Nowoczesna kuchnia. 6 wnętrz z polskich domów. 12 zdjęć kuchni!

Nowoczesna kuchnia. 6 wnętrz z polskich domów. 12 zdjęć kuchni!

Autor: Ewa Kozioł
24 paź 2022 11:32

Jak urządzić nowoczesną kuchnię? W naszym przeglądzie znajdziesz dużo fajnych pomysłów. Zobacz jakie kolory, materiały, faktury i wykończenia do nowoczesnych kuchni wybrali polscy architekci i projektanci wnętrz.

1. Nowoczesna kuchnia połączona z salonem

Kuchni jest integralną częścią salonu. Aby tak się stało i przestrzeń robocza nie zaburzała minimalistycznej elegancji wnętrza, architektka zrezygnowała z tradycyjnych szafek wiszących. Nad kuchennym blatem z corianu wyeksponowała natomiast ceramiczne płyty firmy Tubądzin imitujące pięknie użylony, naturalny marmur. Położono je również na podłodze kuchni. Gładką powierzchnię ściany urozmaica wykończona chromem listwa nawiązująca do kuchennego okapu.

Zdjęcie: Łukasz Bera

Projekt wnętrza: Monika Staniec, www.monikastaniec.com

Więcej o tej realizacji: Mieszkanie w beżach i błękicie. Piękny, ponadczasowy projekt z Wrocławia!

2. Nowoczesna kuchnia z jadalnią

Kuchnia jest nowoczesna, jasna i bardzo funkcjonalna. Mamy tu sporą ilości miejsca do przechowywania i wygodne blatyrobocze. Białą zabudowę dopełniają czarne blaty wykonane z konglomeratu oraz tafle szkła w kolorze srebrnym. Dużą wagę przywiązano tu do wyboru AGD – ważne były nie tylko parametry, ale także design sprzętów. Mało atrakcyjny, standardowy grzejnik wymieniono na szklany model Inventio polskiej marki Instal Projekt. Kwiatowy wzór sprawia, że grzejnik stał się obrazem dopełniającym część jadalnianą. 

Zdjęcie: Monika Filipuk-Obałek

Projekt wnętrza: Justyna Mojżyk, poliFORMA, www.poliforma.pl

Opis całego projektu: Piękne, nowoczesne wnętrze. To mieszkanie jest też bardzo wygodne

3. Nowoczesna kuchnia z wyspą

Kuchnia została w pełni otwarta na salon, a jej rangę podkreśliła 4-metrowa wyspa pokryta szczotkowanym granitem Cosmic Black. Jej monumentalna bryła wyraźnie rysuje się wyraziście na delikatnym tle jasnej zabudowy. Wykonana z naturalnego kamienia wyspa stanowiła obiekt wytężonych prac projektantki i wykonawców. Razem zadbali, by charakterystyczne żyły przechodziły płynnie z jednej płaszczyzny na drugą (po bokach) albo tworzyły lustrzane odbicia (front i blat). Przewężenie pod blatem, które nadaje masywnej bryle lekkości, powtarza wysokość cokołu obiegającego ściany, a także podstawę samej wyspy.

Inwestorzy pragnęli także mieć możliwość zasłaniania w razie potrzeby wnęki z blatem roboczym. Malwina Morelewska zaproponowała więc system składanych frontów. – Gdy są zamknięte, funkcja tej strefy staje się mało czytelna. Mówi o niej jedynie wbudowany sprzęt AGD, ale i on jest utrzymany w delikatnej bieli. Temu samemu celowi służy m.in. zastosowanie okapu zintegrowanego z płytą kuchenną, a więc niewidocznego z salonu czy z jadalni – zauważa autorka wnętrz.

Zdjęcie: Fot. Yassen Hristov

Projekt wnętrza: Malwina Morelewska, www.morelewska.com

Więcej o tej realizacji: Eleganckie i nowoczesne wnętrze. Piękny dom pod Warszawą. Ale klasa!

