku oraz młodej trawy. Przy stole Kasper, o konstrukcji solidnej ławy, postawiono spójną stylistycznie ławkę oraz gięte krzesła w kolorze zielonego groszku. Prowansalski akcent podkreśla drewniana skrzynka z kwiatami i ziołami.

Jeśli chcemy stworzyć podobny klimat w swojej jadalni, podstawą aranżacji będzie stół na krzyżakach oraz gięte krzesła, niekoniecznie w kolorze zielonym. Jako uzupełnienie – prowansalskie dodatki, żywe rośliny o drobnych liściach, koronkowy obrus lub siedziska na krzesła.

Leny po angielsku

Wytworną jadalnie stworzono przy pomocy dwóch mocnych akcentów: skandynawskiego stołu Leny oraz imponującej witryny w stylu wiktoriańskim. Przestronne pomieszczenie podkreślają wysokie okna oraz połączenie jadalni z salonem.

Angielskie inspiracje można również dostrzec w dawno nie widzianej zasłonie w kratę oraz białych, giętych krzesłach. Wnętrze jest pozbawione elementów dekoracyjnych, które są wizytówką angielskiego stylu. W zamian otrzymujemy surową, skandynawską przestrzeń oraz maksymalnie wykorzystanie światła dziennego.

Zobacz także: Kuchnia w stylu glamour: 12 pięknych zdjęć

W domu uzyskanie efektu przestrzeni jest możliwe poprzez ograniczenie elementów dekoracyjnych na rzecz dużego stołu, przy którym zbierze się cała rodzina, oraz widowiskowej witryny lub kredensu w stylu angielskim.

Zachęcamy do łamania konwencji, aby odkryć, że styl skandynawski nie musi kończyć się na bieli. Biały to tylko początek aranżacyjnej przemiany.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także