PARTNER PORTALU
Nowoczesna kuchnia - meble z MDF-u

Nowoczesna kuchnia - meble z MDF-u

Autor: Anna Usakiewicz
22 lis 2017 09:25

MDF to chyba najpopularniejszy materiał wykończeniowy. Czy ten element naszych kuchennych mebli jest niezawodny? Co w sobie ma, że tak dużo osób z niego korzysta?

Czy płyty MDF mają jakieś wady? Odpowiedzi w poniższym artykule.

Tajemnica sukcesu, czyli jak powstaje płyta MDF

Otóż płyta MDF jest mieszaniną różnych związków organicznych oraz zmielonego drewna. Mieszanka ta poddawana jest specjalnej obróbce oraz procesowi prasowania w wysokich temperaturach. Dzięki specyficznej obróbce materiał ten jest bardzo pożądany na naszym rynku. Wszystko za sprawą jego właściwości, które są niezwykle pomocne i wykorzystywane w meblarstwie na bardzo szeroką skalę. Płyta MDF idealnie nadaje się do produkcji mebli – jest twarda i jednolita, czego więc chcieć więcej?

Szerzej o właściwościach płyt MDF, czyli zalety

Płyty MDF cieszą się ogromną popularnością – głównie przez to, że są bardzo trwałe. Każdy chciałby, aby meble (nie tylko kuchenne) były trwałe i służyły nam przez długie lata. Meble wykonane z płyty MDF mogą nam to zapewnić. Materiał ten ma to do siebie, że możemy go dowolnie obrabiać – frazować, przycinać, naginać – możemy dosłownie wszystko, dzięki czemu możemy stworzyć nawet najbardziej nietypowe meble. Jak wiemy w kuchni nie trudno o bałagan. Meble wykonane z płyty MDF łatwo się czyści – co jest ich kolejną zaletą. Ich gładka powierzchnia nie chłonie zabrudzeń, a jeśli już, to wystarczy ściereczka i detergent. Są odporne na działanie środków chemicznych oraz kwasów. Płyty MDF występują w szerokiej gamie kolorystycznej, możemy również wybierać pomiędzy matem, a połyskiem. Mamy ogrom zalet, za naprawdę korzystną cenę.

A teraz czas na wady płyt MDF

Niestety, produkt idealny jeszcze nie powstał i nawet coś tak dobrego jak płyta MDF, ma swoje wady. Ten rodzaj wykończenia charakteryzuje się stosunkowo niską odpornością na wilgoć. Jeśli płyta nie została wcześniej odpowiednio zabezpieczona to dość szybko chłonie wilgoć i się odkształca. Płyta MDF na skutek długotrwałego kontaktu z wodą może się zmatowić lub odbarwić – oczywiście 'objawy' pojawiają się dopiero po jakimś czasie.

To też jest ważne – czyli rodzaj wykończenia płyty MDF

Płyty MDF dostępne na rynku mogą być wykończone na trzy sposoby. Możemy wyróżnić tutaj płyty foliowane, fornirowane oraz lakierowane. Rodzaj wykończenia bezpośrednio wpływa na jakość, wygląd oraz wytrzymałość płyty MDF. Płyta foliowana jest bardzo dobrze zabezpieczona przed wilgocią, nie jest ona jednak odporna na działanie wysokich temperatur. Płyta fornirowana charakteryzuje się miękkością, dlatego dość łatwo ulega uszkodzeniom. Płyta lakierowana jest najlepsza – jest odporna i na wysoką temperaturę i na wilgoć.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także