4. Nowoczesna kuchnia w jasnych kolorach

Kuchnia jest niewielka, ale bardzo wygodna. Blaty zostały ustawione w funkcjonalny kształt L. Pod nimi umieszczono szafki, szuflady, zmywarkę i miejsce dla kota. Zrezygnowano praktycznie z szafek wiszących, dzięki czemu przestrzeń jest lekka i wydaje się większa. Bardzo ładnym, wręcz dekoracyjnym elementem, jest w kuchni czarny, wiszący okap, który świetnie prezentuje się na tle jasnych, szarych płytek. W wysokiej zabudowie ukryta jest lodówka, pralka oraz inne sprzęty AGD, w tym pralka w zabudowie.

Przy kuchni znajduje się jadalnia, która łączy się również z salonem. – Jadalnia jako łącznik kuchnia-salon splata ze sobą kolorystyczne elementy obu pomieszczeń. Duży drewniano-metalowy zestawiłam z miękkimi, tapicerowanymi krzesłami. Nad stołem zaś dumnie prezentują się dwie, dekoracyjne lampy – opowiada Monika Staniec.

Zdjęcie: Wojciech Dziadosz

Projekt wnętrza: Monika Staniec, www.monikastaniec.com

Czytaj więcej: Piękne mieszkanie we Wrocławiu. Zobacz jak urządzono 54 mkw. To wnętrze zachwyca!

5. Nowoczesna kuchnia w dwóch kolorach

Kuchnia nie jest duża, lecz spełnia wszystkie potrzeby kulinarne rodziny z dziećmi. Małgorzata Bacik zaproponowała połączenie dwóch kolorów frontów szafek. Drzwiczki dolnych wykończone zostały pięknie usłojonym fornirem z orzecha amerykańskiego. Fronty górnych szafek i słupka, w który wbudowano piekarnik i ekspres do kawy, polakierowano natomiast na beżowy, ciepły odcień z delikatną oliwkową poświatą. W tym odcieniu wykończono także wyspę kuchenną, która mieści w sobie pojemne szuflady.

Wyspa oprócz funkcji przechowywania spełnia też rolę barku. Designerskie i bardzo stabilne krzesła barowe to czarny model About A Stool marki HAY projektu Hee Wellinga. Blat kuchenny oraz blat wyspy wykonano z granitu płomieniowanego (firmy Hoder). Wzrok przyciągają też lampy – klasyki designu – Multi-Lite projektu Louisa Weisdorfa dla marki Gubi, które zawisły nad kuchenną wyspą. Są one wielką ozdobą strefy dziennej wraz z tapetą w klucze lecących gęsi kupioną w Dekorian Home.

Zdjęcie: Yassen Hristov

Projekt wnętrza: Małgorzata Bacik, Andrzej Bacik, MM Architekci, www.mmarchitekci.pl

Opis całego projektu: Piękny dom pod Tarnowem: nowoczesne wnętrze dla rodziny z dziećmi

6. Nowoczesna kuchnia w szarościach

Bardzo ważną częścią otwartej przestrzeni dziennej jest kuchnia. Niewielka, skrojona na miarę i idealnie wpasowana w minimalistyczny wystrój. Poza meblami wykonanymi na zamówienie zmieściła się tu zgrabna wyspa pełniąca rolę dodatkowego miejsca do przechowywania, roboczego blatu oraz barku. Właścicielowi zależało na tym, żeby kuchnia nie dominowała, ale dyskretnie wtapiała się w otoczenie gubiąc po drodze swój roboczy charakter. Dzięki pojemnym szafkom udało się pochować wszystkie urządzenia i sprzęt. 

Zdjęcie: Dekorian Home

Projekt wnętrza: Kasia Orwat, Orwat Design

Więcej tu: Nowoczesne mieszkanie w szarościach - zobacz ciekawy projekt

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także